Новини для українців всього свту

Tuesday, Nov. 29, 2022

Наслідки недосипання — ожиріння, діабет і пришвидшене старіння

Автор:

|

Серпень 25, 2020

|

Рубрика:

Наслідки недосипання — ожиріння, діабет і пришвидшене старіння

Якщо ви регулярно недосипаєте, то цей текст може змусити вас переглянути режим сну. Разом із лікарями пояснюємо, як недоспані ночі впливають на організм людини та що може допомогти спати міцніше.
— Напевно, ви зауважили, що після недоспаної ночі наступного дня з’являється шалений апетит, потяг до солодкої їжі, — розповідає Оксана Заячківська, завідувачка кафедри нормальної фізіології Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького. — Усе тому, що внаслідок браку сну порушується синтез гормонів (греліну та лептину), які відповідають за харчову поведінку, стан насичення й апетит. Якщо недосипання регулярне і тривале, то можуть бути й значно серйозніші наслідки — розвиток діабету й ожиріння. Також хронічний брак сну збільшує ризик розвитку серцево-судинних і навіть онкологічних хвороб. Крім цього, порушення у режимі сну — це регулярна втома, зниження імунітету та концентрації уваги.
— Ось один випадок із практики, — каже Юрій Погорецький, президент Всеукраїнської громадської організації «Українська асоціація медицини сну». — В одного з моїх пацієнтів, 25-річного програміста, вага була 217 кг! Він працював ночами, внаслідок цього й почав набирати вагу. Крім цього, став страждати від хропіння, що також неґативно впливало на якість сну. Аби одужати, йому довелося змінити спосіб життя — вилікувати хропіння, дотримуватись дієти, режиму сну тощо. Він схуднув на 119 кг і зараз чудово почувається».
— Побутує думка, що доспати можна й у вихідні. Чи компенсує такий сон щось?
О. З.: — На жаль, ні. Адже якісний сон має бути регулярним. А от доспати втрачений сон удень — краща ідея. 30-35 хвилин такого сну допоможе перезавантажити організм. До слова, довгожителі мають спільну характерну рису — впродовж життя вони дотримувалися чітко визначеного графіку сну та харчування.
— То скільки часу треба спати?
Ю. П.: — Американська академія медицини сну рекомендує дітям у віці 4-12 місяців спати 12-16 годин, 1-2 роки — 11-14 годин, 3-5 років — 10-13 годин, 6-12 років — 9-12 годин, 13-18 років — 8-10 годин. Дорослим людям потрібно спати приблизно вісім годин, людям похилого віку — 8-9.
О. З.: — Також варто лягати та прокидатися приблизно в один і той же час.
— Які правила харчування допоможуть покращити якість сну?
— Передусім варто їсти не пізніше, ніж за три години до сну. Якщо у вас безсоння, додайте до свого раціону продукти, які містять L-триптофан — амінокислоту, з якої синтезується мелатонін — речовина, що покращує якість сну. L-триптофан міститься у молочних продуктах, м’ясі індика, черешнях, бананах і мигдалі. Також корисно вживати продукти, що містять вітаміни групи В і магній — горіхи, сою, гречку, кунжут, зелень, рибу.
Розмовляла Діана Квасневська, «Експрес»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply