Новини для українців всього свту

Friday, Feb. 3, 2023

Михайло Гончар: «Кожен зекономлений кіловат — енергія на цвяхи в труну рашизму»

Автор:

|

Грудень 18, 2022

|

Рубрика:

Михайло Гончар: «Кожен зекономлений кіловат — енергія на цвяхи в труну рашизму»
Михайло Гончар

Росіяни випустили по Україні хмару крилатих ракет. Цього виявилося достатньо, аби вивести з ладу об’єкти критичної та цивільної інфраструктури майже по всій країні. Усі області були переведені на режим екстрених вимкнень електроенергії. Про це розповів Михайло Гончар, президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ».
— Як ворожі ракети змогли пробитися в кілька областей?
— Будь-яка енергосистема вразлива, оскільки вона багатоелементна і складно організована. У цьому її перевага і недолік водночас. Чим складніше організована система, тим більша її гнучкість, але й більшою є її вразливість. Об’єднана енергетична система (ОЕС) України має великий запас міцності. Однак, він не безкінечний. Побічно зауважу, що сумніваюсь, що будь-яка національна енергосистема в країнах Європейському Союзі витримала б бодай одну з таких масованих атак. Після того, як Збройні сили України (ЗСУ) успішно провалили сценарій рашистів «взять Кієв за три дня», вони розпочали нищити критичної енергетичної інфраструктури України. На початковому етапі це стосувалось, передусім, системи постачання пального. Ракетними ударами поступово було знищено 28 нафтобаз практично в усіх реґіонах держави, росіяни завдали ударів не лише по діючому нафтопереробному заводу в Кременчуці, а й зупиненому Шебелинському, а також і по давно зупинених у Лисичанську й Одесі. Електроенергетичну та газову інфраструктури залишили «на потім», коли позимніє.
— Масовані дії проти об’єктів ОЕС України розпочалися 11 вересня, в річницю терактів у США 2001-го…
— Це відверта демонстрація того, що вони не мають наміру вибирати засоби. 6 вересня американський президент повідомив, що його адміністрація, попри прийняті в Конґресі США резолюції, не буде визнавати Російську Федерацію (РФ) країною-спонсором тероризму. Це і послужило стимулом для Кремля бити по цивільній інфраструктурі, адже там відчули безкарність.
— Коли ворог знищив наші нафтобази і з пальним виникли великі проблеми, ми пристосувалися, децентралізували постачання пального та відновили його по всій країні. З електрикою реально повторити такий приклад?
— Це порівняння некоректне, адже електрику цистернами не перевезеш. Звісно, є сучасні, високотехнологічні і доволі потужні енергонакопичувачі, але вони страшенно дорогі навіть на тлі шалених європейських цін і їх іще потрібно виготовити. Тому електроенергію можна розповсюдити лише лініями електропередач. Децентралізована енергетика — це перспектива майбутнього для України, але не кількох місяців чи навіть років. Вона, безперечно, буде. Вже зараз, не лише десь в Данії чи Німеччині, але й в Україні є чимало домогосподарств, які самі себе забезпечують енергією, встановивши сонячні панелі, теплові помпи. Це коштує грошей, які нашому не дуже багатому пересічному домогосподарству усе ще не по кишені. Однак, процес відбувається.
— Які ваші очікування?
— З енергозабезпеченням буде так, як є зараз і це ще не найгірший варіант. Українські енергетики роблять дива, втім, попри усю майстерність, самовідданість і відвагу, вони не чарівники. На жаль, не все було зроблено щодо фізичного захисту критично важливих елементів трансформаторних підстанцій. Далеко не всі трансформатори були обкладені багатотонним захистом у кілька шарів. У всього є свій запас міцності. Резерви запасного обладнання, комплектуючих і запчастин також не нескінченні. Те, що створювали роками і десятиліттями, не можна відновити впродовж днів, тижнів чи місяців. Тому, коли я кажу про дива, які творять наші енергетики, то маю на увазі, що вони створюють тимчасові схеми перемикання і переспрямування потоків енергії та режимів роботи генеруючих потужностей у рамках ОЕС із тим, аби споживачі отримували електрику. Ці тимчасові схеми не є добрими, бо через перевантаження може згоріти те, що вціліло від ураження. Але головне завдання — дати електрику в кожну оселю, підприємствам, логістичним хабам, торговельним мережам, пекарням, лікарням, тож вони — наш порятунок.
— Чи здатна РФ настільки уразити нашу енергетичну систему, що її неможливо буде підняти до весни?
— Може. І тут жодна протиповітряна оборона (ППО) не допоможе. Тому 23 листопада й відбувся блекаут. Це не результат ударів одного дня, це накопичений ефект від усіх уражень, що їх зазнала ОЕС у жовтні-листопаді ц. р. кардинально змінити становище могла б операція НАТО з гуманітарною метою захисту цивільного населення по закриттю неба над західною частиною України, де розміщена вціліла критична енергетична інфраструктура. Також інакше повелися б рашисти, якби кораблі-носії «Калібрів» у Чорному морі були уражені як законні цілі з тією ж гуманітарною метою захисту цивільного населення. Але, на жаль, наші друзі не до кінця уявляють собі наслідки своєї неквапливості.
— А якби в нас були ракетні комплекси середнього радіусу дії?
— То ми мали б змогу накрити критичну інфраструктуру ворога до Уралу. Або хоча б до Волги. Певен, що рашисти спершу б сім разів подумали, чи варто завдавати ударів по нашій інфраструктурі. Вони дуже добре зрозуміли б принцип «нафтобаза за нафтобазу, підстанція за підстанцію». Показовий приклад у цьому — Тайвань. Не звертаючи увагу ні на кого, вони розробили власну ракету середнього радіусу дії, що дозволяє у випадку аґресії ракетними ударами накрити 2/3 території Китаю, в т. ч. військові бази, промислові агломерації, критичну енергетичну інфраструктуру континентального Китаю. Тому в Пекіні мають дуже добре думати, перш ніж вдатися до аґресії. Формула руйнації рашистського сценарію холодомору — синергія дій ППО в небі, енергетиків-«чарівників» і мерів на землі, європейської енергетичної солідарності з Україною. Тому продовжуємо допомагати ЗСУ! Кожен зекономлений кіловат електроенергії це вам в карму і додаткова енергія на цвяхи в труну рашизму.
Розмовляв Мирослав Ліскович, «Укрінформ»

Як повідомляв «Міст», аби виправити складну ситуації в українській енергетиці, потрібні трансформатори та ППО.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply