Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 8, 2022

Людмила Черенько: «Чим багатша у нас людина, тим більша частка її доходів перебуває у тіні»

Автор:

|

Березень 26, 2015

|

Рубрика:

Людмила Черенько: «Чим багатша у нас людина, тим більша частка її доходів перебуває у тіні»

Людмила Черенько

У теперішніх умовах рівень життя пересічного українця не може вважатися задовільним. Пенсіонерам, які працюють, доведеться ділитися з державою частиною своїх пенсій. На ринку праці стає все важче знайти роботу навіть у містах, що вже казати про села. Війна на сході також щодень «з’їдає» левову частку держбюджету, яка могла би піти на розвиток економіки, бізнесу та соціальних програм. Окрім того, усіх очікує ще один «сюрприз» — зростання тарифів на газ і електроенергію. Своїми думками з цього приводу поділилася Людмила Черенько, завідувач відділом дослідження рівня життя Інституту демографії та соціальних досліджень Національної академії наук України.

Люди економитимуть на найнеобхіднішому
— Пані Людмило, чи подужає середньостатистичний українець нові тарифи на енергоресурси?
— Майбутнє зростання тарифів на газ та електроенергію — дуже важкий тягар не лише для бідних. Тепер він ляже вже на плечі більшості сімей країни. На тлі загального низького життєвого рівня спостерігається подальше звуження споживчих можливостей сімей і зменшення так званих умовно вільних коштів, що є у їхньому розпорядженні.
І раніше значна частка родинних статків середньостатистичної сім’ї йшла на харчування. А тепер вже не може бути й мови про якісь заощадження чи придбання дорогих речей. Люди будуть економити на найнеобхіднішому. Проте мусимо визнати, що збільшення тарифів — це не забаганка влади, а реальна необхідність. Увесь світ багато платить за ресурси.
— Але ж повинні існувати якісь запобіжники, щоби захистити від ринкової вартості ресурсів людей із невисокими доходами…
— В Україні є така програма — це житлові субсидії. Проте, як свідчить статистика, громадяни не надто охоче звертаються по них. Якщо порівняти з минулими роками, то, станом на кінець 2014 року, кількість отримувачів субсидій зросла, але не на стільки, як сподівалися в уряді. Очікувалося, що в листопаді-грудні число таких сімей зросте чи не в кілька разів. Фактично на кінець минулого року потенційне право на житлову субсидію мало близько 30 % сімей. Однак масового зростання не відбулося.
— Чому? Це ж — нелогічно!
— Опитування, яке проводилося за сприяння Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй в Україні у межах проекту «Підтримка реформи соціального сектору в Україні» з метою дослідити причину незвернень бідних громадян по субсидії, оголило чимало серйозних причин. Найперша — недостатня поінформованість суспільства про можливості держави щодо соціального захисту українців. Також з’ясувалося, що навіть ті громадяни, котрі знали про цю програму більше, дуже часто мали застереження: що їм або відмовлять і вони тільки змарнують час у чергах, або згодом до них буде застосовано якісь інші обмежувальні заходи.
Експерти виділили ще дві категорії громадян. Одні не були психологічно налаштовані звернутися по державну підтримку й мають намір до кінця самотужки вирішувати свої проблеми. Інші відповідали: «Платити не зможемо, але й звертатися по субсидію не будемо».
Тому органи соціального захисту не повинні сидіти склавши руки й чекати, коли до них почнуть звертатися люди. Вони самі мають іти в сім’ї і пропагувати Програму субсидій. Соціально незахищений контингент від природи є пасивним. Так уже сталося, що серед бідних – набагато більша частка пасивних, ніж серед успішних людей. Тут держава має проявити максимальну зацікавленість.

Реалізувався один із найоптимістичніших варіантів
— Чи справедливо відмовляти в субсидіях родинам, де є безробітні працездатного віку?
— Таке питання не має права на існування. Бо люди, котрі хочуть працювати, абсолютно несподівано для себе виявилися викинутими з ринку праці. За два останніх роки криза дісталася й великих міст. Навіть у Києві цьогоріч очікується істотне зростання числа безробітних. Без роботи залишаються люди, котрі традиційно були впевнені у своїй конкурентоздатності. Тому говорити їм «шукайте роботу», коли вона реально відсутня, і позбавляти їх права на державну допомогу — щонайменше, негуманно.
— Контингент отримувачів субсидій суттєво зміниться?
— Він уже почав змінюватися. Раніше левову частку тут становили самотні пенсіонери. Тим часом як наприкінці минулого року почали з’являтися й сім’ї з малолітніми дітьми. Але робити узагальнення — зарано. Дочекаймося травня, коли запрацює новий порядок отримання субсидій. Важливим є те, що новації будуть більше орієнтовані на справді бідних.
Однак, як на мене, є там і недоліки. Закладені у них нормативи, на жаль, негнучкі. Їх варто було б диференціювати залежно від складу домогосподарства, місцевості проживання, типу помешкання тощо. Бо для одних граничні норми на споживання газу, світла чи тепла є завеликі, а отже, ці кошти будуть осідати у надавачів послуг, а для інших — занижені, і люди не вкладатимуться в них.
— Як уже змінився рівень життя українців?
— Минулої весни ми прогнозували кілька сценаріїв динаміки рівня життя та бідності на кінець 2014-го. Очікувалася надзвичайно важка осінь. Експерти не відкидали й того, що може бути дуже серйозний обвал економіки й ми поринемо у ситуацію 1990-х рр.
Та реалізувався один із найоптимістичніших варіантів. На щастя, осінь ми пережили без особливих потрясінь. Реальні доходи населення, зрозуміло, знизилися на 20 %. У середньому одна сім’я за купівельною спроможністю втратила п’яту частину своїх прибутків. І тим не менш, в тій ситуації це був не найгірший сценарій.
На жаль, початок 2015-го набагато погіршив ситуацію , хоча раніше вважалося: якщо ми втримаємося восени, то наступний рік вже буде свідчити про певний вихід із найтяжчого становища. Тобто, зараз ми мали би побачити якусь стабілізацію. Але цей сценарій затягнувся. Швидше за все, він перемістився з осені на весну.

У працюючих пенсіонерів зніматимуть 15 % пенсії
— Чого ж нам очікувати?
— Досвід останньої фінансової кризи продемонстрував, що світ змінюється настільки швидко, що будь-які зміни в економіці позначаються на рівні життя та бідності населення з дуже коротким лагом. Якщо у 1990-х рр. для цього достатньо було рік-два, то зараз – півроку або й менше. Тобто, якщо до літа падіння економіки хоча б зупиниться, то, можливо, на кінець року відчуємо й позитивні зміни у рівні життя.
— У суспільстві не вщухають дискусії стосовно нещодавно ухвалених Верховною Радою законів, зокрема щодо пенсійного забезпечення. Чи, на вашу думку, це справді був єдиний можливий шлях?
— Тепер із працюючих пенсіонерів зніматимуть 15 % пенсії. Однак чи мав уряд достатній простір для маневру? Протиставити цьому можна лише два альтернативних кроки: або зберігати всі державні зобов’язання, і тоді треба друкувати гроші, або узаконити затримки з виплатами. І перший, і другий сценарії ми вже пережили у 1990-х. Якщо держава хоче уникнути такого розвитку подій, тоді треба зменшувати зобов’язання. А це завжди несправедливо, непопулярно й, на жаль, торкається саме найуразливіших.
— Експерти пропонували перенести цей тягар на багатих, розширивши чи збільшивши для них шкалу оподаткування…
— Тут теж усе непросто. Ми можемо зробити ідеальну шкалу оподаткування, але доки існуватимуть тіньові доходи, доти наш бюджет буде наповнюватися за рахунок низькооплачуваних громадян — учителів, лікарів та інших, хто має стовідсотково «світлу» зарплату.
Що багатша у нас людина, то більша частка її доходів перебуває у тіні. Топ-менеджмент та успішні підприємці усіляко намагатимуться виводити у частину своїх заробітків «сіру» чи «темну» зону, тому з багатих надзвичайно важко витягти податки.
Прогресивна шкала оподаткування в Україні зараз просто не спрацює. Тому насамперед треба максимально залучити всі механізми для «висвітлення» доходів людей. Якщо це стане пріоритетом влади, то всі завдання мають підпорядковуватися цій меті. На жаль, зараз не відчувається твердого наміру, зокрема й у соціальній політиці, який би давав надію на те, що найближчим часом тут щось зрушить з місця.
Розмовляла Наталія Андрусенко, «Укрінформ»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply