Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 4, 2022

Йосеф Херсонський: «У пандемію ти можеш бути вільною людиною, а можеш і рабом»

Автор:

|

Березень 24, 2021

|

Рубрика:

Йосеф Херсонський: «У пандемію ти можеш бути вільною людиною, а можеш і рабом»
Йосеф Херсонський

Перед великим Святом Свободи, єврейським святом Песах, кореспондентка тижневика «Міст» запитала у Йосефа Херсонського, рабина та засновника общини Jewish Point у Тель-Авіві (Ізраїль), як готуються ізраїльтяни й євреї усього світу до великого свята й як всесвітня пандемія вплинула на життя євреїв, котрі живуть на обіцяній землі.
— Зараз розпочався місяць нісан, особливий для євреїв. Чому він такий?
— Ідея календаря — планувати та синхронізувати своє життя з якимись природними подіями (зима, весна, літо, осінь, рух місяця тощо), але головне у календарі — точка літочислення. Для когось відправний пункт — народження Ісуса, для євреїв — створення світу, для мусульман — ще щось. Єврейський календар веде свою точку відліку від створення світу, бо нам важливо підкреслити синхронізацію зі світом, сотвореним Богом. Новий рік у єврейській традиції — це не бездіяльно радіти, а задати собі запитання: «Для чого я живу?» З цього запитання може прийти радість, але можуть і різноманітні інші почуття. Все залежить від того, як прожив рік і як плануєш прожити наступний. У євреїв немає розподілу на релігійних і нерелігійних. Якщо ти єврей, ти всередині. Якщо ти не релігійна людина, ти все одно свій. Є й усім відома осіння точка — річниця створення світу, Рош а-Шана. Людина, котра живе за юдаїзмом, у цей час задає собі запитання: «Яка я людина і навіщо потрібна Богу у цьому світі?».
— Україна щороку зустрічає хасидів масово саме на Рош а-Шана…
— Дозвольте не погодитися. Раз на рік приїжджають юрби хасидів до Умані, це правда, але щодня щороку у десятках міст України, де діють синагоги й єврейські общини, вони допомагають євреям і неєвреям. І це значно важливіший момент у житті країни. Єврей відрізняється від інших людей тим, що йому даровані 613 Заповідей Тори. Іншим людям Бог дав у Торі сім заповідей нащадків Ноя, а євреям — 613.
— Тобто кожен єврей повинен, принаймні, ознайомитися з 613 заповідями…
— Якщо не знайомий, то треба почати знайомитися. Якщо знайомий, зробити аудит свого життя та відповісти на запитання: «Чи всі заповіді я виконую достатньо добре?» І ключове число місяця нісана, 15-й день, — свято Песах.
— Від початку нісану всі євреї світу повинні готуватися до Песаху?
— Можуть починати готуватися і раніше, якщо хочуть підготуватися добре.
— А що таке Песах?
— Велике свято, коли ми відзначаємо і святкуємо подію, яка відбулася понад 3 тис. років тому — вихід євреїв із Єгипту, з єгипетського рабства, але ми відзначаємо це не як історичну подію, а як щось, що відбувається щороку, тобто це — точка переобліку. Ми вважаємо, що щороку Бог посилає людям аналогічні сили і в цьому сенсі єврейський календар — синхронізація не лише з природою світу, але й синхронізація з Богом. Ми очікуємо, щоб кожна людина виходила з Єгипту щороку та звільнялася з того рабства, в якому загрузла особисто.
— Як готуються до Песаху і чи є відмінності святкування в Ізраїлі та в діаспорі?
— Люди готуються зустріти велике свято, купують святкову їжу, святковий одяг, готують подарунки сім’ї, прикрашають дім, щоб усе було красиво, запрошують гостей. У це свято є вісім важливих заповідей. Одна з них — у першу ніч Песаха передавати традицію своїм дітям. Це відбувається під час вечері, яка називається Седером. Люди, котрі мають дітей, збирають їх за столом, щоб передати їм традицію, розповісти їм про вихід із Єгипту, про відродження народу, про роль і місію народу. У кого немає дітей, запрошують тих, хто знає менше, щоб передати цю традицію їм. У діаспорі це свято триває на один день довше. Там є два Седери — два вечори для того, щоб передати традицію. Друга заповідь із важливих велить першої ночі, а в діаспорі — у перші дві ночі, їсти мацу. Це спеціальний хліб на Песах.
— Усі знають, що маца — бездріжджовий хліб…
— Питання не в дріжджах, а в тому, щоб тісто не зійшло. Тісто з дріжджами, на заквасці чи без, сходить. Його потрібно спекти до того, як воно почало набухати. Це важлива символіка, а маца від хліба може не відрізнятися інгредієнтами: і там, і там може бути борошно і вода. Відрізняються вони об’ємом. Маца має об’єм, рівний об’єму інгредієнтів, а у хліба об’єм більший, бо тісто піднялося.
— Є визначені страви на Седер, кожна з яких щось символізує?
— Крім маци, одна із обов’язкових страв на Седер — гіркі трави чи корінці. Використовують на Седері листя салату та корінь хрону. Це повинно нагадувати людям про рабство, яке ніколи не приходить зі сьогодні на сьогодні, воно поступове. За один день людина не може стати рабом і не може стати вільною людиною. Не може стати праведником і не може стати грішником. Це завжди процес.
— Євреї кажуть, що у кожної людини свій Єгипет…
— У людини завжди є завади, які стоять між ним і свободою. 3 тис. років тому частина євреїв не хотіла виходити з рабства, їх влаштовувало те, що відбувається. Інша частина, яка погодилася вийти, розраховувала на зміну господаря і на те, що Бог про все подбає, а вільна людина повинна сама про себе дбати. Люди, котрі у своєму житті перейшли з СРСР до проживання у нормальній країні, добре знайомі з цим. Багато людей досі хочуть повернутися назад чи куди-небудь, де за нас усе вирішать, усе нам забезпечать.
— Коронавірус у світі — вже рік. І другий Песах від початку пандемії. Як святкують під час світової пандемії?
— Пандемія ставить багато важливих питань, на які потрібно відповісти кожній людині, людському суспільству, країнам і цивілізаціям. Серед засобів, прийнятих заради порятунку людей, передбачили самоізоляцію. І багато людей, можливо, вперше за все своє життя, опинилися з Богом сам-на-сам. Зазвичай єврейська традиція каже: ти молодець, але будь частиною народу, приходь у єврейську общину, і разом ми зробимо все, що потрібно. «Не залишайся вдома» — звично закликає єврейська традиція. А тут люди залишилися сам-на-сам зі собою і Богом. Це підіймає важливе питання: «А хто ти сам?» — не як частина народу, а як особистість.
— Люди беззахисні перед вірусом….
— Беззахисність відчуває той, хто занадто розслабився і переклав обов’язки на суспільство та державу. Такі люди почуваються беззахисними. І це також у якомусь розумінні рабство, коли все переклав на господаря, а сам нічого не робиш. Коли життя повернеться у нормальний стан, суспільство стане сильнішим.
— Святі місця під час локдаунів у країнах закривають чи обмежують…
— Стіна Плачу цілком не закривалася ніколи. Були обмеження, які лімітували зібрання людей — не більше десяти, не більше двадцяти. Люди у дозволених кількостях, зберігаючи дистанцію, приходили та молилися завжди.
— Зараз Ізраїль — попереду всієї планети щодо вакцинації. Показує всьому світу, як потрібно вакцинувати громадян країни. Цей Песах вже буде більш відкритим, адже багато людей вакцинували?
— Україна — велика країна з великою територією і з великим народом. Поруч із Україною є сусідня Білорусь, котра також не маленька за територією, але кількість людей там схожа до Ізраїлю. Немає жодної причини цим країнам різнитися від цієї країни, а різниця є — у владі. У нас, як і в Україні, вільні вибори. Кожен глава країни знає, що якщо перестане бути найкращим, наступні вибори його замінять. Саме теперішній прем’єр-міністр Ізраїлю досягнув того, що країна отримала велику кількість щеплень — і це не лише тому, що він такий «крутий», але й тому, що народ не дає розслабитися. Ми щодня у нього питаємо, чи добре виконує завдання, які народ йому довірив. Тому в Ізраїлі ми почуваємося у цьому плані дуже добре. В Ізраїлі живе 10 млн громадян. Близько 5 млн вже вакциновані двома дозами вакцини і трохи більше 4 млн щеплені однією дозою вакцини. Ще кілька тижнів — і практично 90 % громадян Ізраїлю будуть повністю вакцинованими і таким чином захищені від вірусу. Це не може не дати людям перед Песахом відчуття виходу з лиха, але хочу наголосити, що пандемія — не рабство, пандемія — це умова. Ти можеш у пандемії бути вільною людиною, а можеш і рабом, але відчуття тієї хвилі, що ми виходимо з Єгипту, а тут виходимо зі смертельно небезпечної пандемії, дає приємне відчуття.
— В Україні кажуть, що потрібно вчитися в Ізраїлю стояти за своє та захищатися…
— Своїми воєнними, дипломатичними, економічними діями, своїми молитвами Ізраїль досягнув того, що війни припинилися вже багато десятиліть тому. У нас, на жаль, не приязні сусіди, але, на відміну від України, у нас не приязні практично всі сусіди. В Ізраїлю потрібно вчитися тому, що треба стояти за себе, бо крім тебе ніхто цього не зробить. І навіть Бог не посилає людині благословення та можливості, якщо людина нічого не робить. Хочеш заробити гроші — отримай професію чи відкрий бізнес. Принесе тобі професія чи бізнес багатство — не факт, але якщо ти цього не зробиш, точно нічого не буде. Торік в Ізраїлі був, мабуть, найтихіший Песах за останні сто років. А українським друзям хочу побажати удостоїтися благословення Бога та підставити під нього міцну і красиву посудину у вигляді максимальних зусиль, максимального стремління зробити щось добре, робити добрі справи. Тоді й реалізується божественне благословення.
Розмовляла Ірина Кушинська

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply