Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 23, 2022

Галина Храпко: «Фільм про Олену Телігу зруйнує багато міфів»

Автор:

|

Жовтень 07, 2020

|

Рубрика:

Галина Храпко: «Фільм про Олену Телігу зруйнує багато міфів»
Галина Храпко

Міжнародна кінокомпанія Star Media працює над байопіком «Олена Теліга. Неймовірна» — першим в Україні художнім фільмом про видатну постать в історії України. Галина Храпко — продюсерка цієї стрічки.
— Чому саме постать Олени Теліги привернула вашу увагу?
— А скільки кінофільмів за часів Незалежності зняли про жінок, які на рівні з чоловіками боролися за цю Незалежність? Про героїчних і непересічних чоловіків знято доволі багато. А жінки залишаються в тіні, хоча і їх було немало. Олена Теліга — одна з таких! Але йдеться не лише про гендерну рівність. Як на мене, ця героїня дуже сучасна та неймовірна! Це співачка українського Рісорджименто (національно-визвольний рух італійського народу проти іноземного панування, за об’єднання роздробленої країни. — Ред.). Жінка цілісної вдачі: казала те, що думала, а робила те, що проповідувала, вражаючи кожного своєю харизмою. Попри свій розум і пасіонарність, Олена була справжньою жінкою. Вродлива і зваблива, з принадливою, стрункою поставою. Вміло ходила по подіумах, пристрасно танцювала та магнетично притягувала чоловіків, котрі готові були і, власне, йшли за неї на смерть. Це особистість, постать-глиба, і ми замахнулися показати на весь зріст неймовірну й полум’яну борчиню — як українському глядачеві, так і світовій спільноті.
— Буде лише художній фільм, чи може з’явиться цікавіший загальному глядачеві телевізійний формат?
— Одне іншому не заважає. Паралельно ми працюємо і над серіалом. Матеріалу більш ніж достатньо. А головне: є зацікавленість одного з провідних українських телеканалів.
— Чи зацікавлена Польща у копродакшині цього проєкту? Бо саме з цією країною пов’язані багато років життя Теліги…
— Польща завжди була зацікавлена в патріотичному вихованні своєї молоді. І коли ми разом із режисером Романом Бровком презентували у Варшаві польським колегам наш проєкт, то величезним здивуванням було те, що Україна досі не має жодного фільму про таку героїню. Поляки зацікавлені в показі непересічних героїв, котрі боролися з радянською системою. Тим паче, що Олена впродовж багатьох років жила в Польщі, і саме з Польщі вирушила до України під час Другої світової війни. Я впевнена, що цим проєктом зацікавилась би і Чехія, де Олена навчалася і визрівала як поетеса та патріотка, й європейські дистрибутори. Адже Теліга — яскравий приклад пасіонарності. За своїм психологічним складом і долею такі постаті цікаві й потрібні як приклад для кожної нації в будь-які часи. І часто іноземні продюсери чи європейські державні інститути кінематографії готові долучатися до виробництва, виділяти ґранти. Але вони хочуть бачити, що такі фільми потрібні насамперед нашій державі.
— На головну роль розглядають багато претенденток. Що саме маж бути, аби довірити втілення образу поетеси?
— Обрати на таку роль актрису — дуже велика відповідальність. А ще більша ляже на плечі виконавиці цієї ролі. Адже одним акторським талантом тут не обійдешся. Треба мати «внутрішнє світло» й енергетику Олени, вжитися в неї і збагнути мотивації її вчинків. До того ж, актриса мусить професійно танцювати (Олену запрошували до балетної трупи Чеського оперного театру), співати, ходити по подіуму (у Варшаві Олена демонструвала модний одяг). В акторки насамперед шукаємо харизму і те «внутрішнє світло», яке, за спогадами сучасників, випромінювала Олена.
— Місце та обставини загибелі Теліги дуже суперечливі. Як плануєте відобразити цей момент у фільмі, аби не стати на перехресті протилежних думок?
— «Протилежних думок», міфів і відверто неправдивих «свідчень» про коротке і яскраве життя цієї молодої жінки вистачає. Невігласи продовжують обливати її пам’ятник фарбою. Я впевнена, що своїм фільмом ми зруйнуємо всі міфи та суперечки. Те, що Олену розстріляли там, де й усіх інших борців ОУН, а також тисячі єврейських родин, факт, якого ми притримуватимемось у фільмі.
— У чому вбачаєте найбільшу складність для втілення цього проєкту в життя?
— Найбільше хвилювання — з приводу фінансування та підтримки саме такого проєкту на державному рівні. Адже, на відміну від Польщі, нестандартні фільми патріотичного спрямування в нас чомусь вважають «нецікавими» та «заангажованими». Ми налаштовані зруйнувати і цей міф.
— Які сучасні засоби кіновиробництва будуть задіяні для збагачення та пожвавлення картинки, щоб це не став черговий лірико-поетичний меланхолійний продукт?
— От чого там справді не буде, то це «лірико-поетичного» меланхолізму. А також «шароварного псевдопатріотизму». Сценарій такого не передбачає. Референсом ми бачимо фільм Джулії Теймор «Фріда» з Сальмою Гаєк у головній ролі. Колористика, динаміка, музичний супровід — усе має вибиватися зі стандарту фільмів про героїчні постаті минулого. Зі сучасною кіномовою, де історична правда в поєднанні з естетичною стилізацією виділятиме яскравість головної героїні на тлі післяреволюційної сірості.
— Молодого сучасного глядача зараз більше ваблять фільми із динамічним розвитком сюжету. Що саме є «бомбою» сценарію Ірени Роздобудько?
— Від тих, хто мав право першими прочитати сценарій, ми тільки це слово й чули. Вже «бомбою» є сама постать неймовірної жінки. Тепер сподіваємося на майстерність режисера, оператора й акторів, котрі мусять зробити «вибух», щоб кожен український глядач міг осягнути велич духу цієї жінки, котра навіть на розстріл ішла, сміючись, із гордо піднятою головою. Вік нашої героїні у фільмі — від 16 і до неповних 35 років. Коли Олена викладала в школі, всі хлопці були закохані в неї і кожна школярка воліла бути схожою на свою вчительку. Ми хочемо, щоб цей магнетизм, звабливість, енергетика йшли від акторки з екрану та притягували глядачів різної вікової категорії.
— На коли запланований реліз фільму?
— Ми б хотіли приурочити його до 80-х роковин із дня розстрілу в Бабиному Яру. Орієнтуємося на лютий 2022-го. Виробництво фільму запланували на 2021 рік. Знімальний період охоплюватиме літню, осінню та зимову натури. Загалом магічне число для Теліги — 21. Вона народилася 21 липня і свідомо обрала день смерті 21 числа, відмовившись покинути окуповане місто: «Не для того я поверталася, щоб знову втікати! Я вдруге з Києва не поїду!». І всій команді хочеться вірити, що нарешті саме Києві Олена буде вперше відтворена художньо, щоб жити вічно.
InSight

Раніше «Міст» розповідав про Олену Телігу як про поетку, кокетку та борчиню.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply