Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 3, 2022

Майкл Карпентер: «РФ втрачає інструменти тиску, Україна — зміцнює незалежність»

Автор:

|

Листопад 21, 2018

|

Рубрика:

Майкл Карпентер: «РФ втрачає інструменти тиску, Україна — зміцнює незалежність»

Від збройної аґресії Російської Федерації (РФ) на українській землі до пропаганди й політично-релігійного впливу — всі ці інструменти гібридної війни, розв’язаної Кремлем, поступово втрачають свою ефективність. Саме такі оцінки висловлюють на Заході. Україна зміцнює свою незалежність, втілює складні реформи, зменшує простір для корупції й непрозорих схем, однак чимало ще слід зробити. Майкл Карпентер — колишній високопосадовець Пентаґону, а зараз — директор аналітичного Центру Байдена при Пенсільванському університеті.
— За останні роки ми побачили поглиблену взаємодію між Україною та США в сфері безпеки й оборони. Яких нових перспектив, на ваш погляд, можна ще досягти?
— Насамперед, що може зробити Україна — це реформувати «Укроборонпром» і комплекс оборонної промисловості. Як тільки Україна забезпечить більше прозорості, кращий нагляд, виведе комерційні підприємства з-під регуляторних функцій уряду, після цього американський бізнес почне тяжіти до використання тих можливостей, які має Україна. А ці можливості насправді є величезними, якщо корупція буде ліквідована, а прозорість — покращена. Зараз це поки що залишається найбільшими перепонами для американських інвестицій. І гадаю, що «Укроборонпром» прошкує правильним шляхом, але це безумовно забере час. Водночас, США, звісно, можуть забезпечити експертну підтримку імплементації реформ, які необхідно провести.
— Як ви оцінили б теперішній стан взаємодії в оборонній сфері між Україною та США?
— Що стосується реформ у сфері оборони, взаємодія є чудовою. Багато чого було зроблено впродовж останніх чотирьох років. Та у галузі військової промисловості ми гаємо багато часу. На мій погляд, система залишається такою, як була заснована 2010 року попереднім урядом. І, на жаль, вона поки що не до кінця є прозорою, раціональною та сприятливою для західних компаній, які приходять для інвестицій. Якось я спілкувався з однією зі західних компаній, яка мала проблеми на (українській. — Ред.) митниці на кордоні, намагаючись імпортувати комплектуючі для виробництва в Україні. Поки такого штибу проблеми залишатимуться постійним явищем, західні компанії інвестуватимуть неохоче. Але як тільки відбудуться реформи, можу гарантувати, що західні інвестори поглянуть на Україну іншими очима.
— Поговорімо про космічну галузь. Ви, мабуть, знаєте про нещодавню аварію в РФ космічного корабля «Союз». Екіпаж, на щастя, вижив, але це поставило під загрозу належне виконання місії на Міжнародній космічній станції. Ми знаємо також про багато інших невдалих пусків російських ракет. Як це може вплинути на перспективи міжнародної співпраці в космосі для Москви?
— Через аґресивні дії РФ у світі існує необхідність переоцінки того, наскільки тісним має бути співпраця з Москвою у майбутньому в космічній та інших галузях. Зараз же ми дуже залежимо від Росії, бо РФ і США взаємопов’язані, і це не змінюється впродовж тривалого часу. Щодо того, що, на мій погляд, Сполучені Штати, безперечно, мали б зробити — це розвинути власні можливості для запуску космічних ракет. І я не став би надто зосереджуватися на падінні ракет. Ми, наприклад, нещодавно втратили власний літак F35. Будь-яка розвинута в технологічному плані платформа час від часу зазнає невдач.
— Якщо говорити про співпрацю між Україною та США в галузі космосу, чи відкриває теперішня ситуація нові перспективи для цієї взаємодії?
— Потенційно, так. Факт у тому, що Сполучені Штати й Росія більше не співпрацюють навіть на основних платформах. Тепер же, з урахуванням ролі РФ у світі, міркую, з’явилося багато можливостей для співпраці з Україною і з українською оборонною промисловістю, яка має значні спроможності в окремих нішах. Але, знову ж таки, це залежатиме від прозорості, реформ і бізнес-клімату.
— Ви багато сказали про російську аґресію проти України. Що означає в цьому контексті рішення Константинополя про необхідність надання автокефалії Українській православній церкві?
— Це історична подія для України, яка означає дуже багато — зменшує можливості російської держави застосовувати Московський патріархат як інструмент своєї зовнішньої політики. Це був, фактично, свого роду клин у культурній і релігійній сферах, майже воєнна пропаганда проти українського населення. Незалежна Церква створить нову динаміку, в якій Україна матиме незалежність у розумінні держави, а також духовну незалежність у розумінні Церкви. Мене, звісно, непокоїть можливість виникнення насильства й конфліктів з російського боку. Але впевненій, що в перспективі часу, це — історичний момент для України, один із тих, що зміцнює її незалежність.
Розмовляв Ярослав Довгопол, Укрінформ

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply