Новини для українців всього свту

Monday, May. 23, 2022

Ірина Ключковська: «Єдиний надійний союзник України — діаспора»

Автор:

|

Квітень 12, 2018

|

Рубрика:

Ірина Ключковська: «Єдиний надійний союзник України — діаспора»

Що саме говорять про Україну у різних куточках світу та хто «тримає» бренд нашої нації далеко за її межами, розповіла Ірина Ключковська, директор Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків із діаспорою Національного університету «Львівська політехніка».
— З початку Революції гідності і відтоді, відколи розпочалася російсько-українська війна, яке ставлення світу до України загалом?
— Якщо маємо ілюзію, що про нас багато говорять і думають у світі, співпереживають із нами, то це велика помилка. Кожна країна зосереджена на собі. Спитаймо себе: «А багато ми чули, знаємо про ситуацію у Сирії, чи співпереживаємо сирійцям?». Авжеж, коли бачимо моторошні світлини, покалічених дітей, які стікають кров’ю, ми переживаємо. Але на цьому все закінчується. Така ж ситуація з Україною. Маємо зрозуміти — те, що робиться в Україні, це винятково наша проблема, розв’язати яку маємо власними силами. Звісно, нам необхідні союзники, потрібні партнери. Але маємо добре розуміти, що всі союзники і партнери зі світу — ситуативні, вони керуються виключно своїм державним інтересом. Ми ж маємо одного-єдиного, надійного, незрадливого партнера, який завжди з нами — нашу українську діаспору, цих 20 млн, що живуть за межами України. І понад століття історії української діаспори нас у цьому переконало.
Коли не було держави, вони втримували атрибути нашої державності, зберігаючи, розвиваючи, плекаючи наші духовні цінності у країнах свого проживання. А події, які відбулися після 2013-2014 рр., початку аґресії з боку Російської Федерації (РФ), ще раз нас переконали у тому, що українці, котрі живуть за межами України, ніколи не будуть байдужими до своєї Батьківщини. Про це свідчить потужна активізація їхньої діяльності — виникнення десятків, сотень, а то й тисяч нових громадських організацій. Це й переорієнтація діяльності Світового конґресу українців (СКУ) — організаційної надбудови, яка об’єднує українські громадські організації з 53-х країн світу. Якщо за період президентства Януковича в СКУ було прийнято рішення зосередити свою роботу на розбудові та зміцненні своїх власних організацій за межами України, то, без сумніву, після початку війни, яку розв’язала Москва, вектори партнерської співпраці української діаспори змінилися.
— Як активізувалася допомога?
— У нашому суспільстві, на жаль, не змінилися стереотипи щодо української діаспори. Для нас українська діаспора надалі є синонімом гуманітарної допомоги. Але ж сфера діяльності наших земляків за кордоном — значно ширша! Це наші народні дипломати, котрі працюють за межами України, передусім вони є носіями правдивих знань про Україну в країнах свого громадянства та проживання. До речі, зовсім нещодавно з’явилася інформація про те, що штат Массачусетс визнав Голодомор 1932-1933 рр. на теренах України ґеноцидом. Чарльз Бейкер, губернатор штату, проголосив березень 2018 року місяцем пам’яті Голодомору в Україні. І це лише в Америці, де Голодомор визнали ґеноцидом у дев’ятьох штатах. Також нещодавно було проголосоване рішення у парламенті Португалії, за яким Голодомор також визнається ґеноцидом. Маємо зрозуміти, що за такими рішеннями владних структур у різних країнах стоїть величезна чорна робота наших українців. І дуже добре, коли є порозуміння та співпраця з нашими дипломатичними установами за кордоном. Тоді є результат. Зараз посилилася робота нашої діаспори проти дезінформації та фейкових новин, активізується праця з засобами масової інформації в країнах проживання, до якої долучаються провідні українські громадські організації, такі як СКУ, Світова федерація українських жіночих організацій, Конґрес українців Канади, Об’єднання українців Австралії й інші. Чого варта робота Евгена Чолія, очільника СКУ, котрий сам один працює як ціле міністерство, здійснюючи десятки та сотні перемовин із провідними міжнародними організаціями, главами іноземних держав, високопосадовцями. Наша українська діаспора працює у різних сферах, і гуманітарна є лише однією з них, далеко не визначальною. Вона працює і в політичній площині, лобіюючи наші питання, і в інформаційній, правдиво інформуючи суспільства в країнах проживання про події, і в економічній, проводячи форуми, залучаючи іноземні інвестиції для розвитку країни. Без сумніву, це й широкий фронт культурологічних робіт.
— А держава достатньо співпрацює з діаспорою?
— Ні, не достатньо. Проте, однозначно можу сказати та ствердити, відстежуючи всі ці процеси, що після 2013-2014 рр. відбувся певний позитивний злам щодо української діаспори. Дуже добрими сигналами є те, що, зустрічі з українськими громадами за кордоном є у робочому графіку закордонних візитів наших високопосадовців, підписано ряд меморандумів, створюються спільні проекти. Держава почала нарешті партнерську співпрацю з діаспорою.
— Якщо українська діаспора, з якою після 2013-го держава стала більше працювати, буде продовжувати у тому ж темпі, рухатися у тому напрямку, то про Україну в майбутньому, будуть говорити як про державу?
— Діаспора буде працювати для України за будь-яких умов — чи будемо ми, так би мовити, на коні, чи під конем, бо вона нас ніколи не зраджувала. А як про нас буде говорити світ? Все залежить лише від нас, наскільки впораємося зі своїми внутрішніми проблемами, наскільки ефективно зуміємо подолати корупцію. Бо це — наша найбільша ганьба. І я знаю, як переживають наші діаспоряни, коли зустрічаються з представниками владних структур у країнах проживання, і коли мова заходить про корупцію.
— Ви як науковець і як українка, котра мешкає у Львові, підтримує зв’язки з діаспорою, вірите у те, що ми з часом вийдемо з корупції і зможемо її здолати?
— Не тільки вірю, я впевнена. Переконана в тому, що рано чи пізно це станеться. Мусимо втримати та розвинути здорову державу. Моє покоління, на жаль, цього вже не зробить. Ми виросли в іншій системі, обтяжені радянським минулим. Але виросло нове покоління, яке показало, що готове класти життя за неї, для неї працювати. Не сумніваюся, що коли прийдуть в політику і до влади нові люди, необтяжені тягарем тоталітарного московського минулого, вони все зроблять правильно. І тоді буде чим хвалитися. Тоді країна, яка має колосальний внутрішній і зовнішній потенціал, стрімко піде вперед.
Розмовляв Олег Галів, «Дивись.info»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply