Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 22, 2022

Костянтин Балтажи: «Україна має найсильнішу в світі шашкову школу»

Автор:

|

Липень 12, 2018

|

Рубрика:

Костянтин Балтажи: «Україна має найсильнішу в світі шашкову школу»

Нещодавно у місті Ізмір (Туреччина) пройшов Молодіжний чемпіонат світу з бразильських шашок-64. Українська збірна привезла з першості 18 медалей: 11 золотих, три срібні та чотири бронзові. Приємною несподіванкою стало те, що на першості світу двоє українців стали абсолютними чемпіонами світу з шашок-64. Серед дівчат до 16 років таке визнання здобула Віра Попруга з Каменського, серед хлопців — 16-річний Орест Слава з Косова. Вони, як й франківчанка Єлизавета Дружук, котра здобула на світовій першості «бронзу» в блискавичній грі серед дівчат до 13 років, займаються в Ольги та Костянтина Балтажи, віце-президента Федерації шашок України.
— Як оцінюєте здобутки українських шашкістів? Задоволені?
— Задоволений, але мушу зауважити, що зіграли не дуже добре. Деякі золоті медалі, так би мовити, не тієї якості.
— Що маєте на увазі? Легкі перемоги?
— Наприклад, хлопець із Каменського, грав у категорії до 19 років, де було лише двоє спортсменів. І він отримує перше місце. Так само, як і наш Орест Слава, котрий двічі на цій першості його переміг. Але суперник теж вийшов чемпіоном світу. Лише у своїй віковій категорії. Я категорично проти таких речей. Інакше, що ж це за спорт, коли немає боротьби?
— А хто виступив головним суперником українських спортсменів?
— У перших турах я спостерігав за китайськими спортсменами. Дебют вони розігрували, але не розуміли позиції. Я своїх дітей налаштував зосередитися на дебютах. Так наші шашкісти отримали перші виграші. Потім була перерва у турах. Китайські спортсмени, які брали участь у всіх вікових категоріях, навіть не відпочивали. Хоча поряд було море, басейни. Це свідчить, що вони приїхали зі серйозними намірами. Китайці боролися до останньої шашки. Навіть коли розуміли, що позиція на дошці програна.
— Чи не означає це, що Китай перейняв пальму першості у шашках-64 від Росії?
— Ще ні, але до цього йде. Навіть у стокліткових шашках китайці стали бити росіян. Ще одними нашими конкурентами у стокліткових шашках є спортсмени з Білорусі. Там, як і в Китаї, держава потужно фінансує розвиток цього виду спорту. Діти постійно мають можливість їздити на тренувальні збори, 200 днів на рік.
— А чи правильно вважати, що шашки-64 є російською грою?
— Ні. Сама історія шашок на це вказує. Перший чемпіонат Росії з шашок, який відбувся у Москві 1894 року, організував київський викладач Павло Бодянський. А ще на два роки раніше йому вдалося організувати у Києві перший турнір із шашок, у якому взяло участь 11 гравців. Переможцем турніру став сам Павло Бодянський. таких турнірів у Російській імперії на той момент ще не було. Так, у шашки грав Петро І, але він вчився цієї гри у храмах Київської лаври. Візьмемо розкопки Скіфських курганів. Там також знайшли шашки. Тобто ця гра існувала ще до нашої ери. Розкрили поховання Єгипетських фараонів — і теж знаходять шашкову дошку на 64 клітинки — і не фігури, а кругляки, тобто шашки.
— А яка тенденція розвитку цієї гри в сучасній Україні?
— Після 2005 року ми спостерігали загальну тенденцію спаду, особливо в дитячих шашках. 2009-го українська команда у Польщі, у стоклітковій версії, показала у світовому рейтинґу друге місце. На дорослому рівні ми й тоді наступали на п’яти білорусам, росіянам і вже пізніше — нідерландцям.
— В одному з інтерв’ю наш чемпіон світу в швидких шашках Артем Іванов зізнався, що останніми роками займається лише за стоклітковою дошкою. Чи виправдана позиція, коли українські шашкісти віддають перевагу лише одній грі?
— Може, й виправдано. Втім, сказати однозначно, що краще — грати у стокліткові, чи у шашки-64 — важко. Для мене ближчою є гра на 64 клітинки. А ось Олі (Ольга Балтажи — чемпіонка світу в швидкій грі в шашки-100. — Ред.) — ближчі шашки-100. Це зовсім різні ігри. Але чому ми маємо школу, яка є однією з найсильніших у світі? Бо в нас основою є шашки-64. Діти починають учитися грати саме у цю гру. Той же трикутник Петрова, який змушує думати та рахувати. А вже після виконання першого розряду, на розгляд тренера діти можуть сідати за шашки-100.
— Цього року запрацює Нова українська школа. Не пропонували свої підручники з шашок для навчання у початкових класах?
— Дуже хотів би це зробити, але не знаю як. Я раніше розробляв спільну програму для освіти та спорту. На жаль, це виявилося нікому не потрібним. Її ніхто й не читав. Тому свій підручник написав так, аби мені було зручно працювати з дітьми. Він повністю відповідає освітній програмі та допомагає готувати дітей до змагань. Прикро, але нам довелося призупинити дитячі змагання «Диво-шашки». У Міністерстві спорту вважають, що це взагалі нікому не потрібно, в освіті — так само. Всіляко намагаємося привернути увагу до розвитку шашок. Найбільшу тренерську школу маємо у Дніпрі. Наразі все залежить від бажання місцевої влади.
— Але місцева влада надає перевагу олімпійським видам спорту. Чи є змагання в інтелектуальному спорті, які можна прирівняти до олімпійських?
— Такого ніде немає, щоб олімпійські види спорту рівняли з іншими. І це стосується не лише шашок, а й спортивних танців, авіамодельного спорту тощо. Лише в Україні розділивши спорт, чиновники викопали велику яму між нами. Дискримінація існує навіть у преміальних винагородах. Якщо для олімпійців мінімально вона становить 500 USD, то для неолімпійців — лише 50 USD. І це при тому, що у неолімпійських видах спортсмени можуть змагатися зі суперниками з більшої кількості країн.
— Ваш підручник зараз хочуть перекласти іншими мовами. Не підготуємо собі таким чином конкурентів на міжнародному рівні?
— Поки що дозволу на переклад ніхто не просив. Та я переконаний, що отримати книжку — це ще не все. Це не художня література, яку можна погортати та залишити. Треба серйозно займатися.
— Якщо попросять право на переклад, дасте?
— Авжеж. Я за те, щоб конкуренція у шашках була якомога жорсткішою.
Розмовляла Ірина Дружук, Укрінформ

До теми
Міжнародний спортивний суд Лозанни виніс вердикт, згідно з яким усі претензії Міжнародної федерації шашок (IDF) до українського спортсмена Юрія Анікєва вважаються недійсними, а трирічна дискваліфікація терміном на три роки з 16 грудня 2016-го по 15 грудня 2019 року повністю анульована. IDF зобов’язана виплатити Юрію 5 тис. CHF як компенсацію. Крім того, IDF оплатить витрати на судовий процес. Вердикт остаточний і оскарженню не підлягає. Юрій Анікєєв, котрий народився і виріс у Харкові, робив репости записів про анексію Криму і конфлікти на сході України, а також подавав докази російської аґресії та закликав її зупинити. Він систематично з’являвся на світлинах у вишиванці, що для російської сторони це стало неймовірним подразником. Звісно, організація не могла зробити офіційних заяв щодо вишиванки, але про це говорили в кулуарах IDF. IDF базується в Санкт-Петербурзі (Росія), з дев’ятьох членів її правління семеро — росіяни. Федерація була створена 2012 року, відокремившись від Всесвітньої федерації шашок, офіс якої розташований у Нідерландах. Президент Міжнародної федерації шашок — росіянин Володимир Лангін. Росія має кворум у цій федерації і може протягнути будь-яке рішення, в т. ч. політичне.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply