Новини для українців всього свту

Friday, May. 20, 2022

Ірина Фріз: «Суспільство має бути готовим комунікувати з ветеранами на якісно новому рівні»

Автор:

|

Березень 27, 2019

|

Рубрика:

Ірина Фріз: «Суспільство має бути готовим комунікувати з ветеранами на якісно новому рівні»
Ірина Фріз

Це був той рідкісний випадок, коли поява нового міністерства не викликала у суспільства жодних сумнівів чи спротиву. Напевно тому, що ідею створення Міністерства ветеранів, фокус уваги якого буде зосереджено на ветеранах російсько-української війни, озвучили і громадськість в особі «Юридичної сотні», і влада. Його очолила Ірина Фріз.

Закон включає у перелік ветеранів учасників громадянської війни
— Як ви оцінюєте стан законодавства, яким керується ваше міністерство?
— Чинний закон щодо статусу ветеранів та соціальних гарантій — еклектичний, переобтяжений кількістю нормотворчих ініціатив, важкий в адмініструванні та використанні. Цей закон — пострадянський спадок, «динозавр» у нашому законодавстві. Його ухвалили ще 1993 року, потім частково видозмінювали. Ми ж пропонуємо розробити новий закон про статус ветеранів, вже створили робочу групу. У нас відбулися два засідання з представниками сімей загиблих. Їхні зауваження мають бути віддзеркалені в новому законі окремо, без будь-яких посилань. Необхідним є чітке визначення статусу ветерана. Потрібно зробити аудит пільг, які передбачені чинним законом. Наприклад, зараз ще існує пільга з першочерговим забезпеченням продовольчими товарами поліпшеного асортименту або інші недоречності. Наприклад, закон передбачає пільги для ветеранів громадянської війни! Зрозуміло, що у нас є ветерани Другої світової, але громадянської?..
— Їм має бути мінімум років по 118…
— Чи є такі довгожителі? Чинний закон містить пільги, які жодним чином не підкріплені механізмами їхньої реалізації. Нібито пільга є, ветеран хоче її отримати, але можливості реалізувати немає і відповіді на питання що робити в такому випадку також немає. Саме через це на місцях і виникають жахливі стосунки між державними установами та ветеранами. Тому інвентаризація пільг, створення прозорої та зрозумілої системи адміністрування — одне з головних завдань міністерства. Наступний важливий напрямок нашої діяльності — створення Єдиного державного реєстру ветеранів війни.
— Це унікальний інструмент прозорості…
— Абсолютно. Прозорість і запобіжник від зловживання ветеранськими коштами. Крім цього, це можливість чітко зрозуміти для всіх наших міжнародних партнерів, за якими напрямках краще допомагати ветеранам. Сполучені Штати, Велика Британія, Канада та країни Європи дуже активно долучилися і готові підтримувати нас як на експертному рівні, так і на політичному. І, сподіваюся, на фінансовому також.
— Для реалізації цієї мети потрібні сучасні ІТ-розробки та чималі кошти. Ви обговорювали це під час візиту у США?
— У Сполучених Штатах ми презентували створення ІТ-продуктів, які хочемо розробити в проектному офісі. Єдиний державний реєстр — це не лише облік ветеранів, це також можливість отримати всю інформацію про наших ветеранів, щоб міністерство знало в обличчя кожного з них. Ми хочемо мати інформацію про його освіту, соціальний стан, фах, працевлаштування або необхідність працевлаштування, бажання отримати знання чи навички або отримати першу чи другу вищу освіту. Дуже важливо мати розуміння, які питання для наших ветеранів є пріоритетними. Ми проведемо соціологічні дослідження як серед ветеранів, так і серед суспільства. Саме на цьому хочемо базувати розробку програми з формування нового образу ветерана. Суспільство має бути готовим приймати своїх захисників, вшановувати їх за те, що вони були готові віддати життя за нашу Батьківщину. Суспільство має бути готовим спілкуватися з ветеранами на якісно новому рівні.

Працюємо над «єдиним вікном» пільг і послуг для ветеранів
— Зараз усі ветеранські пільги розкидані по різних відомствах?
— Двадцять дві установи в той чи інший спосіб надавали послуги ветеранам, починаючи від оформлення відповідної пільги через отримання належної довідки та завершуючи безпосередньо послугами. Міністерство у справах ветеранів має функціонувати за принципом «єдиного вікна». У планах, коли будуть зроблені наші ІТ-програми, у кожного ветерана має бути міністерство у власному ґаджеті. Ми прагнемо наблизити ветерана до нас максимально, прибравши посередників, можливу корупцію чи якісь інші перешкоди.
— Хочете позбавити ветерана травм від спілкування з чиновниками?
— Атож. Заповнюєш форму або пишеш звернення до міністерства в електронній формі й отримуєш відповідь або відповідну довідку з електронним підписом. І не потрібно ходити по інстанціях для того, щоб врегулювати питання. Навіть поновлення посвідчення учасника бойових дій потребує кількох інстанцій. А все це має бути в одній установі.
— Розглядаєте питання монетизації цих пільг?
— У стратегічній перспективі — так. Але я виступаю за те, щоб держава могла як монетизувати пільгу, так і залишити її в іншому форматі, щоб ветеран мав право вибору. Зараз пільгу на проїзд починають монетизовувати в окремих реґіонах, що призводить до обурення, бо монетизація не покриває проїзду впродовж місяця. А за законом ветеран має право на цілком безкоштовний проїзд. Відповідно, потрібно зробити так, аби сам ветеран міг вирішувати: отримати пільгу коштами, з огляду на те, що він, наприклад, має власний транспорт і не користується громадським, та хоче спрямувати ці гроші на курси з вивчення нової мови. Чи, все ж користуватися правом на безоплатний проїзд.

Звітувати не лише перед міністерством, а й перед громадою ветеранів
— За радянської влади ветеранські організації були чимось на кшталт профспілок при підприємствах, отримували серйозний бюджет фінансування, їхні керівники підтримували чинну владу. Що плануєте робити зі старими організаціями?
— Я нічого не буду робити з ні з новими, ні з старими громадськими організаціями, це не моя справа. Моя справа — закласти базові цінності в процес співпраці державної установи з громадським сектором і громадськими організаціями. Впевнена, що виключно проектний формат на конкурсній основі є гарантією реалізації таких цінностей. Коли на будуть представлені проекти з конкретного конкурсного завдання або тематики для того, щоб кожен ветеран або інший представник громадського сектора мав можливість ознайомитися з проектом та оцінити, чи не є він профанацією. Це стане запорукою якості такої співпраці. І тоді вже громадська організація, яка пройшла за конкурсом і виграла, може отримати державну підтримку на реалізацію проекту, але не на фінансування статутної діяльності. Тоді ця громадська організація звітуватиме не лише перед міністерством, а й перед громадою, перед ветеранами.
— Як ви розробляєте напрямок психологічної реабілітації ветеранів?
— Була утворена експертна рада з питань психосоціальної адаптації, до якої увійшли українські науковці, представники громадських організацій, котрі працюють у сфері надання послуг з психологічної реабілітації та соціальної адаптації, представники ветеранських організацій. Хочемо долучити до роботи цієї експертної ради наших міжнародних партнерів. Наразі наші психологи не мають сертифікації. Тому цим питанням опікується Міністерство охорони здоров’я на чолі з Уляною Супрун.
— Чи вистачає в Україні фахівців із цього напрямку медицини?
— Зараз в Україні психологів готують виключно у навчальних закладах гуманітарного спрямування. Там — дуже невеликий набір, тому є необхідність ширшого набору на факультет психологів, психологів-реабілітологів.
— В яку суму ви оцінюєте річний бюджет Міністерства у справах ветеранів?
— Ми ще не подавали свій проект у Міністерство фінансів. Готуємо свої пропозиції до Бюджетної резолюції, яку подадуть у травні. Зараз опрацьовуємо, які програми перебираємо на себе, крім тих, що вже адмініструються через Державну службу у справах ветеранів. Ми є правонаступниками її діяльності в бюджетній сфері з другого півріччя, але передбачені на Державну службу у справах ветеранів 161 млн грн на рік, які переходять на діяльність Міністерства у справах ветеранів із другого півріччя, це не просто недостатньо сума, це ніщо. Коли я кажу нашим міжнародним партнерам, що ми зможемо оперувати фінансами, які на друге півріччя становитимуть трохи більше ніж 2 млн USD, це викликає посмішку, співчуття, але й бажання допомагати. Тому спробую зробити максимум з тим, що ми маємо, додавши, можливо, деякі державні програми з відповідним фінансуванням, а вже на наступний рік домагатимемося збільшення фінансування.
— Як Міністерство у справах ветеранів перевірятиме, кому надано статус учасника бойових дій, чи правомірно наданий статус?
— Спробуємо закласти механізми контролю під час верифікації, коли будемо робити Єдиний держреєстр ветеранів. Міністерство планує робити це через широку роз’яснювальну інформаційну кампанію, щоб усі розуміли, як і для чого будуть здійснюватися наші кроки.
— Скільки зараз в Україні є ветеранів українсько-російської війни?
— 354 тис. 977 осіб. Це дані Державної служби у справах ветеранів станом на 1 січня ц. р. Зараз вже трохи більше.
Розмовляли Марина Сингаївська та Лана Самохвалова, Укрінформ

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply