Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 3, 2022

Ігор Козак: «Україна вже має професійну й самосвідому армію»

Автор:

|

Липень 02, 2017

|

Рубрика:

Ігор Козак: «Україна вже має професійну й самосвідому армію»

Ігор Козак — родом із України, але закінчував військову академію вже в Канаді та служив у збройних силах цієї країни 11 років. Був у Афганістані, має досвід бойових дій в інших гарячих точках під егідою НАТО. У часи Революції гідності та з початком аґресії Російської Федерації (РФ) проти України капітан у запасі й активний громадський діяч працював одним із радників офісу прем’єр-міністра Стівена Гарпера, займався, в т. ч., питаннями допомоги Україні з боку Канади. Зараз він тісно взаємодіє з членами Канадського парламенту та Конгресу США, а також іншими установами як радник із українських питань. Нещодавно Ігор Козак повернувся з України, де разом із волонтерами проїхав всю зону антитерористичної операції (АТО) й подивився, чим живуть українські бійці, як доходить до них допомога Заходу, яка конкретна додаткова підтримка буде корисною.
— Ваші зусилля на підтримку України, поїздка в зону проведення АТО, ознайомлення з ситуацією — справа індивідуальна чи колективна?
— Ми разом sз однодумцями в Канаді заснували на громадських засадах фонд Friends of Ukraine Defense Forces. За останні два роки ми зібрали понад 1,1 млн CAD, які використовуються за цільовим призначенням через партнерів в Україні — мережу «Вільні люди». Ми працюємо адресно з конкретними організаціями в Україні та надаємо допомогу сім’ям поранених бійців. Крім цього, спрямовуємо безпосередньо бійцям на передову нелетальну допомогу.
— Чи можна докладніше дізнатися про мету вашої поїздки до України?
— Перебування в Україні, й безпосередньо в зоні АТО передбачало кілька цілей. По-перше, потрібно було проконтролювати, куди спрямовується західна допомога, надати звіт Оттаві та Вашинґтону. Адже йдеться не лише про допомогу Канади, але й Сполучених Штатів, бо ми також працюємо з членами американського Конґресу й адміністрації США. Також ми дізнавалися, куди йде громадська допомога, чи доходить вона на передову. По-друге, ми вивчали ситуацію, що насправді діється, оскільки в західній пресі зараз українське питання не висвітлюється. Натомість російська дезінформація працює дуже потужно, розповідають, що все в Україні зникає, розкрадається, пропивається та нічого немає, і тому в Збройних силах України (ЗСУ) дуже низький бойовий дух. Два тижні я був на передовій, ми проїхали з нашими волонтерами майже 1,5 тис. км по всіх ключових точках лінії розмежування. Враження у мене дуже позитивні, оскільки порівняно навіть із ситуацією до 2016-го, вже не кажу про 2014-2015 рр., рівень бойової підготовки ЗСУ — надзвичайно високий. Вони переходять на стандарти НАТО, працюють дуже чітко та професійно. Бойовий дух — на дуже високому рівні, оскільки є розуміння, чому вони там перебувають. Це насправді вишкіл професійної, самосвідомої української армії, яку називають однією з найпотужніших у Європі.
— Чи були під час перебування в Україні моменти, які вас викликали стурбованість?
— Турбує мене одне: не бачу політичного розв’язання конфлікту на сході України. Війна затягується, вона, звісно, вигідна Путіну. Захід щось робить на цьому напрямі, але недостатньо, тож політичного рішення досі немає. А люди гинуть щодня. Те, що Сенат США проголосував за нові, потужніші санкції проти РФ, є кроком у правильному напрямку. Дискусії про надання Україні летальної зброї — також крок у правильному напрямку. Але українська діаспора має більше лобіювати наші західні уряди та парламенти, щоб досягти достатнього політичного тиску на Москву, щоб ця війна зупинилася.
— Чи наблизились ЗСУ до стандартів НАТО, і чи можна говорити про готовність країни приєднатися до Альянсу?
— Гадаю, що це залежить від політичної волі. Якщо Захід та Україна матимуть таку волю, то всі технічні питання можна вирішити швидко. Ми багато років говоримо про приєднання України до НАТО, проводяться конференції та заходи на цю тему, я й сам їх організовую і беру участь. Це все поступове просування. Та Захід міг би ще в 1990-х рр. запропонувати Україні в обмін на відмову від ядерної зброї не клаптик паперу під назвою «Будапештський меморандум», а повноправне членство в Альянсі. Або, якщо б під час каденції президента Ющенка на саміті в Бухаресті (Румунія) Україна отримала План дій щодо членства, то до цього часу вже всі процеси приєднання завершилися б. Чи готове до цього українське військо, й чи відповідає воно повністю стандартам НАТО? Ні. Чи рухається воно в правильному напрямку — безперечно і має колосальний прогрес. Та це все питання політичної волі. Інших бар’єрів для України не бачу.
— Наскільки теперішній уряд Канади готовий продовжувати військову підтримку України?
— Гадаю, що канадський уряд готовий, він надає шалену підтримку Україні. Знаковим показником є й те, що в березні ц. р. Канада продовжила на три роки достатньо потужну тренувальну місію для українських сил. Ця місія в Яворові розпочалася ще за каденції прем’єр-міністра Гарпера. Зокрема, 2015-го більшість загиблих в умовах важких бойових дій на сході України не були обізнані з елементарними правилами ведення бою. Вони не знали, як вийти з поля бою, як надати першу медичну допомогу пораненим. Це була найбільша проблема. Для того, щоб її вирішити, ми й започаткували такі тренування. Наша місія вже забезпечила підготовку близько 5 тис. українських бійців, котрі використовують нові навички на передовій. Вони тренуються повністю за стандартами НАТО, і це дуже-дуже важливо. У лютому-березні ц. р. стояло питання про те, щоб не продовжувати тренувальної місії в Україні. Новий ліберальний уряд Канади підходив до цього з позиції, що з РФ варто спробувати вести якийсь діалог замість того, щоб діяти жорстко, як за попередньої адміністрації. Але все ж українська діаспора наполегливо попрацювала з новим урядом. І завдяки тому, що новим міністром закордонних справ була призначена Христя Фріланд, нам вдалося це питання пролобіювати. Тепер можу з упевненістю сказати, що попри всі спроби Москви просувати свої інтереси, поширювати пропаганду чи докладати інших зусиль, Канада має тверду позицію на підтримку Україні і продовжуватиме надавати свою допомогу.
Розмовляв Ярослав Довгопол, «Укрінформ»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply