Новини для українців всього свту

Sunday, Jul. 25, 2021

Микола Маломуж: «Нам потрібно виходити на глобальну систему перемовин»

Автор:

|

Липень 09, 2015

|

Рубрика:

Микола Маломуж: «Нам потрібно виходити на глобальну систему перемовин»

Микола Маломуж

Колишній голова Служби зовнішньої розвідки України, керівник громадсько-політичного руху «За майбутнє України» Микола Маломуж розповів, що наразі не слід очікувати широкомасштабного наступу з боку Російської Федерації (РФ) і захоплення Лівобережної України.

НАТО може розблокувати свій нейтралітет
— Миколо Григоровичу, ви, певно, ознайомилися з «планом російського Генерального штабу (ГШ) зі захоплення Лівобережної України», опублікованим в Інтернеті. Наскільки реальним є цей документ? Звідки він узявся?
— РФ завжди має альтернативні сценарії розвитку подій щодо України. Цей план і є одним із таких варіантів. Однак такі цілком таємні документи просто так не викладаються на розгляд громадськості. Вони дуже жорстко контролюються як у плані розробки, так і зберігання. Тож така їх поява — цільовий витік, аби продемонструвати, що є й інший, глобальний, план, який може бути реалізований. Аби керівництво української держави, її політикум, громадськість, уся Європа ознайомилися з ним і сказали: ні, треба щось робити, і робити за тим сценарієм, що передбачався у Мінську, адже існує велика небезпека.
— Чи не означає публікація такого плану, що росіяни відмовилися від варіанту широкомасштабного вторгнення, адже інакше просто тримали би його в секреті?
— Так. Незважаючи на заяви з різних боків, що широкомасштабна війна розпочнеться вже ось-ось, досі вона, слава Богу, не почалася. Оскільки це була неправдива інформація. Можливим зараз є конфронтаційний сценарій у больових точках — Широкиному, Новоазовську і кільцу довкола Маріуполя (Авдіївка, Піски, Щастя, Горлівка, Ясинувата), певною мірою, Дебальцевому, тому ж аеропорту і передмісті Донецька.
Супротивник намагатиметься провокувати локальні конфлікти на цих територіях, аби розширити територію впливу на стратегічно важливих напрямках: створити передумови для контролю Маріуполя, розширити зону контролю під Донецьком, де війська перебувають на надзвичайно близькій відстані, захопити теплоелектростанцію в Щасті, яка живить весь реґіон, тощо.
Однак якщо говорити про можливість глобального сценарію, то РФ зараз не готова до нього: бракує відповідних ресурсів, а також є інше політичне бачення. Адже такий сценарій веде до глобальної війни. А загроза її виникнення якраз і існує в разі широкомасштабного російського наступу в Україні. Я спілкувався з представниками країн НАТО, і з їх боку лунали запевнення, що Альянс до останнього буде зберігати нейтралітет і підтримуватиме мирний процес, допомагаючи Україні політично, але не застосовуючи військового озброєння. Та якщо РФ розпочне відвертий наступ, це вже розблокує такий нейтралітет.
— Що маєте на увазі під розблокуванням нейтралітету?
— Якщо відбудеться масштабна конфронтація, то тут може бути прийняте комплексне рішення: буде і надана зброя, окремі контингенти з низки країн, які можуть допомагати спочатку як фахівці, а тоді вже будуть задіяні й як спецпідрозділи. Адже за широкомасштабного вторгнення армія РФ рухатиметься безпосередньо до кордону НАТО. Й Альянс сприйматиме це як загрозу не Україні, а країнам — членам НАТО.

Глобальний варіант — дестабілізація в Україні
— Повернімося до зони проведення Антитерористичної операції. Як я зрозумів, ви даєте заспокійливий прогноз щодо розвитку ситуації…
— Буде конфронтаційний сценарій, локальний, радикальний, але глобального наступу з боку РФ наразі не буде. Передбачається формування особливого статусу цих територій, проведення під їхнім контролем виборів, які їх улаштують. Формально ці утворення перебуватимуть у складі України, але фактично будуть незалежними автономними структурами із широкими економічними перспективами, власним безпековим і поліційним сектором. І при цьому орієнтовані політично, безпеково й економічно на Росію. Кремль задовольнить саме такий сценарій. Але він, звісно, не влаштовує Україну.
— І Україна має фінансово утримувати ці орієнтовані на Росію утворення?
— Так, із фінансуванням Україною за основними потоками: електроенергія, вода, соціалка, відбудова. Тобто, формально ми збережемо нашу територію, але ситуацію там контролюватимуть інші люди.
— Але ж українська влада розуміє всі загрози такого сценарію. Яким чином у Кремлі намагатимуться його реалізувати?
— Зрозуміло, що українська влада не хоче йти на цей варіант. Але гинуть люди, кровопролиття триває. Постійно відбувається нагнітання ситуації, зі загрозами її переходу до, можливо, глобальної війни. Крім того, від продовження війни українці страждають економічно. У підсумку ми не витримуємо, люди стомлюються від війни, від економічних, соціальних проблем.
Саме на це й розраховує Росія. З Кремля спонукатимуть людей до масових виступів, нових «майданів». І на цьому тлі відбуватиметься просування політичних сил, орієнтованих на РФ, підтримку її стратегічного курсу. З надією, що саме ці сили прийдуть до влади після дочасних парламентських, а можливо, і президентських виборів.
Таким чином, локальний сценарій Кремля передбачає мінімальну консервацію цих територій на Донбасі й вихід на той статус у складі України, який дозволив би їх контролювати. Глобальний же варіант — це дестабілізація в Україні та прихід політичних сил, які займуть лояльну до РФ позицію.

Ядерна зброя — конфронтаційний сценарій із НАТО
— А як трактувати тисячі російських військовиків на кордоні з Україною?
— Зараз можна казати про певний паритет за кількістю військ. Якщо ми говоримо про лінію розмежування, то по той бік перебуває до 20 тис. осіб максимум. Тобто, там немає таких великих формувань, яких не було б в українців. А якщо ми говоримо про кордон із РФ, то це — близько 48-53 тис. вояків, котрі дислокуються у прикордонні. Це — великий контингент, який розміщений там більше як стримувальний чинник, для інформування керівництва держави, що такі сили є й вони готові включитися в будь-який сценарій подій.
— Тобто, випередити наш «наступ»?
— Так, на кордоні — якраз ті сили, які підуть у глобальний наступ, але не зараз, бо немає готовності. Для цього потрібен дуже серйозний привід. Наприклад, із боку України відбудеться широкомасштабний наступ. Зрозуміло, тоді росіяни залучать ті резерви. Причому вони почали стягувати на кордон свою новітню техніку, якої в України немає, щоби продемонструвати, що якісно вони нас переважають. Те саме можна сказати й про Крим, де РФ нарощує свою військову міць. Уже є інформація про розміщення там носіїв ядерної зброї, але самих ядерних зарядів іще немає.
— Олександр Турчинов, секретар Ради національної безпеки й оборони (РНБО) України, заявляв, що РФ веде активну роботу щодо розміщення в Криму ядерної зброї та засобів доставки ядерних зарядів. Зокрема, на півострів уже доправлено десять «Іскандерів», які можуть нести ядерні боєголовки. Невже ядерна зброя в Криму призначена для України?
— Ядерна зброя на півострові призначена не для використання проти України. Це — конфронтаційний сценарій із НАТО. Адже й дії Кремля в Криму та на Донбасі певною мірою зумовлені страхом перед розміщенням, як це було у Східній Європі, ракетних комплексів, а можливо, і ядерних ракет і в Україні — в зоні, як вважає Росія, її геополітичних інтересів. Це — дуже небезпечний сценарій, який треба нейтралізувати зусиллями провідних країн світу — на рівні G7, а ще краще — G20. Має бути зняте глобальне протистояння між РФ і НАТО, а тоді вже слід урегульовувати і Крим, і схід України.
— Секретар РНБО також не відкидає того, що Україна буде змушена проводити консультації щодо розміщення компонентів системи протиракетної оборони (ПРО) на своїй території…
— Я дуже поважаю Олександра Валентиновича, але нам треба виходити не з таким сценарієм. Якщо говоримо про таке питання, як розміщення елементів ПРО, то це вже — надзвичайно серйозно. РФ розглядатиме це саме у плані глобальної конфронтації, і тут вона вже не стоятиме на місці.
Ми підемо деструктивним шляхом. Ну, гаразд, розміщуємо елементи ПРО і таке інше, а РФ розміщує реальні ядерні ракетні комплекси середнього радіусу дії, націлені на Україну. Такий сценарій веде до знищення людей, до фронтальної та глобальної війни. Українцям потрібно виходити на глобальну систему перемовин, де Путін буде змушений вивести війська та просувати сценарій відновлення Донбасу, повернувши туди людей.
Розмовляв Василь Короткий, «Укрінформ»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply