Новини для українців всього свту

Saturday, May. 8, 2021

Олександр Кочетков: «Увійти в історію для Порошенка зараз важливіше за гроші»

Автор:

|

Серпень 14, 2014

|

Рубрика:

Олександр Кочетков: «Увійти в історію для Порошенка зараз важливіше за гроші»

Олександр Кочетков

Роботу нового Президента України аналізує політичний аналітик Олександр Кочетков.
— Як оцінюєте Петра Порошенка як президента?
— Порошенко — дуже системний чоловік. Познайомився з ним 1998-го. Він хотів створити партію. Зустрічався з людьми, шукав партнерів. Тоді й виникла його партія «Солідарність».
— Але в нього досі немає команди. Чому?
— Він – достатньо закритий. Найважливіші питання схильний вирішувати особисто. Послухає всіх, зробить висновки й ухвалить рішення. Доки немає рішення, він нічого не скаже, щоби не бути голослівним. Добре вміє домовлятися. Поговоривши з усіма, кого це стосується, матиме обриси команди й сформує її. Зараз поряд із Порошенком майже немає надійних людей, яких би він знав багато років. Тому доведеться знаходити спільну мову з більшістю у Верховній Раді. Вона — недолуга, не задовольняє суспільних інтересів. Але що поробиш… Зате Арсеній Яценюк — адекватний, надійний і працездатний прем’єр.
— Цей уряд має залишитися?
— Порошенкові треба знайти людину, котра зможе об’єднати й координувати діяльність силовиків. Доки не оголошено воєнного стану, Антитерористичною операцією (АТО) керує Служба безпеки (СБУ). А вона не має практичних навичок. Бо це – фактично воєнна операція, у ній задіяно авіацію й артилерію. Якщо Порошенко вирішить проблему АТО протягом кількох місяців — із ним рахуватимуться у світі та в Росії, він матиме високий рейтинґ в Україні. Не повинно бути так, як зараз: крок – уперед, два — убік, потім чогось очікуємо, і знову все спочатку.
Треба перекрити нарешті кордон. Не повинно бути тривалих боїв за населені пункти: спланували, оточили, зробили гуманітарний коридор, примусили бойовиків скласти зброю — і все. Якщо ж АТО затягнеться на рік чи довше, то авторитет і популярність Президента падатимуть. А його реальні можливості — зменшуватимуться. Тоді остаточно втратимо Донбас.
Сепаратисти не вміють та й не хочуть працювати. Їм зручніше грабувати. Тому вони неминуче почнуть робити набіги на сусідні області та врешті-решт дійдуть до Києва. І тоді новий Майдан, на жаль, уже не допоможе — буде запізно.
— Яким є головне завдання Президента?
— Об’єднати країну. Маємо 30 % «совків». Хоч що їм роби, вони обожнюватимуть Путіна. Не знаю, як після перемоги АТО зробити так, аби солдати й Нацгвардія пішли, а на Донеччині й Луганщині все лишилося спокійно. Потрібна якась ідея.
— Порошенко вживається в абсолютно нову для себе роль. Якою є його особиста мотивація?
— Переломним моментом у його політичній кар’єрі була співпраця з Віктором Ющенком. Очікування в людей були величезними. Зробити можна було що завгодно. І все було втрачено. Мабуть, тоді Петро Олексійович зрозумів: було би краще, якби він сам став главою держави.
— Тобто, президентські амбіції в Порошенка сформувалися давно?
— Так. Чомусь за часів Леоніда Кучми майже кожен другий народний депутат і міністр вирішив, що може бути президентом. Але п. Порошенко справді був здатен ним стати. Він розуміється на геополітиці, економіці, суспільних справах. Йому не треба думати про збагачення — він і так доларовий мільярдер. Президентство для Петра Олексійовича — дуже серйозний і цікавий виклик. Увійти в історію для нього є зараз важливішим за гроші.
— Він обіцяв продати свій бізнес. Як це має відбутися?
— Є американські й європейські інвестори, котрі мають зайти в ці підприємства. Передбачаю, що вони куплять бізнес п. Порошенка за знижкою. Бо йому це треба робити терміново. Пообіцяв — має продати. Якщо не виконає обіцянки, матиме проблеми. Щоби почався третій Майдан, багато не треба.
— Порошенко, за вашими словами, — достатньо закрита людина, і рішення приймає одноосібно. Чи немає загрози того, що знову скотимося до авторитаризму?
— Від Петра Порошенка такої небезпеки не бачу. По-перше, він став Президентом завдяки Майдану. І добре пам’ятатиме, як воно буває. По-друге, в Україні відсутня силова структура, на стовпах якої можна вибудувати авторитаризм. У Росії за участь у мітинґу заламують руки навіть учительці історії. У нас це неможливо. І третє: Петро Олексійович хоче, щоби його поважали та любили, а не боялися.
— Порошенко сприятиме напрацюванню чітких і прозорих правил для бізнесу?
— Насамперед постраждають ті, чий бізнес працював на Росію.
— Маєте на увазі Ахметова?..
— Ахметов — розумний, сильний, і він справді був господарем Донбасу. Але він загрався. Проґавив момент, коли треба було домовитися з Києвом і наводити лад на Донбасі.
— Чи зможуть порозумітися Порошенко й Ахметов, адже в минулому в них був жорсткий конфлікт?
— На найвищому рівні завжди є конфлікти поміж усіма, але так само є й домовленості. Сьогодні – так, завтра — інакше.
— Чи Україна зможе вступити в НАТО?
— Це залежатиме від НАТО. У нас є невирішений територіальний конфлікт. Згідно зі статутом Альянсу, такої країни до організації не приймають. Але США підтримуватимуть наше намагання йти до Європи, якщо ми успішно розв’язуватимемо внутрішні проблеми.
Завдання № 1 — стабілізація економіки й енергозберігання. У нас – застаріле металургійне виробництво. Країну потрібно тотально модернізувати.
— Як вибудовувати відносини з Росією?
— Потрібно швидко й жорстко вирішити проблему з Донбасом. Тоді Путін зважатиме на Україну. Він поважає силу. Мляву та анемічну країну давитиме всіма можливими засобами.
— Що Президенту в першу чергу робити з економікою й оборонною системою?
— Необхідно налагодити ефективну систему оподаткування. У нас – величезна бюджетна дірка. Зокрема, тому що після Майдану податки платять іще менше. Армія має бути невелика, але професійна.
— Як Порошенкові балансувати між збереженням високого рейтинґу та втіленням радикальних реформ?
— Єдиний рецепт — помітні успіхи. Обов’язково треба мати досягнення, якими можна пишатися. Це добре видно в Росії. Там є проблеми в економіці, але всі пишаються гучною Олімпіадою в Сочі.
— Повернення Криму — актуальне завдання?
— Актуальним воно стане тоді, коли матимемо стабільну країну й сильну владу, із якими рахуватиметься Росія. Не раніше.
Розмовляли Романія Горбач та Інна Івершень, Gazeta.ua

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply