Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 16, 2021

Ганна Музичук: «Не маю часу на щось інше, крім шахів»

Автор:

|

Серпень 02, 2018

|

Рубрика:

Ганна Музичук: «Не маю часу на щось інше, крім шахів»

Українка Ганна Музичук зараз перебуває у трійці найкращих шахісток світу за версією Всесвітньої шахової федерації, заснованої ще 1924 року. Торік вона відмовилася їхати на чемпіонат світу (ЧС) із шахів до Саудівської Аравії через тамтешні звичаї та традиції, втративши при цьому два титули. Тоді дівчина стала «чемпіонкою» українського сегменту Facebook.
— Як і коли у вашому житті з’явилися шахи?
— Це сталося завдяки тому, що мої батьки — шахісти. Вже у два роки я познайомилась з грою, а у три, за словами рідних, знала всі правила та ходи. Вперше взяла участь у місцевих змаганнях у Стрию Львівської області. Показала успішний результат, зайняла призове місце, хоча суперники були значно старшими. Тоді якраз і сталася кумедна історія: я сказала мамі, мовляв, сьогодні не поїдемо додому автобусом, а підемо пішки, бо хочу сама нести свій диплом, аби всі його бачили. Та перший серйозний успіх мала у шість років — тоді перемогла в чемпіонаті Європи (ЧЄ) серед дівчат до семи років.
— Як змінили ваше життя перемоги та титули?
— Як тільки здобуваєш якийсь титул чи виграєш чемпіонат, одразу відчуваєш підвищену увагу з боку преси та громадськості. Тебе починають впізнавати на вулиці, просити про інтерв’ю чи фото. Мені така увага приємна, та вона мене не змінила. У мене немає зірковості. Як працювала, так і багато працюю. Головне — залишатися собою навіть після шаленого успіху чи великих змін.
— Уже сьогодні ви — одна з найкращих шахісток світу. Що у планах?
— Я вже близько десяти років у світовій десятці. Мені вдалося здобути дуже багато титулів. Тож моє завдання полягає у тому, щоб відшліфовувати свою майстерність і викладатися на змаганнях сповна. Я закінчила Львівський університет фізичної культури, але поки що не маю часу на щось інше, крім шахів. Наразі залишатимуся активною шахісткою. Звісно, маю певні ідеї, що хотілося б зробити в Україні, але оскільки зараз є багато поїздок і тренувань, то свої думки з приводу цього поки що залишаю при собі. Незабаром поїду до Іспанії, де братиму участь як у різноманітних заходах, так і в Лізі. Тому в серпні всі поціновувачі гри в шахи можуть стежити за моїми партіями.
— Кого вважаєте своєю основною суперницею?
— Не хотіла б виокремлювати когось конкретно. Найкращі шахістки постійно грають одна з одною під час топових змагань — це виклик і мотивація для кожної з нас не розслаблятися.
— Хто є вашим кумиром?
— Мені найбільше імпонує діючий чемпіон світу — норвежець Маґнус Карлсен. Він не лише найкращий шахіст планети впродовж останнього десятиріччя, а і багато робить для популяризації шахів у світі.
— У вашій кар’єрі був момент, коли ви втратили титули через особисті принципи і відмовилася їхати на ЧС. Чим керувалася, коли ухвалила таке рішення, і чи не відмовляли від цього батьки?
— Була така ситуація у моєму житті. 2016 року я стала чемпіонкою світу у дисциплінах рапід і бліц серед жінок. Натомість 2017-го, будучи чинною чемпіонкою, відмовилася їхати до Саудівської Аравії через місцеві звичаї та традиції. Тому втратила обидва титули. Це було надзвичайно важке рішення. По-перше, ці титули були для мене важливими, я багато працювала, щоб їх отримати. Також призовий фонд був суттєво збільшений, однак вирішила, що не варто їхати в країну, в якій настільки сильно порушують права жінок. Такою була моя позиція. Приємно, що мене підтримали і батьки, і сестра Марія. В нас усіх були однакові погляди на цю ситуацію. Було чітке розуміння й аргументація таких дій.
— Часто кажуть, що спортсмени мають бути поза політикою. Ви також так вважаєте?
— Звісно, що насамперед я спортсменка. Не хотілося б, аби певні політичні ситуації впливали на якесь рішення. Та оскільки в нашій країні триває війна, то не можу бути байдужою. Хоча дотримуюся думки, що спортсменам не варто займатися політичними питаннями. Тому нікого засуджувати не буду.
— Якби не займалися шахами, то чим?
— Оскільки я почала грати в шахи в дуже ранньому віці й вони зайняли більшу частину мого життя, то не було часу на ще щось. Проте у школі любила математику й іноземні мови. Можливо, якийсь із цих напрямків міг стати моєю ключовою діяльністю, але тепер про це можна хіба що здогадуватися. Шахи мають багато переваг. Наприклад, можуть навчити, як правильно думати, планувати й аналізувати певні життєві ситуації, а не лише ходи на шаховій дошці.
Розмовляла Інна Березніцька, «Радіо Свобода»

До теми
У Львові пройшов шаховий фестиваль серед дітей, де у розумових дуелях змагалися понад півсотні юних мудрагеликів. Крім львівських спортсменів за перемогу боролися гості з Київської області і навіть одна учасниця зі Скандинавії — 15-річна Соломія Трускавецька. Дівчинка родом із України, однак зараз мешкає у Швеції. Та коли гостює у рідних краях, не пропускає нагоди «розім’яти мізки» на таких турнірах. «Хочу підвищити свій рівень і перевірити свою гру. У першому турі зустрілася з хлопчиком, він добре грав, але не помітив загрози й я цим скористалася», — розповіла вона. Учасники зібралися дуже вмотивовані. «Спершу я сам захотів на шахи, а потім попросив, щоби мене батьки записали. Бо там мозок можна розвивати, вчитися думати та збивати чужі фігури», — поділився семирічний Дмитро Паньків.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply