Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 4, 2022

Оксана Маркарова: «В Україні є яскраві паростки того, що стало секретом успіху США»

Автор:

|

Березень 14, 2021

|

Рубрика:

Оксана Маркарова: «В Україні є яскраві паростки того, що стало секретом успіху США»
Оксана Маркарова

Призначення колишньої міністерки фінансів Оксани Маркарової Надзвичайним і Повноважним Послом України в США відбувалося безпрецедентно публічно. Попри усталену дипломатичну практику широкий загал був обізнаний про всі етапи цього процесу — від номінування й отримання агреману до прогнозованих дат підписання відповідного Указу.

«Відчуваю, що готова до цієї роботи»
— Понад шість років тому після пропозиції Наталії Яресько приєднатися до команди міністерства фінансів ви написали у Facebook: «Іноді ти робиш вибір, а іноді вибір робить тебе». А хто кого «зробив» у випадку з пропозицією очолити посольство України у США?
— Коли п. Яресько запропонувала долучитися до її команди, я взагалі не допускала можливості відмовитися, бо вважала своїм обов’язком допомогти там, де можу, хоча й не думала, що затримаюся так надовго. Коли в березні минулого року після майже п’яти років роботи залишала посаду, як мені здається, з достатньо непоганими результатами, повернення на якусь державну службу найближчим часом не входило в мої плани. Однак коли пропозиція очолити посольство України у США прозвучала і від міністра закордонних справ Дмитра Кулеби, і від президента, вона також стала однією з тих, від яких неможливо відмовитися.
— Дмитро Кулеба казав, що ваша кандидатура ідеально вписалася в уявний портрет посла України у Вашинґтоні. Можете назвати свої ідеальні в цьому сенсі риси?
— Буде правильніше, коли про «ідеальні риси» будуть казати інші. Я краще розкажу, чим люблю займатися і що мені допоможе мені в дипломатичній роботі. По-перше, мені дуже подобається будувати і вирішувати питання комплексно — від розробки ідеї, стратегії, плану дій і до втілення та, найголовніше, до створення інституції, яка зможе виконувати свою функцію в подальшому. По-друге, мені подобається працювати з різними людьми та досягати домовленостей там, де це, здавалося б, неможливо, причому не в конфліктний спосіб, коли ти переміг, а інша сторона програла, а так, щоб усі їх прийняли. По-третє, мені дуже подобається робити більше, ніж від тебе очікують. Наприклад, у міністерстві на додачу до типово чиновницької робити це був запуск Українського фонду стартапів, проєкту е-data, Офісу зі залучення та підтримки інвестицій UkrainеInvest. Україна до мене мала чудових послів у США, на базі зробленого ними і моїм безпосереднім попередником Володимиром Єльченко можна зробити ще більше. Відчуваю, що готова до цієї роботи.
— Які завдання отримали перед від’їздом до США?
— Максимальна розбудова нашого стратегічного партнерства з США у всіх напрямках, які сьогодні є пріоритетними: посилення співпраці з адміністрацією Джозефа Байдена і політичний діалог на базі їхньої широкої двопартійної підтримки; активна участь у всіх безпекових питаннях, які стосуються відновлення суверенітету і територіальної цілісності України та повернення окупованих територій Донбасу і Криму; зміцнення безпеки нашої країни і реґіону. Крім цього, необхідно бути економічними амбасадорами України та максимально сприяти, з одного боку, розвиткові бізнесу українських компаній у США і підтримувати експорт, а з іншого — залученню інвестиції американських компаній в Україну і втіленню спільних проєктів різного рівня, щоби торгова й інвестиційна співпраця наших країн могла збільшитися в рази.
— Ваше головне призначення пов’язане з необхідністю налагодити ефективну комунікацію з Міжнародним валютним фондом (МВФ) із метою отримання наступних траншів?
— У Міністерстві фінансів і Національному банку ж команда перемовників, котрі щоденно працюють над цим, є Владислав Рашкован, представник України в МВФ, є Роман Качур у Світовому банку та Артем Шевальов в Європейському банку реконструкції та розвитку. Я, певна річ, готова і буду долучатися до всіх питань, де можу бути корисною і допомагати українській стороні у цій роботі. Однак робота з МВФ — далеко не основна.

«Наші партнери розуміють, де маємо рухатися самі, а де потрібна допомога»
— Ігор Жовква, заступник керівника Офісу президента, повідомляв, що Україна напрацьовує нову дорожню карту відносин зі США. Можете розповісти про якісь її деталі?
— Коли йдеться про новий день у наших взаєминах із США, то маємо на увазі, що він починається не з нуля, а після тривалої історії нашого стратегічного партнерства. А новий він тому, що хочемо зробити це партнерство набагато інтенсивнішим. Ми справді працюємо над комплексною дорожньою картою. За кожним із пріоритетів у ній є конкретні напрямки роботи.
— Те, що Джо Байден добре орієнтується в українських реаліях, полегшить чи, навпаки, ускладнить вашу роботу як посла?
— Я вважаю дуже позитивним аспектом те, що зараз державу, яка є нашим стратегічним партнером, очолює президент, котрий дуже добре знає Україну.
— Але він знає не лише наші гарні риси, а й недоліки…
— Я б тут провела паралель із справжньою дружбою чи щасливим сімейним життям, які можна побудувати тільки приймаючи один в одному і позитивне, і неґативне.
— Чи можна розраховувати на ефективний діалог із командою нового президента США з огляду на ситуацію щодо боротьби з корупцією в Україні?
— Пропоную відійти від парадигми, що боротьби з корупцією від нас вимагають наші міжнародні партнери. Насамперед це вимога наших громадян. Всі передвиборчої програми українських політичних партій містять пункти про необхідність побудови верховенства права і зменшення корупції. Найскладнішою з усіх судова реформа: вона вимагає багато часу, і на цьому шляху будуть проблеми, треба мати терпіння та завзяття їх вирішувати.

«Сподіваємося на підтримку у відновленні миру та руху в НАТО»
— Головним пріоритетом нашої зовнішньої політики є встановлення миру на Донбасі і повернення Криму. Якої підтримки чекаємо від нової адміністрації США?
— Максимального тиску, посилення санкцій США та наших європейських партнерів, щоби ціна аґресії проти України для Російської Федерації (РФ) не лише не знижувалася, а й підвищувалася весь час, доки аґресор не змінить своєї поведінки. Наступне — залучення України до системи колективної безпеки і наш вступ у НАТО. Третє — це допомога у підвищенні спроможності наших Збройних сил (ЗС) і системи безпеки. Ми вже почули від президента Байдена про готовність США більше допомагати Україні, в т. ч. озброєнням.
— Плануєте розпочати у Вашинґтоні діалог щодо безпекових гарантій для України в рамках Будапештського меморандуму?
— Можна порушувати багато питань, що стосуються попередніх гарантій, але ми бачимо, що, на жаль, це не зупинило одного з підписантів цього документа від того, щоб окупувати Крим і вже впродовж семи років здійснювати аґресію проти України. Тому будемо використовувати всі можливі інструменти і формати з фокусом на ті речі, які можуть гарантувати нам безпеку на майбутнє, а це — НАТО і розбудова спроможності ЗС України.
— Вступ до НАТО — питання на роки. Що для вас є пріоритетом на найближчу перспективу?
— Є дуже багато форматів двосторонньої співпраці шляхом укладення різних угод, які ми точно будемо розвивати. Але щодо руху в НАТО Україна чітко визначилася, ми записали це у Конституції. Наші партнери з 2008 року підтримують рішення щодо майбутнього вступу України до Альянсу. Тому наша мета зараз — максимально швидко пройти цей шлях, якнайшвидше отримати план дій щодо членства, а найголовніше — розбудовувати нашу військову спроможність відповідно до стандартів НАТО.

Щоб Україна стала новою Кремнієвою долиною
— Володимир Зеленський в інтерв’ю New York Times говорив про важливість посилення економічного напрямку співпраці з США. Маєте якісь ідеї стосовно проєктів співпраці чи залучення американських інвестицій?
— Є кілька секторів, у які нам було би цікаво отримати більше інвестицій і в яких, на мою думку, ми могли би запропонувати американському бізнесу дуже цікаві перспективи. Це, безумовно, інновації. Маю на увазі не лише «чисту» IT-сферу, а передусім високі технології в інших галузях — гайтек, агротек, медицині, а також військово-оборонному секторі.
— Що може Україна запропонувати нашому стратегічному партнеру?
— По-перше, ми можемо відігравати набагато більшу роль як реґіональний партнер США у зміцненні безпеки Чорноморського реґіону. По-друге, Україна одна з небагатьох європейських країн із величезним потенціалом зростання, яка завдяки розташуванню, ресурсам, інноваціям та людському потенціалу може забезпечити серйозні можливості для розвитку бізнесу.
— Чи не стане елементом токсичності у вашій роботі посла те, що у нашому політичному дискурсі присутня антиамериканська риторика і обвинувачення США у зовнішньому управлінні?
— Чим більше робиш правильних речей, що йдуть на користь України й її розбудові, тим більшу кількість людей позбавляєш корупційних грошей і впливу. Звісно, вони реагують на це інформаційними атаками чи поширенням міфів. Зрозуміло, звідки походить цей наратив і якою є його мета, але, мені здається, ми іноді приділяємо цьому забагато уваги. Коли відбувається відверта пропаґанда і робота на країну-аґресора, держава повинна на це реагувати, щоб припиняти такі гібридні атаки.
— Володимир Зеленський розповідав про мрію збудувати в Україні Голівуд і Діснейленд. А що вам хотілося б пересадити з американського ґрунту на український?
— В Україні є яскраві паростки того, що стало секретом успіху США, — дух підприємництва й інновацій, особливо серед молоді. Ми унікальні, бо є місцем, на якому виростають ідеї, хоча, на жаль, вони часто втілюються поза межами нашої країни. Тому я б хотіла пересадити на наш ґрунт креативні індустрії й інновації у широкому сенсі цього слова, щоб уся Україна стала новою Кремнієвою долиною. Це має стати нашим великим успіхом.
Раніше «Міст» розповідав про першу в історії «пані посол» у Вашинґтоні.
Розмовляла Надія Юрченко, «Укрінформ»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply