Новини для українців всього свту

Friday, May. 27, 2022

Михайло Гончар: «США мають унікальний шанс закріпитися на ринку ЄС»

Автор:

|

Березень 25, 2022

|

Рубрика:

Михайло Гончар: «США мають унікальний шанс закріпитися на ринку ЄС»
Михайло Гончар

Михайло Гончар — давній дослідник енергетичної зброї Російської Федерації (РФ) й один із найточніших прогнозистів у світі.

Сталося різке нарощування попиту
— Енергетична криза в світі трапилася ще й тому, що існує дефіцит газу. Як він виник?
— Є об’єктивні чинники, які цьому сприяли. Пандемія призвела до карантинних обмежень, карантинні обмеження — до спаду економічної активності. Згадаємо 2020-й — це був рік найнижчих цін на нафту і газ. А 2021-го стався вихід із пандемічних обмежень і різке нарощування попиту. Це призвело до виникнення поточних дефіцитів, оскільки видобувна промисловість не може так швидко реагувати на задоволення попиту негайно. Також спрацювало й те, що азійський газовий ринок завжди був більш преміальним, ніж європейський, й основне зростання глобальної економіки концентрувалося саме в Азії, а не в Європі чи Північній Америці. І в Азії завжди були готові платити вищу ціну, тому основні потоки скрапленого природного газу (СПГ) пішли саме туди. «Газпром» скористався з цих об’єктивних чинників і «підсушив» європейський газовий ринок, зменшивши постачання на нього до контрактних мінімумів та припинивши помпування газу в свої підземні сховища на території Європейського Союзу (ЄС), а також припинив спотову торгівлю на своєму майданчику. Спершу це робили, щоб змусити Європу бути слухняною, покірною та запустити газогін «Північний потік-2» (ПП2), але цей проєкт наказав довго жити.
— Європа нарешті зрозуміла свою уразливість?
— Верховний представник ЄС із зовнішньої політики в грудні 2021-го вказував на неринкову поведінку «Газпрому», а вже у січні ц р. запевняв, що не підозрює РФ у якомусь злому умислі. Натомість отримали стрибок газових цін до 2 тис. USD за 1 тис. куб. м. Це перевершило всі сподівання Кремля, бо навіть Міллер, керівник «Газпрому» у часи піку нафтових і газових цін 2008-го казав про ціну 1 тис. USD.

Глобальний ринок дуже змінився
— Уряд Федеративної Республіки Німеччина (ФРН) вже заявив, що запускатиме термінали для СПГ. Чи означає це, що вона почала прокидатися й їй уже перестало подобатися бути жертвою?
— Нічого це не означає. Історія з терміналами в Брунсбюттелі й Вільгельмсґафені — не сьогоднішнього дня. Якісь передпроєктні начерки були зроблені ще раніше, але розвитку це не отримало по причині надмірної шредеризації німецького політикуму. «Зелені» та ліберали, які перебувають у правлячій коаліції, намагаються якось переформатувати енергетичну політику ФРН, але все блокувала споглядацька позиція ЄС загалом, і ФРН зокрема. Але після військової аґресії РФ до України у Брюсселі (Бельгія) нарешті зацікавилися постачанням газу з альтернативних джерел — Сполучених Штатів, Катару й Азербайджану. На жаль, туркменський газ залишається замкненим на східному березі Каспію. Отже, для того, щоб ЄС міг отримати туркменський газ, а це четверті запаси газу після Ірану, РФ в Катару, доведеться вступити в конфронтацію і з Москвою, і з Пекіном. Здатна на це Європа? Ще ні, але альтернатива є.
— Яка?
— Глобальний газовий ринок за останнє десятиліття дуже змінився. Відбулася революція сланцевого газу, і Сполучені Штати з найбільшого імпортера та споживача стали одним із найбільших його видобувників та експортерів. Так само Австралія. Москва проморгала і революцію сланцевого газу, і те, що СПГ стане настільки потужною альтернативою трубогінним поставкам. А тепер США взагалі відмовилися від використання російського газу та нафти. Інші також це зроблять. Після перемовин із Катаром та Австралією Сполучені Штати можуть сформувати потужну альтернативу РФ. Ці три країни можуть скоординувати свої зусилля і повністю замінити «Газпром». Неочікуваною є і солідарність Японії, яка повідомила, що має зараз надлишкові обсяги СПГ, які може використати для екстрених постачань до ЄС.

Споживаємо надто багато газу
— А можливе таким чином вирішення й української енергетичної проблеми?
— Ми — частина глобалізованого світу. У Республіці Польща (РП) запрацював термінал Свіноуйсьце, планують збудувати ще один біля Ґданьська, це буде плавуча мобільна регазифікаційна установка. Також успіхом є збудований інтерконнектор, що поєднав газотранспортну систему Польщі й країн Балтії. Крім цього, завершують прокладання трубогону Baltic Pipe, яким до РП прийде норвезький газ. Ми гіпотетично теж могли би збудувати СПГ-термінал на Чорноморському узбережжі. Але питання проходження Босфору залишається невирішеним, однак тепер Туреччина піде на поступки. Ми також можемо робити за цих обставин ставку передусім на збільшення власного газовидобутку, адже, на відміну від РП, покриваємо свої потреби у газі майже на 70 %. Крім цього, необхідно скоротити власне споживання, адже споживаємо надто багато газу. Маємо й отримати доступ до ринку СПГ, такі експерименти з точки зору технічної складової робили, починаючи з 2019 року. Можемо отримати такий газ і через хорватський термінал на острові Крк і далі транзитом через Хорватію, Угорщиною до України. Так само ми можемо його отримувати з егейського терміналу в Греції чи на турецькому в Мармуровому морі. Регазифікані поставки могли би йти маршрутом Трансбалканського газогону, який «Газпром» спустошив і «закоркував» через «Турецький потік».
— ПП2 призупинили сертифікацію, чи йому вже кінець?
— Навіть із його сертифікацією були проблеми. «Газпром» зареєстрував компанію зі знущально-символічною назвою «Газ для Європи», яка абсолютно не відповідає вимогам європейського законодавства. А тепер через санкційні заходи, які застосували США, згадувати про цей проєкт уже не доводиться. Шредеризований європейський політикум не був здатним до проактивних дій. Якби був здатен, то торгівля енергоресурсами опинилася б на санкційному порядку денному ще 2014 року, після першого російського вторгнення. А от зараз з’явилася нагода цей санкційний режим розширити. Євросоюзу це нічого не коштує, ФРН також, бо цей газогін так і не запрацював. Для п’яти європейських компаній-партнерів це нефатальні втрати. А втрати «Газпрому» відбуватимуться за прогресуючою формулою. ЄС протримається, можна відкрити і стратегічні нафтові резерви. До речі, РП вже замінила російський газ на постачання з Саудівської Аравії. Країни Євросоюзу нарешті отримали можливість позбутися домінування російських постачань. У цьому плані важливою стала роль Сполучених Штатів, які змогли виступити своєрідним концентратором спільної трансатлантичної волі для відкидання Путіна з України з одночасною вимогою забратися також із окупованих територій Грузії та вивести контингент із молдовського Придністров’я.
Розмовляла Лана Самохвалова, «Укрінформ»

До слова
Ґерхард Шредер, колишній канцлер ФРН, став об’єктом критики через свої управлінські позиції в російських державних компаніях, особливо після початку гарячої фази російсько-української війни. Він очолює наглядову раду директорів російської державної нафтової компанії «Роснєфть» й є головою комітету акціонерів компанії Nord Stream AG, оператора вже практично «мертвого» газогону ПП2. Крім цього, політик є близьким приятелем Путіна. Після лавини критики ексканцлер був змушений засудити вторгнення РФ до України. «Війна і пов’язані з нею страждання людей в Україні мають бути припинені якнайшвидше. Це відповідальність російського уряду, — заявив він 24 лютого, однак застеріг від повного розриву політичних, економічних і цивільних зв’язків між Європою та Росією: — Адже попри теперішню драматичну ситуацію це основа для надії, якою ми всі живимо: діалог про мир і безпеку на нашому континенті знову стане можливим». Та це політику не допомогло. Прокуратура Ганновера відкрила на Ґерхарда Шредера кримінальну справу. Матеріали вже передали генеральному прокурору Карлсруе, який серед іншого відповідає за міжнародне кримінальне право. За словами Катрін Сефкер, прессекретаря прокуратури Ганновера, процес стосується параграфу 7 «злочини проти людяності» Міжнародного кримінального кодексу.
Як повідомляв «Міст», Європа вивела з-під санкцій проти РФ постачання енергоносіїв.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply