Новини для українців всього свту

Thursday, Aug. 5, 2021

Метаболічний синдром: недуга цивілізації

Автор:

|

Липень 23, 2015

|

Рубрика:

Метаболічний синдром: недуга цивілізації

Метаболічний синдром

За гіподинамію, неправильне харчування та малорухливий спосіб життя сучасна людина розплачується метаболічним синдромом. Про причини, діагностику та лікування цієї недуги розповідає Олександра Турчак, ендокринолог вищої категорії.
— Що таке метаболізм і що є причиною його порушень в організмі?
— Це — інтенсивність, із якою працює наш організм. Не хочете бути обтяженим зайвими кілограмами, не споживайте більше калорій, ніж можете витратити. Найважливіший фактор тут — маса вашого тіла. Чим більший цей показник, тим вища швидкість обміну речовин. Саме тому в чоловіків усі обмінні процеси протікають на 10-20 % швидше, ніж у жінок.
— Чи можемо говорити про генетичну схильність до цього захворювання?
— Тут чітко простежується спадкова схильність. Генетичні чинники ризику можуть полягати в конституційних особливостях складу м’язових волокон, розподілі жиру, активності та чутливості до інсуліну основних ферментів вуглеводного та жирового обміну.
— Якими є симптоми метаболічного синдрому?
— Основним симптомом є абдомінальне ожиріння. Окружність талії більше 105 см для чоловіків і 88 см — для жінок, високий артеріальний тиск (вищий за 135/85 мм рт. ст.), підвищення рівня глюкози натще, підвищення рівня тригліцеридів крові, переважно за рахунок ліпопротеїдів низької щільності («поганого» холестерину), низькі рівні ліпопротеїдів високої щільності (відомі як «хороший холестерин»). Якщо є, принаймні, три з вищевказаних ознаки, вважають, що людина страждає метаболічним синдромом. У пацієнтів звичними є скарги на головні болі, болі в ділянці серця, задишку при фізичному навантаженні, запаморочення. При прогресуванні захворювання будуть з’являтися серйозні ускладнення з боку головного мозку або серця, а цукровий діабет може призвести до сліпоти, проблем із нирками та нижніми кінцівками.
— Як лікується порушення метаболізму?
— Лікування — комплексне, воно спрямоване на зменшення маси тіла з корекцією обміну речовин, для максимального зниження ризику серцево-судинних захворювань і цукрового діабету другого типу. Необхідне дотримання низькокалорійної дієти та постійне помірне фізичне навантаження. За необхідності застосовують препарати для зниження артеріального тиску. При порушенні толерантності до глюкози треба дотримуватися дієти та приймати препарати, що відновлюють чутливість тканин до інсуліну. Атеросклероз лікують за допомогою ліків, що сприяють зниженню рівня жирів-статинів.
— Які рекомендації даєте своїм пацієнтам?
— Насамперед — здорове харчування. Скоротіть на 500 калорій щоденне споживання їжі. Це забезпечить плавне та стійке зниження ваги. Перегляньте свій раціон, виключивши жирні висококалорійні продукти та солодощі. Віддавайте перевагу їжі рослинного походження. Така їжа дозволяє довше почуватися ситим, при цьому не перевантажує зайвими калоріями. Особливу увагу приділіть вибору білкових продуктів: курячі й індичі грудки, риба, нежирні молочні продукти, яєчні білки.
Друга основна рекомендація — фізична активність має бути від 30 до 60 хвилин в день п’ять-сім разів на тиждень. Ефект відчутний уже при навантаженнях середнього рівня інтенсивності. Ходьба швидким кроком, плавання, катання на велосипеді також здатні дати хороші результати. Займіться силовими вправами. Лише два заняття на тиждень додадуть м’язову масу, що здатна на 15 % прискорити метаболізм. Якщо робочий день проводите в офісі за столом, намагайтеся влаштовувати десятихвилинні перерви для розминок. Приділіть особливу увагу контролю за стресовим станом. Змусьте себе розслабитися прогулянкою або заняттями йогою.
— До яких ускладнень може призвести недуга?
— Виділяють захворювання, які є ускладненнями метаболічного синдрому: цукровий діабет другого типу; артеріальна гіпертензія; ішемічна хвороба серця, захворювання периферичних судин; подагра; синдром полікистозних яєчників; еректильна дисфункція; жировий гепатоз печінки. Розвиток серцево-судинних катастроф: інсульту й інфаркту міокарда.
Розмовляла Оксана Нагірна

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply