Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 9, 2021

«Коронавірус розгулює організмом і шукає, за яке б місце скубнути»

Автор:

|

Серпень 27, 2020

|

Рубрика:

«Коронавірус розгулює організмом і шукає, за яке б місце скубнути»

Олександра Яхницька, завідувачка відділу організації епідеміологічних досліджень Львівського міського відділу обласного лабораторного центру Міністерства охорони здоров’я України зараз перебуває у 5-ій міській клінічній лікарні Львова з наслідками перенесеного Covid-19. Вона однією з перших дала інтерв’ю про «китайський», як його тоді ще називали, коронавірус. А за чотири місяці після тієї розмови захворіла сама.
Д-р Олександра не працювала з біологічними матеріалами безпосередньо, а відповідала за проведення протиепідемічних заходів за місцем проживання і роботи хворих на Covid-19 та контактних осіб. Так само, як і інші її колеги, в котрих діагностували цю недугу. Захворів увесь міський епіддезвідділ, а його завідувачка Галина Михальчук та ще одна працівниця лабораторного центру померли.
— Це дуже підступна хвороба. Є люди, які є носіями вірусу — у них симптомів немає, але заражають інших. Є такі, у яких перебіг захворювання легкий. Думають, що це звичайна застуда і продовжують ходити на роботу», — каже Олександра Яхницька.
Погіршення самопочуття лікарка відчула, коли повернулася ввечері з роботи. Поміряла температуру — +37,7 градусів за Цельсієм. Перша думка — застуда. Довго чекала на маршрутку, змерзла. Але наступного дня температура піднялася до +38,7 градусів. Відразу взялася приймати азитроміцин, однак антибіотик температуру не збив. На відміну від парацетамолу.
— Я стала гірше відчувати смаки та запахи. Вирішила поїхати на консультацію у 1-шу міську клінічну лікарню ім. Князя Лева, де мені зробили рентген легень, — розповідає д-р Олександра. — Знімок показав посилення легеневого малюнка. Тобто запалення у мене як такого ще не було, хоча запальний процес уже почався. Начмед Андрій Миськів порадив мені залишитися на вихідні у лікарні. Востаннє лежала у стаціонарі, коли була вагітною. «Якщо мій стан погіршиться, приїду у понеділок», — запевнила лікаря, але той попередив, що до понеділка у лікарні може й не залишитися місць. Головна медсестра Марія Васьків співчутливо на мене глянула і порадила подивитися на себе у дзеркало. І справді, я працювала майже без вихідних (з кінця березня Львівський обласний лабораторний центр перейшов на посилений режим роботи. — Авт.) — не до краси було. Обличчя набуло землистого відтінку. Такий з’являється майже у всіх важких «ковідних» хворих (згодом ПЛР-тест підтвердив, що у мене коронавірус). Я залишилася у лікарні. У суботу мій стан різко погіршився. У неділю (через низькі показники насичення крові киснем) мене перевели у відділення інтенсивної терапії. Дихати без кисневої маски вже не могла.
— У мене були жахливі перепади тиску: вранці 150, в обід — уже 90, при тому, що мій «робочий» тиск — 110-120. Пульс — 92. за дві години — 46, — згадує лікарка. Каже, що хворі нічого не купують — лікарня забезпечує їх усім необхідним: медикаментами, шприцами, бинтами, катетерами. Лікарі — на цілодобовому зв’язку. Якщо стало гірше, можна телефонувати їм на мобільний навіть посеред ночі. Одна з медичних сестер добу провела на ногах, а після того ще цілу ніч просиділа біля пацієнтки, тримаючи бідолашну за руку. Жінка була дуже важкою і боялася, що до ранку не доживе. Пацієнти називали медиків «янголами». Розпізнати, хто є хто у тих «скафандрах», неможливо. Бачили лише їхні втомлені очі і чули підбадьорливі голоси. Буває, відвернешся, а на накаслику, на тарілці вже якась ягідка чи цукерка лежить», — згадує д-р Олександра.
Два наступні ПЛР-тести на Covid-19 показали неґативний результат, тож її виписали додому. Проте жінка продовжувала відчувати задишку і страшенну втому, яка не покидає її й досі, хоча від початку захворювання минуло більше місяця. Чергова консультація у лікарні знову завершилася ушпиталенням. У лікарки виявили фіброз («рубцювання») легень — частину здорової тканини замінила сполучна тканина, не здатна дихати.
— З часом легені відновляться? — запитую медика.
— Сподіваюся на краще, але гарантій ніхто не дає.
— У вас уже виробилися антитіла, а це означає, що вже маєте імунітет від Covid-19.
— На жаль, у світі фіксують повторні випадки зараження. Нещодавно з’явилася інформація, що через два-три місяці після перенесеного захворювання антитіла зникають. Страшно уявити, що буде з тими пацієнтами, у яких «ковід» мав важкий перебіг, котрі боролися за життя, одужали, а за кілька місяців знову інфікуються.
— Восени почнеться новий епідеміологічний сезон грипу та гострих респіраторних вірусний інфекцій. Чого від нього чекати?
— На жаль, будемо мати випадки, коли люди одночасно заражатимуться і грипом, і «ковідом», тому важких хворих побільшає.
— Кому хвилюватися треба найбільше?
— Хворим на цукровий діабет, гіпертонічну хворобу, хронічний бронхіт, ожиріння. Ніякого самолікування — відразу телефонуйте сімейному лікарю й обов’язково у розмові наголосіть, що у вас є супутні захворювання.
— А як щодо людей похилого віку?
— Зі мною лежало багато молодих і людей середнього віку. Часто людина думає, що здорова, бо її нічого не турбує, але якщо ніколи не обстежувалася, то не факт, що так воно і є. Мене на тлі хвороби почало турбувати серце. Електрокардіограма порушень не виявила. Але коли зробили ультразвукову діагностику органів черевної порожнини, з’ясувалося, що у мене жовчнокам’яна хвороба і панкреатит. Я про це й не здогадувалася.
— Отже, «ковід» як магнітно-резонансна томографія — «сканує» наш організм і виявляє приховані проблеми зі здоров’ям?
— Я називаю SARS-CoV-2 «домовиком». Вірус розгулює організмом і шукає, за яке місце скубнути. Знаходить найслабше.
— Чому у одних хворих Covid-19 має легкий перебіг, а інші потрапляють до реанімації? Від чого це залежить?
— Від стану імунної системи та кількості збудника, який потрапив в організм. Якщо імунітет ослаблений, і ви були у близькому та тривалому контакті з хворим, то ризики зростають суттєво.

Наталія Гелий, «Високий Замок»

До слова
Придушення ферменту 3CLpro уповільнює і пригнічує відтворення коронавірусу SARS-CoV-2 в організмі мишей. До такого висновку дійшли фахівці з Університету штату Канзас на основі дослідження, результати якого були опубліковані в журналі Science Daily. Вчені зазначають, що виявили «слабке місце» SARS-CoV-2. Вплив на фермент 3CLpro дозволяє блокувати розмноження не тільки SARS-CoV-2, а й коронавіруси MERS-CoV і MERS. Автори дослідження наголошують на необхідності перевірити ефективність цих ліків на людях.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply