Новини для українців всього свту

Sunday, Dec. 5, 2021

Максим Соколюк: «Дозволимо мати два паспорти, але в Конституції залишиться єдине громадянство»

Автор:

|

Січень 15, 2020

|

Рубрика:

Максим Соколюк: «Дозволимо мати два паспорти, але в Конституції залишиться єдине громадянство»
Максим Соколюк

Максим Соколюк керує Державною міґраційною службою (ДМС) із 2015 року. Він хоч і посадовець найвищого рангу, але уникає участі у публічній політиці; можливо, саме тому зберіг посаду під час майже тотальної зміни влади торік.
— Чи легалізують в Україні подвійне громадянство?
— Президент Зеленський не раз про це казав. За його дорученням, за підготовку необхідних проєктів відповідальне Міністкерство закордонних справ, але ДМС також залучена. І перший крок вже зробили —на розгляд Верховної Ради подали президентський законопроєкт № 2590. Колись дискусія щодо подвійного громадянства вертілася навколо ідеї давати громадянство за інвестиції. Але не варто дурити себе щодо попиту на цю послугу. Приміром, зараз є процедура отримання посвідки на постійне проживання для інвесторів. Вона дуже проста, швидка та не містить корупційних ризиків: інвестуєш 100 тис. USD, даєш довідку з банку, свої документи і отримуєш посвідку. П’ять років в Україні і можеш подаватися на громадянство, якщо потрібно. Як гадаєте, скільки людей отримали постійні посвідки за такою процедурою? За майже десять років усього 232.
— Зеленський каже не лише про інвесторів, а й закликає повертатися українців, котрі мають громадянства інших держав…
— Так, нам потрібне наповнення України людьми для розбудови нашої країни. Конституційну норму про «єдине громадянство» збережуть: вона означає, що ми і продовжимо сприймати таких людей як громадян лише України, незважаючи на те, чи мають вони паспорт іншої держави. Але ми більше не будемо вимагати для отримання українського паспорта виходу з іншого громадянства. Ми втрачаємо населення, дуже багато втратили економічних міґрантів. Зараз у світі за різними оцінками, живе 5-15 млн етнічних українців, вони або народжені в Україні, або їхні батьки народилися в Україні. Багато з них знають українську. Їхня інтеграція у суспільство буде простою. Але гасла «Приїжджайте!» недостатньо. Потрібна економічна програма, яка б їх заохочувала це зробити.
— Як перевірити зв’язок цих людей із Україною? Через іспит на знання мови?
— Атож. У нас є новий, на мій погляд, дуже гарний закон про мову. Він передбачає залік на знання української мови при отриманні громадянства. Так діють чимало країн. У Канаді, до прикладу, при отриманні громадянства треба скласти письмовий тест на знання канадської історії, культури, географії та політичного устрою. Якщо ми хочемо інтегрувати нових громадян в українське суспільство, потрібна сертифікована перевірка знання історії, української мови. Потрібні курси, що видаватимуть сертифікат державного взірця. Бо зараз формально така вимога є, але на практиці приносять довідки з якоїсь школи про те, що особа знає українську мову, а на перевірці з’ясовується, що школа цієї довідки не видавала, ніде не реєструвала, а особа української не розуміє.
Крім перевірки знань історії та мови, потрібно запровадити присягу. Зараз присяги громадянина України немає! Тому це — наша пропозиція, і вона знайшла відображення у президентському проєкті змін до закону про громадянство. Якщо ви громадянин України від народження, то, мабуть, присягу складати не потрібно. А якщо особа приймає українське громадянство, це — дуже потрібна процедура. І за порушення присяги можна карати.
— Зокрема, позбавленням громадянства?
— Аякже. Саме так є в багатьох країнах. Але покарання — не єдина мета. По-перше, присяга — дуже гарна, урочиста процедура. Завдяки їй набуття громадянства перетворюється на свято. Але це й зобов’язання для людини. Якщо, отримуючи паспорт, кажеш, що будеш працювати на добробут українського народу, поважати Україну, не робити того чи іншого, то розумієш, що за порушення присяги громадянство можуть і забрати.
— Є якісь іще ідеї щодо залучення іноземців до України?
— Є цікава ідея електронного сервісу e-residence. Ми хочемо зробити так, щоб усі бажаючі отримали доступ до електронних послуг, які надає наша держава — без отримання громадянства, не маючи посвідки на проживання в Україні і, можливо, навіть не приїжджаючи в Україну. Тобто людина реєструється, отримує картку з електронним підписом, український податковий номер — і може робити певні дії в Україні. Наприклад, відкривати бізнес.
— А плануєте полегшувати життя громадянам України, котрі живуть за кордоном? Зараз у людей, котрі їдуть за кордон на постійне місце проживання, внутрішній паспорт вилучають…
— Бо він їм не потрібен. У тих, хто постійно живе за кордоном, залишається паспорт для виїзду за кордон, який також підтверджує громадянство України.
— А ідею безвізових поїздок за кордон з ID-карткою, без закордонного паспорта, будуть розвивати?
— Обов’язково. Зараз можна так їздити до Грузії, Туреччину, і ця можливість користується популярністю, особливо серед дітей і молоді до 20 років. Чекаємо подібного режиму з Молдовою — є принципова домовленість. Білорусь відклала свій проєкт переходу на ID-картки; коли вони їх запровадять, будемо вести перемовини і з ними. І дуже сподіваюся, що така система запрацює з шенґенською зоною. Там скоро має запрацювати Entry-Exit System, яка переведе облік перетинів кордону в електронний вигляд. Тоді будемо домовлятися і з ними. Бо наші ID-картки вже готові для використання для поїздок і за безвізом.
Розмовляв Сергій Сидоренко, УП

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply