Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 22, 2022

Олександр Павлюк: «Україну захистить повітряний щит, а не «стіна» на кордоні»

Автор:

|

Грудень 25, 2021

|

Рубрика:

Олександр Павлюк: «Україну захистить повітряний щит, а не «стіна» на кордоні»
Олександр Павлюк

Занепокоєння світової спільноти, що «гібридний» конфлікт між Російською Федерацією (РФ) та Україною може перерости у відкриту війну, зараз ледь не найбільше з часів окупації Криму й інтенсивних боїв на Донбасі у 2014-2015 рр. Про те, що думають про загрозу наступу РФ українські військові на Донбасі та чи розраховують вони на допомогу Заходу, розповів генерал-лейтенант Олександр Павлюк, командувач Об’єднаних сил Збройних сил України (ЗСУ).
— Як ви оцінюєте ймовірність масштабного вторгнення російських військ в Україну найближчим часом?
— Ми чекаємо на нього ще з 2014 року. Для нас не дивно, що РФ постійно брязкає зброєю, демонструє м’язи. Проте ознак, які б безпосередньо вказували на ймовірність аґресії безпосередньо зараз, наразі не бачимо: що справді було б створено систему управління (військами для наступу. — Ред.), провели логістичну підготовку та підготували шляхи, активізували розвідку на тих чи інших напрямках. Звісно, ми відпрацьовуємо певні плани та готові адекватно реагувати на загрози. Порівняно з російською армією у нас ще не той рівень могутності, але постояти за себе зможемо і завдати значних втрат також. Тож, на мою думку, Москва знову намагається вирішити свої питання на світовому рівні шляхом погроз Україні.
— Сил України на Донбасі достатньо, щоб зупинити наступ на цьому напрямку?
— Я вам так скажу: військових сил окупантів недостатньо для проведення ефективного наступу. Для результативного наступу на ефективну оборону потрібне співвідношення сил шість до одного, а такої переваги у них немає. Тобто зможемо дієво оборонятися.
— 2014 року в Україні розпочали будувати проєкт «Стіна» — укріплення українсько-російського кордону. Утім, значні ділянки кордону досі не облаштовані…
— В умовах аґресії такі споруди не мають жодного значення, бо вони не є серйозною завадою для руху військ. Збудувати стіну? Її все одно прорвуть, розіб’ють на тому чи іншому напрямку. Враховуючи стан економіки України, мені здається, краще витратити ці кошти на переоснащення ЗСУ.
— На яку допомогу західних країн розраховуєте у разі вторгнення РФ?
— Реально ми сподіваємося лише на себе. Було б дуже непогано, якби нам допомагали хоча б зброєю. Ми дуже вдячні за допомогу, яку вже надають. Вона суттєво покращила наше становище — особливо це стосується артилерійської розвідки, забезпечення засобами зв’язку, приладами нічного бачення. Проте завдяки партії Javelin проблеми не вирішити. Те, що нам критично потрібно, ми озвучували — всі наші партнери це знають.
— Що ви маєте на увазі?
— Насамперед йдеться про протиракетну систему, систему протиповітряної оборони. Адже без масового застосування авіації та крилатих ракет Кремлю буде дуже складно здійснити свої плани. Якщо створити потужний повітряний щит, перспективи аґресії стануть сумнівними.
— Західні країни висловили занепокоєність бойовим застосуванням безпілотного літального апарата (БПЛА) Bayraktar у жовтні. Адже у липні 2020-го в рамках Тристоронньої контактної групи з мирного врегулювання ситуації на сході України (ТКГ) домовилися про заборону використання будь-яких літальних апаратів…
— Ми були змушені застосувати Bayraktar, бо ворог, нівелюючи мінські домовленості, застосував артилерію калібру 122 та 152 мм і впродовж 12 годин обстрілював наші позиції. Після того, як у нас загинули люди, були поранені, ми не мали часу підтягувати артилерію, яка зараз відведена. Тому й ухвалили рішення застосувати Bayraktar. Зробили це успішно і супротивник зрозумів, що безкарно діяти вже не зможе. Відтоді Bayraktar працюють лише віддалено — не перетинаючи лінію зіткнення та не порушуючи жодних вимог.
— А щодо використання дронів іншою стороною, наскільки серйозна ця проблема?
— Тепер це найефективніший засіб ураження. Якщо своєчасно не знайти способи боротьби з ними, виникне дуже гостра проблема.
— Що це за дрони?
— Це не рівень Bayraktar, а швидше саморобні пристрої, на яких закріплюють боєприпаси — діють дуже ефективно, раптово і точно.
— Тобто це не військові дрони?
— Я б не сказав, що вони військового виробництва. Найімовірніше, це перероблені під використання боєприпасів розвідувальні пристрої.
— Західні країни багато років торочать про безальтернативність мінських угод у врегулюванні конфлікту на сході України. Втім, за майже сім років не виконали навіть перших пунктів цих домовленостей про припинення вогню. То мінські угоди досі актуальні?
— Наразі це єдиний стримувальний документ, який має Україна і який дає якийсь шанс на завершення цієї війни мирним шляхом.
— І перемовний процес зможе змінити ситуацію тут на Донбасі?
— Все залежить від команди з Кремля. Навіть перед двосторонньою зустріччю між Байденом і Путіним кілька днів не було застосування зброї з боку окупантів. Дають команду — вони ведуть вогонь, не дають команду — вони мовчать. Усе залежить від засобів, які до РФ застосує міжнародна спільнота.
Українська служба Deutsche Welle

Раніше «Міст» розповідав, чи накриють Україну «залізним куполом».

About Author

Meest-Online