Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 3, 2022

Олександр Сергієнко: «Україна вийде на енергонезалежність, якщо усуне лобістів РФ»

Автор:

|

Березень 05, 2015

|

Рубрика:

Олександр Сергієнко: «Україна вийде на енергонезалежність, якщо усуне лобістів РФ»

Олександр Сергієнко

Кабінет Міністрів України затвердив меморандум про співпрацю з ключовим кредитором — Міжнародним валютним фондом (МВФ). Нова програма передбачає низку вкрай важливих для економіки, але, на жаль, непопулярних заходів, у т. ч. підвищення тарифів для населення. Про те, як мають розроблятися тарифи, що заважає навести лад у цій сфері, а також про «сірі» схемах теплокомуненерґо й газові махінації розповів Олександр Сергієнко, директор аналітично-дослідницького центру «Інститут міста».

Грабунок серед білого дня
— Підвищення тарифів для населення — це правильне рішення чи вимушений крок для продовження співпраці з МВФ?
— Питання є набагато складнішим, ніж підвищувати чи не підвищувати. Є сенс підвищувати, коли існують ефективні механізми захисту населення, а головне – коли немає злодійства. А у нас — грабунок серед білого дня.
— Що ви маєте на увазі?
— В Україні — дві ціни на газ: для населення — 1,3 тис. грн, для підприємств і бізнесу — близько 6 тис. грн. Приміром, «Київенерґо» купує газ для населення і заявляє, що відпускає 99 % своєї продукції населенню, а всього 1 % — бюджетникам. А далі продає, як хоче, його ніхто не може проконтролювати.
— Чому?
— Тому що у «Київенерго» всього 1/3 тепла і 1/3 гарячої води відпускають за лічильниками, а все інше — з папірця. Тобто, один з учасників операції робить заявку на певний обсяг, а інший — на такому ж папері вказує, скільки поставив. А про те, скільки було насправді, не знає ніхто. Коли ви купуєте ковбасу, але її не важать на терезах, це — обман. Такий обман відбувається в масштабах усієї країни, на кожному підприємстві теплокомуненерго. І ніхто за це не несе відповідальності.
Ще один обман — формування тарифів за витратним принципом. Тобто, підприємству вигідно не знижувати собівартість продукції, як це робиться в цивілізованій економіці, а, навпаки, підвищувати. Бо вже закладений відсоток прибутку. І що більшими є витрати підприємства, то більший буде прибуток. Наступна афера: монополістам невигідно, щоби населення заощаджувало. Їм вигідно, щоби населення споживало якнайбільше. Для них це — прибуток.

Платежі населення є надійним джерелом погашення кредиту
— Ви входили до робочої групи з розробки тарифів у Києві. Чи ці питання піднімали?
— Ми працювали близько трьох місяців. Вимагали необхідну документацію, довідки тощо. У «Київенерґо» кінці з кінцями сходяться. Папірці там «ганяють» правильно, а от те, скільки реально компанія відпускає тепла, не зрозуміло, бо немає лічильників обліку.
— А встановити лічильники — проблема?
— Встановити можна, але для «Київенеро» це невигідно, бо буде чітко відомо, скільки пішло тепла з котельні, скільки прийшло в будинок, а скільки «загубилося». Зараз на втрати в мережах «Київенерґо» закладає 18 %. А раптом виявиться, що це — всього 8 %? Тоді компанія буде змушена знижувати тариф, тобто втрачати прибуток. Хто це допустить?
— Але хіба не можна зобов’язати компанії це робити?
— Якби я був міністром, то так би і зробив. Я пропонував зобов’язати підприємства теплокомуненерго встановити на всіх багатоквартирних будинках лічильники тепла, а в усіх помешканнях — лічильники холодної та гарячої води. Все було передано особисто першому заступнику міністра Мінреґіону. Він мені відписав, що керував пропозицію Андрію Білоусову, заступнику з питань житлово-комунального господарства. Далі все «потонуло».
— Ймовірно, немає коштів на реалізацію вашої пропозиції?
— За десять попередніх років рівень платежів населення складає 96-98 %. Найнижчий — 92 % — був 2006-го. І цього року впав — 92,4%, але це — із цілком зрозумілих причин. Тобто, платежі населення є дуже надійним джерелом погашення кредиту. Підприємство бере позику на встановлення лічильників, закладає погашення кредиту в тариф, що становитиме для вас не більше за 1 грн. на місяць, але зате у вас буде стояти лічильник і ви заощадите. Зараз у будинках, де стоять лічильники, люди платять по 4-5 грн за опалення 1 кв. м, а там, де їх немає, — 9,22 грн. Аби поставити лічильники, не потрібно ні багато розуму, ні багато грошей.

Люди зневірилися в субсидіях
— А чи підвищення тарифів відіб’ється на платежах?
— Рівень платежів населення буде падати. Ринкова економіка працює, попит і ціна істотно взаємопов’язані. От якби були механізми примусу — відімкнення від тепла чи води, то людей можна було би змусити. Але у нас таких механізмів немає. Три останніх місяці 2014-го рівень платежів по Україні був таким: у жовтні — 73 %, у листопаді — трохи більше за 59 %, в грудні — піднявся до 80 %.
І це — той індикатор, який показує, що народ не може платити. А ще точніше — індикатор правильності тарифів. Не можна просто взяти й підвищити тарифи. Люди перестануть платити або відмовляться від послуг.
— Прем’єр-міністр Яценюк заявив, що у рамках нової програми співпраці з МВФ Кабмін виділить цього року 12,5 млрд грн на компенсацію тарифів для населення…
— Він уже багато що казав. Наприклад, що субсидії у нас отримуватимуть 20 млн українців, тобто майже половина населення. А торік показник склав 6,8 % — менше, ніж 2013 року.
— А в чому проблема: люди не хочуть оформляти чи це складно зробити?
— Механізм нарахування й отримання субсидій — дуже жорсткий і неефективний. Що більший дохід сім’ї, то вищий відсоток вона буде сплачувати при нарахуванні. І люди психологічно зневірилися в цьому механізмі: у вигляді субсидії нараховуються копійки, заради яких потрібно збирати довідки, возитися з ними.
— Пам’ятаєте, за Януковича, коли відбулося перше підвищення тарифів, міністр Близнюк радив: якщо нічим платити за квартиру, продай і купи собі меншу?
— Нам пропонують таке щоразу. Але це свідчить про цілковите нерозуміння психології старої людини. Як вона може, проживши все життя у своїй квартирі, кудись переїхати? Для неї це — психологічний надлом, стрес, або проміжна «станція» перед кладовищем. Що ж до молоді, то і для неї це — не вихід. Припустімо, переїхали в меншу квартиру, а потім тато знайде роботу, і що? Виживання людини з її житла — не вихід…

Вигідніше купувати чужий газ, ніж видобувати власний
— Чиновники вже не раз заявляли, що для потреб населення потрібен газ власного видобутку: мовляв, це знизить тарифи, полегшить життя українцям. Зокрема, на цьому наполягала й обіцяла реалізувати за часів свого прем’єрства Юлія Тимошенко. Але ні вона сама, ні її наступники так нічого і не зробили. Чому?
— Гасло п. Тимошенко — не забуте. Президент Порошенко 14 листопада минулого року видав указ, яким легалізував рішення Ради національної безпеки й оборони, де записано: уряду забезпечити використання газу для потреб населення, для забезпечення житлово-комунальних послуг суто українського видобутку. Тобто, популізм триває. За різними оцінками, 20 млрд куб. м українського газу майже достатньо для забезпечення приватного сектору та багатоквартирних будинків, тобто підприємств теплокомуненерго.
Враховуючи відсутність лічильників, вважаю, що цього вистачить із лишком. Але державне підприємство «Укргазвидобування» видобуває 80 % вітчизняного газу, решту свердловин розкуплено олігархами, а вони качають український дешевий газ для власних потреб. До того ж, є потужне лобі з боку тих, хто не зацікавлений у розвитку видобутку газу в Україні. Вигідніше сидіти на газових потоках — це робили і Кучма, і Ющенко, і Янукович — і забирати прибутки собі в кишеню. Тобто, вигідніше купувати газ у Російській Федерації (РФ) і заробляти, аніж видобувати власний.
Це пов’язано і з вугіллям. У нас бурого вугілля – повно. Можна переробити котли, розраховані на антрацит, на українське та європейське вугілля. Коштує це мільйон-півтора на кожен теплоблок. До речі, південноафриканське вугілля, навколо якого було стільки галасу, у нас також чудово згоріло. Вважаю, що скандал довкола поставок вугілля з Південної Африки мав на меті змусити купувати його у РФ. Українців, по суті, знову хочуть посадити на російську голку, тільки цього разу — вугільну.
— Чи реально перевести країну на електричне тепло?
— Протягом кількох років — реально. У нас є Бурштинський енергоострів, але немає ліній електропередач, які би подавали електроенергію по Україні.
— А дорого їх протягнути?
— Говорити дешево чи дорого — некоректно. Це коштує рівно стільки, скільки коштує. Але зробити це можна було давно. Однак велася свідома політика залежності від РФ. Ми можемо перевести на електрику невеликі міста чи селища. У великих містах є проблема, бо там створено теплоенергетичний комплекс. Але якщо ще додати вугілля, не важливо, наше чи імпортне, плюс збільшити власний газовидобуток, то в України буде безліч варіантів виходу на енергетичну незалежність. На все лишень потрібна політична воля. А лобістів РФ потрібно усунути від ухвалення рішень, і тоді проблеми, зокрема тарифні, будезведено до нуля.
Розмовляла Нана Чорна, УНІАН

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply