Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 9, 2022

Олег Лещук: «Від дефіциту холестерину ніхто не помирає, але від його надлишку вмирають мільйони людей»

Автор:

|

Жовтень 09, 2014

|

Рубрика:

Олег Лещук: «Від дефіциту холестерину ніхто не помирає, але від його надлишку вмирають мільйони людей»

Олег Лещук

Рівень холестерину в крові — це показник, на який найчастіше ми починаємо звертати увагу лише тоді, коли вже виникли серйозні проблеми зі здоров’ям. Про чинники ризику, які впливають на розвиток атеросклерозу, профілактику та лікування серцево-судинних захворювань розповідає Олег Лещук, кардіолог-реаніматолог Львівської обласної клінічної лікарні.
— Які чинники впливають на ймовірність розвитку атеросклерозу в організмі людини?
— Зазвичай нашими пацієнтами є люди пенсійного віку, але зустрічаються й значно молодші — 30-40-річні. Оцінити ризик захворювання у пацієнта можна, лише комплексно та всебічно зваживши всі чинники. Якщо в сім’ї, серед найближчих родичів, були випадки інфаркту міокарда або раптової смерті, у серцевих артеріях констатовано відкладення холестерину або ж проведене інвазивне лікування серця та кровоносних судин, то ступінь ризику пацієнта зростає.
Куріння також є дуже серйозним фактором ризику, слід остерігатися малорухливим, людям із підвищеним кров’яним тиском, порушеннями обміну глюкози, діабетикам і навіть якщо діабет ще не діагностований. Причиною розвитку атеросклерозу є холестерин — із нього в судинах формуються бляшки. Бляшка спочатку звужує просвіт судини, а потім може його й перекрити. Ось чому фахівці вважають, що кожна людина повинна зробити аналіз крові (ліпідограму), що показує рівень загального холестерину та так званого поганого холестерину (холестерину ліпопротеїдів низької щільності).
Загалом, холестерин — необхідний для людини хімічний компонент. За його участю в організмі будуються нові клітини, виробляються гормони, виникають міжклітинні мембрани, що захищають внутрішні органи від негативних впливів, засвоюються вітаміни. Але холестерин залишається «добрим», поки його рівень у крові перебуває у безпечних межах.
— Який рівень холестерину в крові вважають за норму?
— Якщо у людини відсутні чинники ризику (гіпертензія, ожиріння, куріння, цукровий діабет, вік тощо) або вже діагностованого кардіоваскулярного захворювання, то норма загального холестерину становить до 5 ммоль/л, холестерину, ліпопротеїнів низької щільності (Х-ЛНЩ) — до 3, холестерину, ліпопротеїнів високої щільності (ХЛВЩ) у чоловіків — більше за одиницю й у жінок — більше за 1,2 ммоль/л, тригліцериди — до 1,7 ммоль/л. Але щойно з’являється ще якийсь фактор, то норми будуть значно меншими.
Я хотів би особливо наголосити, що норма холестерину для кожної людини — індивідуальна, залежно від чинників спадковості, способу життя й інших показників. Тож їх усі потрібно розглядати своєчасно та комплексно — як співвідношення доброго (високої густини) і поганого (низької щільності) холестерину, так і рівень глюкози, і кров’яний тиск, і всі раніше згадані чинники ризику. Тому навіть якщо показники холестерину перебувають у межах норми, слід довіритися спеціалістові оцінити ситуацію й індивідуально визначити ризик захворювання.
— Із якого віку та як часто слід перевіряти рівень холестерину в крові?
— Людині, котра піклується про себе та своє здоров’я, потрібно регулярно перевірятися у кардіолога, щоб оцінити ризик захворювання свого серця. Важливо провести якісне обстеження: зробити кардіограму, ехокардіографію серця, навантажувальний тест на велоергометрі, необхідні лабораторні обстеження та після цього лікар може поставити точний діагноз, визначити рівень небезпеки, за потреби призначити лікування. Тож на запитання, з якого віку слід починати піклуватися про себе, відповім: робити це ніколи не зарано. Враховуючи те, що підвищений рівень холестерину протягом тривалого часу може не завдавати людині жодного дискомфорту, важливо наявність цих проблем констатувати своєчасно.
— Що обов’язково потрібно змінити у своєму способі життя в разі виявлення підвищеного холестерину? І чи можлива профілактика розвитку атеросклерозу?
— Те, чи пацієнту з профілактичною метою необхідно приймати медикаменти для зниження рівня холестерину, визначає фахівець. У випадку, коли до нас звертається пацієнт, наприклад, із гіпертонічною хворобою та лабораторно ми виявляємо високий рівень холестерину, то перша рекомендація — змінити спосіб життя: більше рухатися, схуднути. Це й буде профілактикою розвитку хвороби. Але зазвичай людині важко змінити свої звички, особливо коли йдеться про людей старшого віку.
Для зниження рівня холестерину існує група медикаментів, так званих статинів, які призначаються як у разі ризику захворювань серця, так і у випадках атеросклерозу, уже діагностованих серцевих недугах, у станах після інфарктів та операцій на серці.
Зараз це — поширена в усьому світі група медикаментів, яку ще називають аспірином ХХІ ст. Потрібно враховувати те, що статини в разі призначення потрібно вживати все життя — курсу тривалістю кілька місяців буде недостатньо. Якщо вже констатовано зміни в кровоносних судинах, то вони прогресуватимуть, щойно ви припините терапію статинами.
Слід запам’ятати, що від дефіциту холестерину ніхто не помирає, але від його надлишку гинуть мільйони людей. Почавши терапію статинами, після першого місяця потрібно провести контроль і за потреби скоригувати дозу препарату.
Зараз ми маємо низку медикаментів, які використовуємо для комбінованої терапії, скажімо, гіпотензивний засіб і засіб для зниження холестерину. І прикметно, що якщо пацієнт приймає ліки, приміром, від тиску і відразу відчуває ефект, тобто тиск знижується, то миттєвого результату від вживання статинів пацієнт не відчує. Тут мова йде про віддалений ефект. Тому дуже важливо, щоби хворий консультувався з лікарем.
— Медики стверджують: основна засада здорового способу життя — збалансоване харчування…
— Фахівці-дієтологи розробили методики правильного харчування, тож людина, котра піклується про власне здоров’я, має знати, що фрукти, горіхи, солодощі теж бувають різними — корисними й не дуже. Є певні особливості навіть у кулінарній обробці продуктів.
Слід уникати молочних і тваринних жирів, але є й корисні жири, наприклад, риб’ячий жир. Ми радимо вживати жирну рибу, особливо морську. Лосося, скумбрію, форель чи оселедець (не надто солоний!) потрібно вживати регулярно.
Ще одним видом цінних жирів є мононенасичені жири — оливкова та рапсова олії. Не рекомендується вживати жирні продукти тваринного походження. Людям із надмірною вагою все ж не треба захоплюватися споживанням фруктів — у них є багато цукру і калорій, але овочі доцільно вживати в достатній кількості. Не менш важлива й фізична активність. В ідеалі — щодня. Заняття спортом покращують не лише настрій і самопочуття, а й стан судин серця.
Розмовляла Оксана Нагірна

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply