Новини для українців всього свту

Sunday, Jul. 3, 2022

Карла дель Понте: «Путін є першим відповідальним за злочини»

Автор:

|

Травень 20, 2022

|

Рубрика:

Карла дель Понте: «Путін є першим відповідальним за злочини»
Карла дель Понте

Карла дель Понте — колишня прокурорка Міжнародних трибуналів Організації Об’єднаних Націй (ООН) щодо колишньої Югославії та Руанди.
— Якою є процедура й які практичні кроки необхідно зробити щоб видати міжнародний ордер на арешт Путіна?
— Я побачила, що Міжнародний кримінальний суд (МКС) у Гаазі (Нідерланди) відкрив розслідування воєнних злочинів проти людства, скоєних під час конфлікту в Україні. Путін — головнокомандувач російської армії. По телебаченню я бачила, що ця армія бомбардує цивільні будівлі, а не військові об’єкти. Тому це суперечить Женевській конвенції. Коли побачила братські могили, я вжахнулася. Путін є першим відповідальним за злочини, військові злочини та злочини проти людства, які скоюють в Україні. Це було жахливо, це справжня траґедія. І це немислимо. Кадри з України нагадують мені те, що я бачила 25 років тому у Югославії.
Це сумне повторення. Це справді щось невимовне. Зараз важливо провести розслідування, позаяк Російська Федерація (РФ) заявила, що російські військові не скоювали цих злочинів. Для з’ясування кримінальної відповідальності потрібно виконати велику роботу. Й український прокурор, мабуть, дуже добре працює, щоб виявити ці злочини та порушити справу проти винних. Коли суд матиме достатньо доказів, він висуне обвинувальний акт проти багатьох відповідальних осіб за ці злочини. І, на мій погляд, Путін є першим відповідальним, бо він головнокомандувач армії. Те саме я бачила у справі Мілошевича, саме він був найпершим відповідальним за злочини. Але, в будь-якому випадку суд підготує обвинувальний акт, а судді видадуть міжнародний ордер на арешт.
— Скільки часу потрібно для оголошення обвинувального акту?
— Залежить від ситуації. Спершу потрібно відправити слідчих для розслідування кожного місця, де були скоєні злочини.
— Ви сказали що міжнародний ордер на арешт можливий після висунення обвинувального акту. Ви впевнені, що так і буде, чи це ваше припущення, що міжнародний суд після всіх необхідних процедур видасть ордер на арешт Путіна?
— Якщо обвинувальний акт буде складений належним чином і там буде видно, що Путін відповідальний за воєнні злочини та злочини проти людства, судді не зможуть уникнути видачі міжнародного ордера на його арешт.
— Наскільки великі шанси, що міжнародний ордер на арешт Путіна таки видадуть? Що має робити Україна? Ми маємо якось тиснути щоб суд зробив це, чи нагадувати про це?
— Ні-ні. Тиснути — неправильний шлях. Уряд України повинен співпрацювати зі слідчими і надавати всю необхідну їм інформацію. Це надзвичайно важливо. Можу розповісти, як це було з Мілошевичем. Він іще був президентом, коли ми оголосили обвинувальний акт і видали міжнародний ордер на його арешт. І минуло близько десяти років, поки він перестав бути президентом. Тоді при владі опинилася опозиція, вони заарештували Мілошевича, щоб відправити до нас. Тож просто зачекайте.
— Ви були стороною обвинувачення на міжнародному трибуналі щодо колишньої Югославії та Руанди. Обидва трибунали створила Рада Безпеки (РБ) ООН. А РФ має право «вето» в РБ ООН. Чи означає це, що такий трибунал ООН створити не може?
— Аж ніяк. Я також була у комісії ООН із Сирії. І ми просили створити спеціальний трибунал щодо злочинів, скоєних у Сирії. Росія мала право вето, і скористалися ним. Тому продовжити справу по Сирії було неможливо. Те саме буде зараз і з Україною. Але справу все одно відкрили в МКС у Гаазі. Він відокремлений від Ради Безпеки ООН. І маємо надію, що він просунеться в цій справі.
— Путін ховається зараз в бункері. Чи є якийсь спосіб витягнути його звідти і притягнути до відповідальності?
— Потрібно просто зачекати. Але мушу вам сказати, що не тільки Путін несе відповідальність, відповідальні й військові. Тому важливо видати ордер і на їхній арешт. Багато військовослужбовців вищого ранґу зараз перебувають за межами РФ, в Україні, де вони воюють. Важливо, щоб їх ідентифікували та забезпечили арешт. Гадаю, цим уже займається генеральна прокуратура України.
— Тобто, якщо буде виписаний міжнародний ордер на арешт російського воєнного і ми захопимо його в Україні, його можна буде судити у відповідності до міжнародного права?
— Безумовно.
Розмовляв Руслан Шаріпов

Як повідомляв «Міст», експрокурорка закликає видати ордер на арешт Путіна.

About Author

Meest-Online