Новини для українців всього свту

Thursday, Aug. 5, 2021

Мар’яна Савка: «Багато грошей віддаємо на озброєння, бо економили на сільських бібліотеках»

Автор:

|

Липень 16, 2015

|

Рубрика:

Мар’яна Савка: «Багато грошей віддаємо на озброєння, бо економили на сільських бібліотеках»

Мар’яна Савка

Ще десяток років тому це було невелике львівське видавництво, що займалося дитячою літературою та видавало десяток книжок на рік. Тепер «Видавництво Старого Лева» — це одне з найдинамічніших українських видавництв, яке не боїться експериментувати, працюючи в діапазоні від кулінарних книжок до інтелектуальних есеїв, від книжок для найменших читачів до дитячих текстів на «недитячі» теми. Мар’яна Савка — головний редактор цього видавництва.

Не треба вигадувати велосипед
— Переклади ваших дитячих книжок виходять у країнах, де раніше ніколи не публікувалося нічого з української літератури. Як ви це робите?
— Раніше ми цього не робили, не наважувалися. Але коли назріває сміливість і бажання
працювати не тільки у своєму обмеженому просторі, коли ти собі ставиш за мету, що полем твоєї діяльності є цілий світ, то все починає складатися. Є прості інструменти цієї роботи,
прості правила того, як взагалі за таке братися. Спочатку важливо побачити, як продають
права іноземні видавці, як працює комунікація — для цього існують міжнародні виставки.
Модель для всіх — однакова, достатньо її скопіювати. Не треба вигадувати велосипед, треба
ризикувати власними фінансами, вкластися у власний цікавий стенд, каталоги, переклади,
стати видимим. Для того, щоби бути цікавим у світі, мусиш мати привабливий інноваційний
продукт. Якщо ти все побачив і розумієш тенденції світового ринку, то починаєш розуміти,
що саме там може викликати зацікавлення. Їм має бути цікаве щось таке, що вони зможуть
приміряти до себе, що буде для них не чужим. Але треба й дивувати.
— Хто ці «вони»?
— Ми ділимо весь ринок на менші — європейський, американський, азійський. Вони — різні, але комунікують між собою. Кожен ринок має свої відмінні смакові критерії. Наприклад, на європейському ринку важливим гравцем є Велика Британія. Вони створюють багато свого особливого книжкового продукту. Англійці є творцями більшості цікавих книг для продажу прав у інші країни — скрізь, де англійська є першою мовою. Але те, що популярне в Британії, до Штатів може й не потрапити, бо там — свого перебір. Також є французький ринок із особливими нюансами сприйняття естетики. Якщо права продалися на французький ринок, це означає, що їх охочіше купуватимуть і в інших країнах. Для першого продажу прав нам дуже допомогла перемога книжки «Зірки і макові зернята» Романи Романишин та Андрія Лесіва на конкурсі Болонської книжкової виставки. Саме ця нагорода відкрила нам двері у світ великого світового ринку. Нам пощастило, що першими права на «Зірки…» купили французи. І пощастило з видавництвом Rue du monde. Згодом Ален Сер, його власник, придбав права на книжку «Війна, що змінила Рондо». Наш французький видавець добровільно став нам допомагати як промоутер і провідник у великому книжковому світі. Натомість він сподівається, що ми будемо в Україні презентувати і його книжки. Після Rue du monde з’явилися й інші іноземні видавництва. Права на «Зірки…» придбали видавці з Південної Кореї, Арґентини та Китаю. Книжка Прохаськів «Хто зробить сніг» вийшла корейською і скоро вийде у Латвії, «Війна, що змінила Рондо» вже вийшла у Словаччині, на черзі — Китай, Франція і Південна Корея. Права на німецькомовне видання «Фелікса Австрії» Софії Андрухович ми продали австрійському видавництву Residentz Verlag.

У читачів мало часу на вибір книжки
— Скільки треба людей, щоби продавати права?
— У нас цим займається одна людина — менеджер із міжнародного права. Далеко не в кожному українському видавництві є така посада. У нас він веде листування, організовує стенд видавництва, бере участь у виставках, готує каталог і стежить, щоб у ньому були правильні акценти. Крім роботи з купівлею-продажем прав, він ще й організовує поїздки на
міжнародні виставки. Така людина повинна обов’язково знати кілька європейських мов — однієї англійської замало. Ця людина повинна бути комунікабельна й емпатична, пробуджувати приязнь. Для нашого масштабу — 60-70 книжок на рік — однієї людини цілком вистачає.
— 60-70 книжок на рік — це багато?
— Ми — точно в десятці найбільших українських видавництв і вп’ятірці — найкращих за якістю та значущістю.
— Чим відрізняються українські та зарубіжні покупці книжок і читачі?
— Усе залежить від загального рівня культури та готовності сприймати певну естетику книжки. Наприклад, французький читач готовий сприйняти дитячу книжку з доволі абстрактними ілюстраціями, яку б не сприйняли українські читачі. Так сталося. Бо в інших країнах давно розвивали вміння бачити щось більше за умовною картинкою — дофантазовувати, а у нас довго розвивали лише дуже реалістичні ілюстрації — щоб дитинка в них потикала пальчиком і все повторила за дорослими. Також проблемою є те, що нас погано знають. У всіх читачів мало часу на вибір книжки, тож будь-який переклад українського автора за кордоном означає потребу величезних вкладень у його промоцію.
— А що про українських читачів можна дізнатися з того, які книжки вони вибирають?
— Український читач мені страшенно подобається тим, що він швидко змінюється. Спочатку
ми плакали, що нам бракує освіченого читача, а тепер бачу дуже гарний темпоритм зростання якісного читача, котрий є і співавтором, і співпромоутером, багато нам підказує. Із власної доброї волі такі читачі роблять краще промо, ніж зробили б спеціально найняті фірми за гроші. Це зростання й якісна зміна суспільства спричинені й тими тектонічними зрушеннями в суспільній свідомості, які сталися впродовж останніх років, і присутністю соціальних мереж, де люди почали створювати «клуби» зі спільними інтересами.

Бібліотеки у провінції — знищені та вбогі
— Українці стали купувати більше книжок?
— Починає працювати система цінностей. Люди обирають щось направду вічне — таке, що дає внутрішній розвиток. Вони хочуть книжок, важливих для їхнього середовища, це — свого роду культурний маркер. Також бачу, що формується нова культура довкола книжки. Наприклад, культура книжкових аксесуарів — закладок, торбинок, обкладинок, які дозволяють позначити свого власника як людину, що читає. Такі речі виділяють і приваблюють. Мені б хотілося, щоб у наших читачів не зникало бажання з нами спілкуватися. Ми і в команду дібрали таких людей, котрі люблять спілкуватися і з читачами, і з іншими членами команди. Вони випромінюють позитивну енерґію.
— Чи потрібна українському книговиданню державна підтримка?
— Державна підтримка потрібна не видавцям, а нашим бібліотекам — державним структурам, які можуть об’єднувати людей на місцях. Але боюся, що держава швидше їх позакриває, щоб не мозолили очі, ніж зробить з них осередки культури. Я бачила, в якому жалюгідному стані перебувають бібліотеки у провінції. Знищені, вбогі, я вже не кажу про бібліотечні фонди. Бібліотекарі отримують мізерну зарплатню, з якої ще й купують книжки для своєї бібліотеки. Міністерство культури, на жаль, нічого не зробило для того, щоби поліпшити стан бібліотечної галузі. Наші бібліотеки не стали центром культурного життя містечок і сіл. Але вони могли б ними стати. Саме така робота допомогла б видавцям знайти нових читачів, а також розвинути культуру читання. Водночас уявіть, що в сільську бібліотеку приїхали круті фонди — нові якісні книжки. Вони так там і лежатимуть, бо книжки без людей, котрі їх правильно подадуть, знайдуть для них читача, — це купа макулатури. Ще було б добре, якби держава сприяла тому, щоб у провінції було легко відкрити підприємцю торгову точку з книжками. І взагалі, було б чудово, якби видавці мали можливість отримувати банківські кредити за пільговою ставкою. Бо найбільше галузь потерпає якраз через брак обігових коштів.
— Можливо, один із виходів — велика кампанія з промоції читання? Чия це робота? Держави чи видавців?
— Гадаю, що держава нічого не зробить, принаймні зараз я не бачу реформаторів у культурі. Так, вони підпишуть мільйон папірців і оголосять «Рік читання в Україні», але це ні на що не вплине. Ситуацію змінять конкретні люди, ентузіасти-читачі. Вони це робитимуть не за посадою, а за власним вибором і під власну відповідальність.
Розмовляла Ірина Славінська, УП

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply