Новини для українців всього свту

Sunday, Aug. 1, 2021

Константи здоров’я, або Арифметика від лікаря

Автор:

|

Липень 09, 2015

|

Рубрика:

Константи здоров’я, або Арифметика від лікаря

Здоров’я

Мабуть, кожен із нас чув про так звані норми тих чи інших показників, відхилення від яких свідчить про негаразди зі здоров’ям. Отже, за чим необхідно стежити, щоби не пропустити перших сигналів про проблеми в організмі, допоможе з’ясувати сімейний лікар Уляна Новак.
— Уляно Василівно, тож про які показники необхідно знати людині, що піклується про власне здоров’я, крім загальновідомих: тиск, рівень цукру, зріст, вага?
— Існують так звані константи здоров’я — основні показники, які в нормі є постійні, а їхня зміна свідчить про те, що в роботі організму відбулися певні порушення. Насамперед це — показники артеріального тиску (АТ). Норма — 120 на 80 мм ртутного стовпчика. Саме під таким тиском кисень із повітря оптимально входить у кров. Верхній тиск відображає роботу серця — те, з якою силою воно виштовхує кров у артерії. За нижнім показником можна судити про тонус судин, на який зазвичай впливає робота нирок і стан периферичної венозної системи. У деяких людей цифри можуть бути дещо іншими (130/85 або 100/70), часто це пов’язано з конституцією людини. Кожна людина повинна знати свій «робочий» тиск, тобто показники АТ, за яких немає нарікань на самопочуття.
— Чи важливо знати свій пульс?
— Другий важливий показник — число серцевих скорочень, за норми 60-80 ударів на хвилину це гарантує оптимальну швидкість просування кисню від легенів до органів. Пульс менш ніж 45 ударів за хвилину свідчить про порушення в провідній системі серця, нечастий пульс (50-60) — серйозний привід перевірити щитоподібну залозу. Числа від 80 до 100 можуть сигналити про гіпертонічну хворобу, тиреотоксикоз тощо.
У маленьких дітей пульс є частий: у новонароджених — 140, а у малюків до п’яти років —100 ударів на хвилину. Важливими також є ритмічність і «наповненість» пульсу. Він не повинен бути млявим або надто напруженим, а інтервали між пульсовими хвилями — однаковими. Число дихальних рухів (вдих-видих) має бути в середньому 16 на хвилину. При бігові воно може сягати 26, якщо ви лягли відпочити — 14.
— Людям віком за 40 років офтальмологи рекомендують раз на рік вимірювати внутрішньоочний тиск, аби запобігти розвитку глаукоми…
— Норма внутрішньоочного тиску — 22 мм ртутного стовпчика. Очі на 90 % складаються з води. Внутрішньоочна рідина наповнює, омиває око і відтікає через спеціальні канали. Якщо відтік рідини порушено, вона накопичується й тиск підвищується. У підсумку здавлюється зоровий нерв. Втрата зору, спричинена глаукомою, має незворотний характер, тому що гине зоровий нерв. Повернути зір в цьому випадку вже неможливо.
— Що ми повинні знати про показники крові?
— Обов’язково дізнайтеся про рівень холестерину та повторюйте цей аналіз раз на рік. За своєю структурою холестерин схожий на віск. Він надходить в організм із різними продуктами харчування. Коли є надлишок «поганого» холестерину (ліпопротеїди низької щільності), він відкладається на стінках судин у вигляді бляшок, які з часом можуть істотно звужувати або повністю перекривати просвіти судин. Норма вмісту загального холестерину — від 5,2 до 6,2 млмоль/л. Відстежуючи цей показник, ви позбавите себе дуже серйозних ризиків.
З огляду на поширення сьогодні діабету, стає очевидно, що контроль за рівнем цукру в крові також є обов’язковим у будь-якому віці. Норма вмісту глюкози — від 3,3 до 5,5 ммоль/л. Слід пам’ятати, що цей показник змінюється навіть протягом одного дня, залежно від часу прийому їжі, раціону чи емоційного стану. Тому перед здачею аналізу необхідно проконсультуватися з лікарем. Регулярно треба перевіряти й рівень гемоглобіну — складного білка, основною функцією якого є перенесення кисню від легень до клітин організму та виведення вуглекислого газу. Якщо рівень гемоглобіну падає, страждають всі системи організму.
Дуже важливий показник — швидкість осідання еритроцитів (ШОЕ). Норма — 1-15 мм/год. Підвищення ШОЕ може вказувати на різні гострі чи хронічні запальні процеси, спостерігається при інфаркті міокарда, пухлинах, після крововтрат, оперативних втручань. Особливо активно воно зростає при захворюваннях крові, злоякісних новоутвореннях, хронічному гепатиті, цирозі печінки, туберкульозі, автоімунних захворюваннях. Зниження може бути при вірусних гепатитах.
— Чимало жінок добре орієнтується в складних маркуваннях кислотно-лужного балансу косметичних засобів, але вони не мають уявлення про те, яким повинен бути кислотно-лужний баланс їхнього організму…
— Показник кислотно-лужної рівноваги капілярної крові організму (киснево-водневий показник) має бути в діапазоні від 7,37 до 7,45. Якщо рН — менший за норму, ми говоримо про кисле середовище (ацидоз), більший за норму — про лужне середовище (алкалоз). При зниженні показника до 7,1 можлива смерть від гострої серцево-судинної недостатності.
Водень є тією пусковою кнопкою в організмі, відрегулювавши яку, можна привести в норму всі константи здоров’я. Потрібно відрегулювати всього лише одну величину — водневий показник, причому зробити це можна самостійно. Вимірюють рН лакмусовим папірцем. Якщо ви – абсолютно здорові, показник буде 7,5. Більшість продуктів і напоїв, які ми споживаємо, є кислими, вони різко змінюють кислотно-лужний баланс організму в бік закислення. Стежте за тим, що ви п’єте та їсте, — саме від цього залежить ваш рН і ваше здоров’я загалом. Це — основні показники, про які слід знати тим, хто піклується про своє здоров’я. Безумовно, існує ще безліч інших, котрі допомагають лікарям ставити правильні діагнози та призначати грамотне лікування.
Розмовляла Оксана Нагірна

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply