Новини для українців всього свту

Sunday, Aug. 7, 2022

Михайло Ніколов: «Операцію ГУР МОУ зі штурму в’язниць у Донецьку зірвали в результаті зради»

Автор:

|

Грудень 13, 2020

|

Рубрика:

Михайло Ніколов: «Операцію ГУР МОУ зі штурму в’язниць у Донецьку зірвали в результаті зради»
Михайло Ніколов

Улітку ц. р. Служба безпеки України (СБУ) затримала оперативну групу співробітників Головного управління розвідки (ГУР) Міністерства оборони України (МОУ). По машині командира групи відкрили вогонь і ця інформація потрапила в засоби масової інформації. Одним зі затриманих був підполковник Михайло Ніколов, котрий аж тепер розповів про причини цих подій — зрив таємної операції ГУР МОУ зі звільненню полонених у Донецьку.

Найшляхетніше завдання
— Яке завдання ви виконували, чому вас затримали і порушили карну справу?
— Те, що розповім, було одним із найважливіших державних секретів України. Мені боляче казати, але після того, як хтось із керівників України провалив нашу операцію, після того, як у нашого командира стріляли співробітники СБУ, після того, як проти мене і моїх товаришів СБУ відкрила кримінальне провадження, ми були змушені для свого захисту викрити частину інформації про нашу операції і вимагати справедливості.
— Ви воювали на фронті?
— Я — підполковник Збройних сил України (ЗСУ), 2014-го вступив добровольцем у батальйон «Донбас», брав участь в боях за Іловайськ. Потрапив у полон, сьорбнув сповна. Після полону воював, спершу в армії, потім як доброволець. Останній запис у військовому квитку — начальник штабу 46-го батальйону ЗСУ «Донбас», до липня ц. р. — офіцер підрозділу МОУ.
— Яке завдання отримала ваша група?
— Найшляхетніше завдання, яке тільки й може бути на війні. Нашим завданням було взяти штурмом місця утримання військовополонених у Донецьку. Ми готувалися рятувати українських полонених з найстрашніших місць на Донбасі і покарати їхніх катів.
— Але ж це найзахищеніші об’єкти в Донецьку, як можна туди зайти і врятувати людей?
— Іншого шансу врятувати людей часто в України немає, я розумію це як колишній полонений. Ми повинні врятувати тих, хто ще живий, позбавити ворога головного засобу шантажу і покарати катів, якщо ми по-справжньому себе поважаємо. Зі Сніжного наші спецслужби викрали Цемаха (причетний до збивання літака рейсу MH17 над Донбасом, його потім віддали росіянам. — Ред.), з тієї території вивели ще чимало інших важливих для нас суб’єктів. Евакуація була можливою і в нашому випадку. Ми знаємо лише історії про тих, хто вижив. Але там люди нерідко зникають — так зване розпорошення, це коли живих полонених підривають на протитанкових мінах, прив’язаних до їхніх тіл, а залишки втирають в болото гусеницями.

Позбавили бранців шансів вийти на свободу
— Коли ви приступили до підготовки?
— Бойова група була створена в грудні 2018 року. Ми провели тривалу та всебічну багатомісячну підготовку до операції, її санкціонував особисто Президент України Порошенко. Потім про операцію поінформували президента Зеленського, підготовка тривала, і ніхто не казав «стоп». Річ у тім, що у нас були всі підстави розраховувати на успіх. Я входив лише до однієї з груп, та були й інші, які відпрацьовували свої об’єкти. Крім цього, можу тільки здогадуватися, скільки всього людей задіяли. Ми отримували всю необхідну інформацію про наш об’єкт. Свіжі фото- і відеоматеріали. Наш об’єкт був збудований у вигляді макету, на якому відпрацьовували різні ситуації — захід, робота, евакуація. Знаю, що одна з груп нелегально проникала в реальне місце попереднього ув’язнення, на території, підконтрольній Україні, схоже з об’єктом в окупованому Донецьку. Головне, на нашому боці була абсолютна раптовість: ніхто нічого подібного не проводив у Донецьку, при цьому була забезпечена абсолютна секретність. Відібрали мотивованих людей, перевірених на війні і в багатьох екстремальних операціях. Тренування проводили якісні і дуже важкі, ми були забезпечені всім необхідним озброєнням та екіпіруванням для успішного виконання завдання, держава вклала великі ресурси в наше забезпечення. І нарешті ми досягли готовності. Ми розуміли, що як тільки Росія знову заведе перемовини в глухий кут, у руках українського керівництва має бути останній козир — наша операція. Ми не сумнівалися, що людей треба рятувати, що це наш обов’язок, не просто нас особисто, це борг народу України.
— Чому штурм не відбувся?
— 8 липня штурм провели. Але, на жаль, не ми. Штурмували нас, наш секретний базовий табір у Донецькій області. І лише завдяки удачі обійшлося без жертв, все вирішували уламки секунди. У Києві на Позняках спробували затримати командира нашої групи «Шведа». Контррозвідники з якогось дива відкрили вогонь по його машині прямо серед житлових будинків, просто дивом ніхто не постраждав. Навіщо? «Шведа» росіяни звинувачують в організації успішних ліквідацій відомих ватажків терористів на Донбасі. Його ж можна було спокійно викликати на зустріч у СБУ, де він бував багато разів, і він би дав усі необхідні свідчення. Навіщо ж було по ньому стріляти? Дуже підозріло. Змушений назвати речі своїми іменами — операція зі звільнення полонених зірвало керівництво України. Багатьох людей тим самим позбавили будь-яких шансів вийти на свободу. Ба більше, учасників операції затримали, їм висунули звинувачення в порушенні законів України. Кримінальні справи порушили проти всієї групи — і це попри те, що МОУ подало до СБУ довідку про нас, підтвердило наші повноваження, легальність зброї. Кримінальну справу проти нас відкрили за статтями «тероризм» і «створення організованої злочинної групи».
— Можливо, керівництво прийняло рішення не ризикувати, не проводити операцію, пов’язану з ризиком і ймовірними втратами?
— Якщо у керівництва є зауваження по операції, або приймають рішення про недоцільність її проведення, то хіба це робиться у вигляді карих справ проти власних підлеглих? Треба висловити зауваження, які вимагають виправлення або прийняти рішення про припинення операції. Це все. Замість цього влаштували скандал, аби максимально засвітити всю операцію, розкрити особи розвідників. Це зрада і необхідно з’ясувати, кому це вигідно. А тепер перемовини ні до чого, люди в полоні помирають, їх позбавляють людської подоби. Ризик був великий, але це був ризик урятувати людей, а зараз їх просто покинули без жодної надії. Операція будувалася на ризику, але це був добре продуманий ризик, це не було самогубство. Не буду озвучувати деталі, але керівництво країни це знає.

Приниження держави
— На якій підставі вас затримали?
— У мене виникло враження, що метою було розкрити операцію та зв’язати нам руки. Таке може бути вигідно лише ворогові. Хоча МОУ повністю підтвердило наші повноваження, СБУ, якого керує лейтенант Іван Баканов, приятель дитинства Володимира Зеленського, не закриває справи. Незаконне володіння зброєю, участь у злочинному угрупованні, тероризм. При цьому слідчі розуміють абсурд звинувачень, тому ми залишаємося на волі. Ми здали куратору документи прикриття, які нам оформили на період виконання завдань.
— Ви спілкувалися з новим начальником ГУР?
— З якоїсь причини він не проявляє інтересу до нашої роботи і до нашої інформації. Можливо, дії на Донбасі вже не є пріоритетом, не знаю… Але мені здається дивним, що люди з таким чималим бойовим досвідом, готові діяти в запіллі ворога, не цікавлять керівництво ГУР.
— 20 червня президент Зеленський призначив начальником комітету з розвідки Руслана Демченка, одного з найактивніших проросійських політиків. 8 липня українські спецслужб провалюють підготовлену операцію, відбувається витік інформації. А 25 липня провалюють операцію зі затримання «ваґнерівців». Є взаємозв’язок між цими провалами?
— Ще й який, відбувається системний «злив» інформації, і робиться це публічно, нібито випадково. Нашу групу розкрили вже після нашого затримання. Групі захоплення «Альфа» СБУ повідомили, що ми терористи. Вони не повірили, що ми офіцери МОУ. Коли ж побачили документи і дізналися, чим ми займаємося, то сміялися: «Як ви можете безкоштовно йти в Донецьк, ми навіть за гроші туди не підемо, країна це не оцінить». Мені здалося, що в СБУ зараз є сепаратисти, не готові воювати з ворогом. Операції провалили в результаті «зливу» і захоплення нібито злочинців. Нібито ніхто не винен. Ніхто не казав, що це не спрацює, це ризик, припиняємо. Будь-який контррозвідник може поглянути на провали наших спецоперацій 2020 року і він побачить, що у них — спільний почерк. Є всі підстави підозрювати, що ці провали були організовані кимось, хто отримав доступ до особливої важливої інформації.
— Ви когось підозрюєте?
— Операцію зі штурму в’язниць у Донецьку зірвали в результаті зради в керівництві України. Вимагаю розслідування та справедливості, чому багатьох українців позбавили шансу на порятунок, чому проти нас СБУ відкрила справу? Чому з нас не знімають абсурдні звинувачення? Якого рівня люди віддають накази зривати спецоперації і переслідувати офіцерів МОУ? В результаті нічого не вдається зробити дипломатичним шляхом, і нічого не роблять силовим шляхом. Повний глухий кут. А цим підривається довіра до керівництва наших спецслужб. Хто буде витрачати час і готуватися до операцій в запіллі ворога, якщо можна отримати удар у спину? Сподіваюся, що наша справа отримає публічну оцінку, я готовий детальніше розповісти про все народним депутатам, слідчим, прокурорам, прошу припинити переслідувати людей, котрі зробили свій вагомий внесок в оборону України, це принизливо насамперед для нашої держави.
Розмовляв Юрій Бутусов, «Цензор.нет»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply