Новини для українців всього свту

Monday, Nov. 28, 2022

Олександра Хичій: «У Канаді хочуть бути впевненими, що українська влада продовжуватиме реформи»

Автор:

|

Березень 16, 2021

|

Рубрика:

Олександра Хичій: «У Канаді хочуть бути впевненими, що українська влада продовжуватиме реформи»
Олександра Хичій, голова КУК

Минулий рік був для складним і непередбачуваним. Українську громаду Канади, яка налічує понад 1,3 млн осіб, також спіткали безпрецедентні виклики, пов’язані з глобальною пандемією Covid-19. Попри складнощі, діаспора продовжила сприяти поглибленню відносин між державами та зближувати народи. Про це розповіла Олександра Хичій, президентка Конґресу українців Канади (КУК).
— Як ви характеризували б стан сучасних відносин між Україною та Канадою?
— Вони активно розвиваються, є тісними та дружніми. Ми раді, що підтримка Канадою України не є предметом політичних ігор та торгівлі. Усі партії Канади визнають право України на незалежність і територіальну цілісність, прагнуть встановлення миру й одноголосно засуджують російську аґресію. Ми будемо й надалі працювати з усіма партіями, аби гарантувати цю підтримку. Однак мушу зазначити, що під час наших останніх зустрічей із міністром міжнародного розвитку Канади Кариною Ґулд і попереднім міністром закордонних справ Франсуа-Філіпом Шампанем, вони обоє хотіли отримати запевнення, що українська влада продовжуватиме вкрай потрібні економічні, правові та політичні реформи. Це потрібно не лише самій Україні та українському народові, це також є передумовою для подальшої підтримки України західними партнерами.
— Чи можна сказати, що Україна є одним зі зовнішньополітичних пріоритетів Канади?
— Зараз кожна держава має багато пріоритетів, адже всі країни протистоять пандемії. Утім, уже той факт, що про Україну в цей час не забули, вказує на продовження підтримки.
— Усе ж Канада давно не оголошувала нових санкцій чи інших обмежувальних заходів проти Російської Федерації (РФ). Чи не означає це, що варто очікувати зближення цих двох найбільших держав?
— Не думаю, що це можливо. Зважаючи на події у Білорусі та ситуацію з Олександром Навальним, Канада навряд чи готова зближуватися з РФ. Радше навпаки, я очікую посилення санкцій, а ми зі свого боку наполягатимемо, аби до їхнього переліку увійшли російські посадовці, відповідальні за порушення прав громадян України, особливо кримських татар. Це буде одним із пріоритетів нашої діяльності.
— Якими є інші пріоритети КУК?
— Зараз усі заклопотані подоланням пандемії, тож наші зусилля зосереджені на підтримці громади, адже йдеться не лише про загрозу для життя та здоров’я, а й про серйозні економічні наслідки. Значний вплив на громаду справила заборона проведення масових заходів, й я приємно вражена, як швидко наші організації-члени адаптувалися та перейшли у віртуальний світ. Паралельно з утіленням низки «фізичних» проєктів, таких, як збирання коштів чи харчів для малозабезпечених, багато чого відбувається віртуально: збори, освіта, концерти. До прикладу, минулорічні акції з ушанування жертв Голодомору-геноциду проводили у віртуальному форматі. Громада залишається сильною й об’єднаною, але чекає на вакцину, аби знову мати змогу збиратися.
— Яких змін зазнала комунікація КУК із канадською владою, з огляду на пов’язані з пандемією обмеження?
— Наші стосунки не постраждали. Як я вже казала, нещодавно ми зустрічалися з міністром п. Ґулд. Вона оголосила про виділення близько 30 млн CAD на фінансування кількох проєктів в Україні, переважно пов’язаних із підтримкою жінок і малозабезпечених, а також розвитком мікро- та малого бізнесу. Загалом Канада щороку намагається виділяти на проєкти з розвитку України близько 50 млн CAD. Ми також із нетерпінням очікуємо на скору зустріч із Марком Гарно, новим міністром закордонних справ Канади.
— На вашу думку, який вплив матиме нещодавня зміна керівника канадського зовнішньополітичного відомства на відносини з Україною?
— Як на мене, це — добрі новини. Гарно має міжнародний досвід, оскільки певний час мешкав у США. Його тісні зв’язки зі Сполученими Штатами дадуть змогу закріпити трикутник Канада-США-Україна.
— Нещодавно троє громадян Канади українського походження потрапили до престижного переліку найвпливовіших канадців Maclean’s Power List…
— Так, і це показує, що наш вплив — дуже потужний. Ми пишаємося цими людьми й раді, що вони досягли такого відзначення. Але, взагалі, це не новий феномен, оскільки багато українських канадців раніше й зараз займають високі посади. Для прикладу — генерал-губернатор Канади Рой Гнатишин, прем’єр-міністр провінції Альберта Ед Стельмах, член Верховного суду Іван Супінка, віцепрем’єрка Христа Фріланд та багато інших.
— Ще не так давно в Україні велася дискусія щодо запровадження подвійного громадянства. Яку позицію з цього приводу займає КУК?
— Конґрес українців Канади підтримує роботу, яку очолює Світовий конґрес українців, адже позиція діаспори має бути єдиною. Ми внесли свої пропозиції та наполягаємо на безпекових аспектах, аби аґресори не мали змоги здобувати українське громадянство.
— Який ваш прогноз щодо запровадження безвізового режиму між Канадою й Україною?
— Уряд Канади має свої критерії для лібералізації візового режиму, й Україна їм наразі не відповідає. Для їхнього досягнення передусім треба зменшити кількість відмов у візах, зараз таких — близько 30 %. Причини цих відмов необхідно розглядати окремо, але Роман Ващук, колишній посол Канади в Україні, не раз закликав людей бути чесними при поданні візових заяв. Не треба їх прикрашати та щось додумувати. Якщо ти — таксист, то не кажи, що працюєш президентом транспортної компанії. Неправдиві заяви одразу отримують відмову.
— Війна в Україні триває вже сім років. Чи змінилася за цей час активність канадської громади щодо підтримки українського війська?
— Наша громада продовжує підтримку, переважно допомагаючи українським ветеранам. Активно діє проєкт «Повернення», який надає психологічну допомогу учасникам бойових дій і підтримує членів їхніх родин. На урядовому рівні продовжується тренувальна місія UNIFIER. Хоча через пандемію кількість канадських військових в Україні довелося зменшити, операцію не припинили. Це свідчить про підтримку України канадським урядом.
— Чи помітили ви збільшення інтересу до України з боку канадських підприємців упродовж останніх трьох років, коли діє угода про вільну торгівлю між двома державами?
— Авжеж, збільшення інтересу було, але не на тому рівні, якого ми прагнули. Причина в тому, що поки в Україні не відбудуться реформи в судочинстві, канадський і будь-який інший бізнес не матиме довіри, аби інвестувати кошти. Для залучення іноземних інвестицій саме це має бути пріоритетом.
— Чи відчувається в Канаді втома від України, її постійних проблем і прохань про допомогу?
— Я так не думаю, і про це свідчить візит Франсуа-Філіпа Шампаня до України в березні 2020-го. Хоча, якби не пандемія, наші стосунки розвивалися б ліпше та швидше. Свій вплив мало й збиття літака «Міжнародних авіаліній України» під Тегераном. Канада дуже розраховує на допомогу України, бо сама не має дипломатичних зв’язків з Іраном. Своєю чергою, пропонує Україні свій досвід у розслідуванні авіаційних катастроф.
— Наскільки активна в Канаді російська пропаґанда?
— На жаль, вона тут діє. Парламентський комітет із питань національної безпеки вже два роки поспіль відзначає саме РФ і Китай як дві найбільші стратегічні загрози для Канади. Тому ми продовжуємо наполягати, аби уряд приділяв цьому увагу та співпрацюємо з кількома групами, які протидіють дезінформації.
Розмовляв Максим Наливайко, «Укрінформ»

Як повідомляв «Міст», раніше Олександра Хичій розповідала про стосунки України та Канади.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply