Новини для українців всього свту

Thursday, Feb. 2, 2023

Геннадій Фузайлов: «Для того, щоб розвинувся колективний імунітет, потрібно вакцинувати 80 % населення»

Автор:

|

Травень 21, 2021

|

Рубрика:

Геннадій Фузайлов: «Для того, щоб розвинувся колективний імунітет, потрібно вакцинувати 80 % населення»
Геннадій Фузайлов

Спекуляції на тему вакцинації у пресі та соціальних мережах — те, на що орієнтуються люди, приймаючи рішення вакцинуватися чи ні. Шукають відповіді на свої запитання у блогерів-непрофесіоналів, наводять приклади якогось поствакцинального ускладнення, який стався десь у світі, вступають у полеміку. Проте соціальні мережі — це якраз те, на що точно не варто орієнтуватися, приймаючи важливі рішення, запевняє професор Геннадій Фузайлов із Бостона.

Нормальне життя — поняття відносне
— Коли саме в Америці оголосили, що вводять карантин через коронавірус?
— 11 березня Всесвітня організація здоров’я (ВООЗ) оголосила офіційно, що те, що відбувається у світі — пандемія, тому всі країни повинні вживати необхідних заходів для того, аби запобігти поширенню інфекції. Йшлося про елементарні методи захисту та запобігання колективним зібранням людей, адже у таких умовах можливе швидке перенесення вірусу.
— Рік пандемії минув. Він був незвичайним для жителів США?
— Коли обмежується свобода пересувань людей, навіть якщо це лише у місті, а ми всі звикли до міґрації, звісно, що це не так, як завжди. Люди не звикли сидіти на місці, а всім обмежили повітряне, морське і навіть автомобільне пересування. Будь-яке обмеження свободи впливає на психологічний стан. Додайте до цього те, що знайомі, близькі навкруги помирають від цього вірусу. А навантаження на госпіталі у плані зайнятості реанімаційних відділень? Наш госпіталь зачиняли на три місяці. Зарплату всьому платили, але за цей час шпиталь зазнав серйозних фінансових втрат.
— Ви вже повернулися до нормального життя?
— Нормальне життя — поняття відносне, бо якщо існує якесь поширення вірусу, мови про нормальне життя бути не може. Все обмежено відвідинами шпиталю, всі ходять у масках, обмежена кількість людей у приміщеннях, лекції та наради у ZOOM. Все це стало реальністю і невідомо, коли світ повернеться до стану, який був до пандемії. І чи повернеться.
— Але ж не потрібно нікуди їхати: відкрив ZOOM, і вже на занятті чи на нараді…
— Для офісних працівників це добре, але лікарі — не офісні працівники, вони працюють із пацієнтами. Людина — соціальна істота. Обмеження дітей у школах і коледжах підтвердило, що на них ця ситуація не впливає позитивно. Діти хочуть спілкуватися з ровесниками, приятелювати, гуляти, саме так вони ростуть. Соціальне спілкування нічим не можна замінити.

Вакцинована людина безпечна для оточення
— Якось ви сказали, що пандемія навчила нас поважати особистий простір іншої людини. Чому ще навчив цей вірус?
— Кожну подію людина сприймає, як урок, залежно від своїх розвитку і потреб. Тепер для нас телемедицина стала нормою, а років вісім тому, коли я опублікував статтю про телемедицину, це сприймали як сенсацію. А тепер це — рятувальне рішення для реґіонів, де немає лікарів або потрібна вузькопрофільна консультація висококваліфікованих фахівців.
— Вакцину виготовили в рекордні терміни…
— Авжеж, знайшли різні розгадки до цього вірусу і методи запобігання його поширенню. Вакцинована людина безпечна для оточення. Були такі спекуляції, що вона може переносити вірус. Але потім підтвердили, що це твердження хибне, немає жодних даних чи наукових підтверджень того, що вакцинована людина переносить вірус.
— Перша лінія фронту — лікарі, їх вакцинували насамперед?
— Перша лінія — персонал, який працює безпосередньо з хворими на коронавірус. Їх вакцинували першими. Якщо двоє людей вакциновані, то вони можуть бути без масок, але у публічних місцях, де ніхто не знає, хто вакцинований, а хто ні, одягати маску потрібно обов’язково.
— Щороку ви з командою медиків їздите у різні країни з місіями, щоб допомагати людям. Цей рік — на павзі?
— Кожна країна має свої закони. Безумовно, торік ми нікуди не їздили. Й цього року не думаю, що країни, які перебувають на піку захворюваності, впустять нас у свої лікарні, щоб лікувати людей із іншими патологіями. Такі місії передбачають скупчення пацієнтів, тому не думаю, що це буде можливо. А до України я маю наміри приїхати з командою у вересні, але знову ж таки все залежатиме від епідеміологічної ситуації.
— В Україні заздалегідь готують для вашої делегації списки дітей, які потребують допомоги. Вони можуть чекати?
— Ми повідомимо про свій візит за три місяці до приїзду. Зараз ще достеменно не знаємо, чи зможемо приїхати.

Коронавірус дуже підступний
— Як ставитеся до того, що люди у соціальних мережах масово виставляють свої фото, демонструючи, що вони вакцинувалися?
— Дуже критично. Не думаю, що комусь цікаво це знати і на це дивитися. Вакцинація — профілактична медицина, рівень якої залежить безпосередньо від розвитку суспільства та пропаґанди того чи іншого напрямку. Якщо фото у соціальних мережах з особистої вакцинації виставляють громадські діячі з метою пропаґанди здорового способу життя — це нормально: вони особистим прикладом доводять необхідність і безпеку вакцинації, яка — добровільна, а не примусова. Але вакцинація — це функція уряду, який має дбати про те, щоб у людей була необхідна інформація про вакцинацію у період пандемії. Але якщо цивілізоване суспільство прийняло необхідність вакцинації від грипу з можливістю летальності в 0,1 %, то чому хтось сперечається про необхідність вакцинації від іншого захворювання, смертність від якого у десятки разів вища? Історія вакцинації почалася ще у XVIII ст., коли люди помирали від віспи. Смертність від віспи — 30 %, від неї померло 30 млн людей, а від коронавірусу — 3 %. Зараз вірус віспи існує тільки у двох місцях: у Росії і в у лабораторіях США. ВООЗ оголосила, що віспи більше немає. Як її викорінили? Вакцинацією. Поліомієліт і кір — захворювання не менш небезпечні, захиститися від них можна лише вакцинами. Смертність від кору — 2-3 %, як і від коронавірусу, але уражає це захворювання частіше дітей, ніж дорослих. З кожним роком захворюваність на кір зараз збільшується через величезний прошарок невакцинованих дітей, оскільки їхні батьки вірять у теорію змови чи теорію аутизму. Англійського вченого, який опублікував статтю, у якій пов’язав аутизм і кір, звільнили, а статтю вилучили з інформаційного простору, позаяк довели, що написана ним інформація не підтверджена науково, відповідно не можна сіяти паніку. Зараз соціальні медіа та різні сумнівні експерти витягують невідомо звідки різну інформацію і викладають її у соціальні мережі. Якщо середньостатистичний громадянин будь-якої країни світу робить висновки, вакцинуватися чи ні на підставі постів із незрозумілих інформаційних джерел, він чинить неправильно.
— Люди бояться того, що вакцина виготовлена у рекордні терміни. Гадають, що вона не пройшла тих досліджень, як інші вакцини, що є а ринку…
— Бояться ускладнень. Одне ускладнення, емоційно описане у соціальних мережах, здатне налякати величезну кількість людей. Є певні фази виготовлення вакцин. Спершу дослідження і випробування на тваринах, потім — фази клінічного дослідження: перша — коли випробування проводять на кількості 100 осіб, друга — дослідження на кількості до 1 тис. осіб, і третя — більше 1 тис. людей. Згодом — фаза державного контролю й апробації. Якщо люди у соціальних медіа дають якісь оцінки вакцинам, то це тому, що не розуміють, як це все відбувається, не уявляють складності процесу виготовлення вакцин.
— Ще залежить, яка вакцина, хто виробник. Усі хочуть Pfizer…
— Усі вакцини проходять стадії апробації. Оскільки вони допущені на ринок, то це означає, що вони досліджені й апробовані. Ефективність вакцини — від 60 до 80 %. Ефективність вакцини проти грипу — 40 %. Яка вакцина краща — очевидна спекуляція і нерозуміння процесу.
— Кажуть, що у дітей коронавірус викликає цукровий діабет. Були у вас такі випадки?
— Слово «кажуть» у мене викликає вкрай неґативні емоції. Мені потрібно знати, про які конкретні випадки йдеться, статистику, викликаний цукровий діабет вірусом чи є інші причини. У нас були діти, у яких тест на коронавірус був позитивним, але вони не були важкими коронавірусними хворими. У дітей це захворювання може минути, як риніт. Але перевіряємо усіх. Коронавірус дуже підступний. Він уражає дрібні судини, особливо у людей, у яких вже є метаболічні захворювання — цукровий діабет, ожиріння, підвищений холестерин, подагра. У таких пацієнтів вірус викликає загальну симптоматику, яка не минає відразу. Коронавірус скоро не піде, він мутуватиме. Тому є сенс вакцинуватися. У США нікого не змушують, але майже всі хочуть вакцинуватися, тому ми вакцинувалися всім госпіталем. Є й ті, хто відмовився від вакцинації, але вони не зможуть нікуди пересуватися. Вакцинуватися потрібно всім, бо це швидше поверне всіх до нормального життя, допоможе міґрації, туризму, виїздам за кордон із паспортом вакцинації у будь-яку країну світу.
Як повідомляв «Міст», Геннадій Фузайлов не раз приїжджав до України.
Розмовляла Ірина Кушинська

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply