Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 9, 2021

Любомир Рак: «Неґативний ПЛР-тест відсутності коронавірусу не гарантує»

Автор:

|

Вересень 30, 2020

|

Рубрика:

Любомир Рак: «Неґативний ПЛР-тест відсутності коронавірусу не гарантує»
Любомир Рак

Коронавірусна епідемія не спадає. У світі вже понад 32 млн підтверджений випадків цієї недуги, в США — понад 7 млн, у Канаді — понад 150 тис., а в Україні — понад 190 тис. Львівщина перебуває на другому місці в цьому антирейтинґ після Києва. Про це розповів Любомир Рак, генеральний директор Центру легеневого здоров’я, одного з провідних закладів України, що опікуються пацієнтами з пневмоніями, спричиненими коронавірусом.
— Ваша лікарня приймає пацієнтів лише зі Львова чи з усієї області?
— 65 % пацієнтів із області, 35 % — зі Львова. Ми беремо найважчих. Хочу наголосити: лікуємо пацієнтів із пневмоніями, з підтвердженою чи непідтвердженою коронавірусною інфекцією. Ми також займаємося лікуванням туберкульозних хворих, але потоки цих пацієнтів розведені, вони не перетинаються. У нас зараз заповненість ліжок — майже 100 %.
— Результатів тестів полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) доводиться чекати по кілька діб, інколи й тиждень. Чи гальмує це процес лікування?
— У нашій лікарні є своя бактеріологічна лабораторія. Всім пацієнтам, які до нас поступають, просто на вході робимо аналіз, результат отримуємо або того ж дня, або наступного, якщо пацієнт ушпиталюють по обіді. Це дуже зручно, бо ми не можемо дозволити собі довго чекати на результати. Водночас маємо власну статистику щодо точності такого методу діагностики: 30 % «ковідних» пневмоній, підтверджених клінічно й епідеміологічно, можуть за результатами аналізу давати неґативний результат. Та ми все одно ведемо таких пацієнтів як хворих на коронавірусну інфекцію.
— Чи відстежують, із ким контактував хворий, якому щойно діагностували Covid-19?
— Відстеженням контактів займаються сімейні лікарі. Ми займаємося суто стаціонарним лікуванням.
— Чого саме бракує для ефективної роботи?
— Практично всі пацієнти, котрі до нас потрапляють, є кисневозалежними. У нас із уже згаданих мною 170 ліжок 20 — реанімаційні. Тобто маємо 20 апаратів для штучної вентиляції легень високого та середнього класу. Загалом на 170 ліжок маємо 150 точок підключення кисню. Респіраторами, одноразовими халатами, бахілами ми також забезпечені. Раніше були ще комбінезони, але зараз уже вражають їх не обов’язковими для роботи з пацієнтами із Covid-19.
— Чиїми коштами це все зробили?
— Обласного бюджету та частково — волонтерських внесків. Запасів вистачить ще на жовтень, плануємо закуповувати і надалі.
— В усіх лікарнях України, де лікують коронавірусну хворобу, відчувається істотний брак персоналу. Чи вистачає у вас людей?
— У нас шість бригад, і семеро анестезіологів, у вересні прийшов іще один лікар. Вистачає і лікарів, і середнього, і молодшого персоналу. Звісно, навантаження дуже велике, бо усі пацієнти потребують кисню, за усіма потрібно наглядати, декого навіть треба змушувати дихати киснем. Кожен пацієнт — на ін’єкціях, і кожному треба їх робити тричі на день. Основне навантаження лягає на середній і молодший персонал.
— Епідеміологи пророкують колапс медичної системи країни у зв’язку зі збігом сезону грипу та гострих респіраторних вірусний інфекцій, які дають ускладнення на легені, із піком Covid-19. Ваша лікарня якось готується до цього, чи плануєте ставити додаткові ліжка?
— Розширюватись нам уже нема куди — це максимальна кількість ліжок, яку можемо задіяти. Проте я особисто не очікую якогось колапсу. Вірусно-бактеріальні пневмонії були, є і будуть. Колапс ми вже пережили, коли наприкінці липні й упродовж усього серпня у нас було до 200 пацієнтів, наразі ж потік трохи зменшився. Але збільшилася кількість важких пацієнтів.
— Ви кажете, що до вас потрапляють найважчі пацієнти. Мабуть, у вашій лікарні високий рівень летальності?
— 6,5 %. Це нормальний показник для установи третього рівня. Певна річ, цей відсоток вищий за загальний відсоток летальності від пневмоній по Україні — близько 2-2,5 %.
— Чи справді від ускладнень коронавірусної хвороби найбільше страждають люди літнього віку або пацієнти зі супутніми хворобами?
— Безумовно. Наші «ковідні» пацієнти — це переважно люди віком 50 і більше років, мають супутні захворювання. Маю статистику за квітень-серпень, відповідно до неї ми пролікували 1249 пацієнтів із пневмоніями, з них 884 — з підтвердженою «ковідною». Помер 81 пацієнт із пневмонією, з них 65 — із підтвердженою пневмонією внаслідок коронавірусної інфекції. Зауважу, що з цих 65 у дев’яти пацієнтів Covid-19 був підтверджений посмертно у результаті розтину, тоді як два прижиттєві ПЛР-тести показували неґативний результат. Відтак наголошую: неґативний результат ПЛР-тесту не є стовідсотковою гарантією відсутності коронавірусної інфекції. Крім цього, усі померлі пацієнти мали супутню патологію. В основному, це цукровий діабет, надлишкова вага, серцево-судинні захворювання, перенесені інфаркти, інсульти, онкологія.
— Чи траплялися серед ваших «ковідних» пацієнтів випадки повторного зараження?
— Було таке, що за два-три тижні до нас повторно поступали пацієнти. Однак достеменно невідомо, йдеться про повторне інфікування чи про рецидив. Пацієнта виписували з неґативним результатом ПЛР-тесту, позитивною динамікою пневмонії, але за кілька тижнів ставалося повторне підвищення температури та погіршення стану.
— Що оплачує пацієнт із коронавірусною інфекцією за своє лікування? Чи відтоді, як «гроші пішли за пацієнтом», усі витрати взяла на себе держава?
— Те, що «гроші ходять за пацієнтом», — міф. Ми маємо підписану угоду з Національною службою здоров’я України (НСЗУ) стосовно «ковідного пакету». Починаючи з липня ми збільшили кількість бригад лікарів, зараз у нас 156 осіб медперсоналу середньої та молодшої ланки. За липень ми отримали від НСЗУ 3,2 млн грн — цих коштів вистачає на зарплати працівникам (з урахуванням 300 % доплат) і на оплату кисню. Наша лікарня добре забезпечена киснем, маємо величезний резервуар на 4 т. Хочу сказати, що до спалаху коронавірусної інфекції нам цих 4 т вистачало на 1,5 місяці, а зараз — на 1,5 доби. А ще ми маємо купувати рукавички, дезінфікуючі засоби для персоналу. У попередні місяці ще якась решта залишалась і ми могли забезпечити пацієнтів медикаментами на 80 %. А тепер можемо забезпечити пацієнтам лише кисень, ПЛР-діагностику та витратні матеріали (шприци, системи для крапельниць, розчини тощо). Усі медикаменти пацієнти купують самі. Лікування спричиненої Covid-19 пневмонії важкої та середньої важкості коштує 2,5 тис. грн на день, у реанімаційному відділенні — 6 тис. грн. Лікування триває в середньому 10-14 днів.
— Чи зверталися кудись і цією проблемою: до міністерства чи до місцевої влади?
— Я з цим звертався, куди тільки можна. Обласна адміністрація зверталася до уряду. Та схожа ситуація щодо оплати за лікування коронавірусної інфекції в усіх українських лікарнях. Особливо там, де лікують важких пацієнтів.
Розмовляла Наталія Сокирчук, «Главком»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply