Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 9, 2022

Олександр Зінченко: «Ми спростуємо міт, що незалежність Україні дісталася просто так»

Автор:

|

Липень 21, 2021

|

Рубрика:

Олександр Зінченко: «Ми спростуємо міт, що незалежність Україні дісталася просто так»
Олександр Зінченко

24 серпня ц. р. Україна відзначатиме 30-ту річницю незалежності. Подія оповита міфами та інтерпретаціями, часто далекими від того, що реально відбувалося в 1989-1991 рр. Про це розповідає Олександр Зінченко, сценарист документального серіалу «Колапс: як українці зруйнували імперію зла».
— Як народилася ідея створення цього серіалу?
— З майже анекдотичного випадку. П’ять років тому мене нагородили за книжку «Година папуги: українські сторінки Катині». Урочистості відбували у Варшавському університеті, там зібралася велика кількість дуже цікавих людей. Було кілька лавреатів. Кожен виголошував промови. Люди втомилися, тому коли прийшла моя черга, моя промова мала бути максимально короткою. Три години навпроти мене сидів Станіслав Шушкевич, перший керівник незалежної Білорусі. Коли я вийшов для виголошення своєї промови, то звернувся до нього: «Дякую, що розвалили СРСР!». Серед присутніх у залі ця коротка фраза спричинила вибух сміху після тривалої дуже серйозної церемонії. Потім до мене підійшов сам Шушкевич і сказав, що він під час тих подій «був на других-третіх ролях, а СРСР розвалили українці та Кравчук!». А за кілька місяців на Суспільному мовленні виходить проєкт до 25-річчя незалежності. Там були присутні «батьки незалежності» й учасники подій: Левко Лук’яненко, Леонід Кравчук, Марія Бурмака, Євген Марчук. Це був великий проєкт на дві з половиною години. З’ясувалося, що деякі речі учасники цих подій розповідають про них уперше за 25 років. Багато чого не було зафіксовано, не оприлюднено та не відрефлексовано. Наш документальний серіал до 30-річчя незалежності України розкриватиме багато подробиць, про які досі не згадували. А на деякі події ми тепер будемо змушені поглянути під геть новим ракурсом.
— На яких саме подіях загострюється увага в серіалі і на якому періоді, крім 24 серпня 1991 року?
— 19-24 серпня та події від 25 серпня до 25 грудня, коли СРСР офіційно перестав існувати. Серіал складається зі семи серій. По суті, одна серія — це один день. Остання серія описує події, які відбувалися впродовж приблизно пів року. У кожну з серій також закладена одна з вагомих причин розпаду СРСР та проголошення Україною незалежності: економічні причини; міжнародний контекст; ефект доміно, який спрацював у Центральній та Східній Європі у 1989-1991 рр. Чи був якийсь вплив Польщі на Україну? Що запустило ланцюгову реакцію в Україні? Ми питали про це різних людей: перший президент України Леонід Кравчук і письменниця Оксана Забужко, президент Польщі Лех Валенса та найближчий соратник Єльцина Геннадій Бурбуліс, історик із Гарварду Сергій Плохій та професорка зі Західного університету Марта Дичок, депутати тодішньої комуністичної більшості та демократичної опозиції, журналісти, лобісти української незалежності в США. Щоб розповісти цю історію, я був змушений скласти докладну хронологію. По деяких епізодах цю хронологію вдалося відновити завдяки дуже несподіваним джерелам. Приміром, епізод, коли Дмитро Павличко вривається за стіл президії й вимагає від Кравчука, щоб той зачитав щойно віддрукований Акт проголошення Незалежності: «Читай, або задушу!». Виникло питання, коли це сталося? Інформація, що випадок відбувся під час трансляції сесії, не підтвердилася. З’ясувати вдалося за допомогою архіву фотографа Олександра Клименка. Він випадково сфотографував момент, коли Дмитро Павличко, Іван Заєць, Леонтій Сандуляк і Левко Лук’яненко нависають над Кравчуком і на табло видно час — 17.42. Кравчук уперше побачив текст за 18 хвилин до оголошення акта.
— Серіал покаже чимало справді унікальних свідчень, а які ще таємниці він відкриватиме?
— Ми опрацювали величезну кількість документів КДБ. ЦРУ опублікувало кілька дуже несподіваних документів. Мені вдалося прочитати одну доповідну від КДБ УРСР Леонідові Кравчуку про те, що в США існує прогноз про можливість розпаду СРСР і про проголошення Україною незалежності. Вивчаючи документ, я зрозумів, що десь уже це читав. Виявляється, перед тим я бачив розсекречений документ ЦРУ, де все це описують. Тобто в якийсь спосіб КДБ СРСР отримали доступ до цього документа ЦРУ і зреферувало для радянського керівництва. Чи це було рутинне інформування Кравчука КДБ чи спроба перевірки його на лояльність із боку Москви? Достеменно відомо, що КДБ підслуховував Єльцина. Чи раптом не здійснювалися «оперативні дії» і щодо Кравчука також. Адже з перспективи шефа КДБ СРСР Володимира Крючкова, Кравчук був одним із адептів «українського сепаратизму».
— А вдалося здобути архівні відео- та фото матеріали, які раніше не публікували?
— Так. Якщо говорити про 24 серпня, то вважалося, що запис трансляції сесії втрачений. Проте з’ясувалося, що повний відеозапис трансляції зберігся в фондах Національної суспільної телерадіокомпанії України. Їх не зовсім коректно описали, й не всі розуміли, що це за касети.
— Чи правильно стверджувати, що крім унікальних матеріалів, серіал оповідатиме історії учасників подій?
— Не зовсім. Ми намагалися зібрати свідчення не лише тих, хто був найбільше причетний до тих подій, але й здатен захопити яскравими деталями і контраверсійними висновками. Мене вражає здатність пам’ятати найдрібніші подробиці Івана Зайця (народний депутат України в 1996-2006, 2007-2012 рр. — Ред.). Він розповідає певні речі, наче маючи перед очима стенограму засідання Верховної Ради (ВРУ). У нього документальна пам’ять. Я вже згадував Оксану Забужко та Марту Дичок, але ще були просто неймовірні й емоційні свідчення Катерини Ющенко та Наді Мак-Коннелл, несподівані подробиці від Марії Бурмаки, Боґуміли Бердиховської та Данути Куронь.
— Якою була роль Дмитра Павличка і що саме він зробив?
— Він виступив промоутером. Був ключовим у непублічній комунікації, в т. ч. з комуністичною більшістю в парламенті. Був одним із авторів фінальної редакції Акта проголошення незалежності України. брав участь у наполовину таємній нараді в кінотеатрі ВРУ. Це були збори комуністичної більшості. Наполовину таємною я її називаю тому, що всі чомусь уникали розмов про те, що там відбувалося. А після цього комуністи, за винятком єдиної особи проголосували за проголошення української незалежності.
— Які основні міти розвінчує проєкт?
— Ключовий міт — незалежність впала українцям у руки без жодних зусиль. Звалилася, як сніг на голову. Це не так. В цьому сенсі показова історія Левка Лук’яненка, для якого проголошення незалежності стало таким собі подарунком на день народження, адже він народився 24 серпня. Саме він написав чернетку Акта проголошення. Незалежність стала результатом багаторічної праці, зусиль, боротьби. Ніщо не дісталося просто так.
— Чи зможуть глядачі після перегляду серіалу відповісти собі на запитання, що саме ми розвалили СРСР?
— Ні. Однозначні відповіді дає лише пропаґанда. Це Станіслав Шушкевич напівжартома сказав, що українці розвалили СРСР. Ми покажемо цю історію з різних перспектив.
— Яка роль серіалу в оздоровленні українського суспільства після тоталітарного радянського минулого?
— Люди не завжди пам’ятають минуле таким, яким воно було насправді. Це ключова проблема у сприйнятті минулого. Часто свідки подій під дією різних причин змінюють уявлення минулого, і воно в їхніх спогадах виглядає інакше. Коли ми працювали з матеріалами для фільму, то переглядали багато відео та фото з архівів. Мені запам’ятався фільм про будівництво метро в Харкові 1984 року. Там було багато планів вулиць, центр міста. А перше, що впадає в око, — жахливі дороги. Зараз набагато кращі. Розбитий громадський транспорт. Як огидно і сіро були одягнені люди. Дивлячись на це жахіття, не розумієш, чому кажуть, що раніше було краще?
— Серіал має ретроспективно-історичний контекст. А чи згадує він про майбутнє країни?
— Щоб добре уявляти своє майбутнє, потрібно чітко знати, що сталося в минулому. Ми пропонуємо згадати, як відбувалися відомі події, а також проаналізувати факти, які досі не були відомі. Ми зіставили деякі документи ЦРУ і КДБ і прийшли з певними запитаннями, наприклад, до Кравчука. Виявилося, що таких запитань йому досі ніхто не задав. Відповіді здивують багатьох. Буде в серіалі кілька сенсацій. Відразу після підписання Біловезьких угод на початку грудня 1991-го з’явилися чутки, що літаки, якими повертатимуться Кравчук і Єльцин можуть збити. Вони цього боялися. Літак Кравчука мав фейкове призначення польоту на Москву. Але у повітрі розвернувся на Київ. Якби у Москві наважилися на злочин, і літаки з українським та російським лідерами були знищенні, історія поточилася б інакше. Формально СРСР проіснував би ще трохи, але розлучення було б іще драматичнішим. 24 серпня міг спрацювати сценарій, якби надзвичайна сесія ВРУ була зірвана. І хтозна, чи не сталося б тоді так, що тоді збуджена стотисячна юрба, що зібралася перед парламентом, просто знесла би його, а Україна замість рішення про незалежність отримала б хаос?! А що було б, якби у путчисти пішли за жорстким репресивним сценарієм: ВРУ беруть штурмом, заарештовують її президію та членів Народної ради? Масові показові арешти занурюють країну в атмосферу страху? Це б могло подовжити життя СРСР ще на 10-11 років. Але СРСР був приречений. Мені здається, що ми розібралися, чому.
Розмовляв Олександр Солонько, Zaxid.net

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply