Новини для українців всього свту

Monday, Jul. 4, 2022

Євген Дубровський: «Як пережити зиму та коли закінчиться пандемія»

Автор:

|

Листопад 13, 2020

|

Рубрика:

Євген Дубровський: «Як пережити зиму та коли закінчиться пандемія»
Євген Дубровський

Коронавірус продовжує атакувати світ, ледь не щодня фіксують нові антирекорди захворюваності, а з приходом холодів лікарі прогнозують лише погіршення ситуації, позаяк з’являтимуться перехресні інфекції. Як нам усім пережити цю зиму, чим Covid-19 відрізняється від грипу та гострих ретровірусних інфекцій (ГРВІ), чи можна перехворіти на коронавірус і не помітити, розповів Євген Дубровський, лікар-інфекціоніст Київської міської клінічної лікарні № 4.
— Нагадаємо, що це за хвороба така Covid-19?
— Коронавірус — нова, дуже незвична хвороба. Проте самі по собі коронавіруси — не нові. Їх ми знаємо давно. Коронавіруси — одні з основних вірусів, які викликають ГРВІ. Але цей штам новий. І дуже незвичний. Ми бачимо велике розмаїття клінічних проявів та діаметрально різне протікання хвороби у різних людей. Ще залишається багато темних плям. Не всі заражаються під час контакту. Багато майже непомітних форм, що є надзвичайно дивним. Дуже різнопланова реакція імунної системи на вірус. Є серйозні питання щодо особливостей діагностики. Багато питань навколо вже одужалих. Цей список можна продовжувати. Одне беззаперечне — це нове захворювання.
— Чим Covid-19 відрізняється від грипу та ГРВІ?
— Коронавірусна хвороба дещо інша. Це повільно прогресуюче захворювання, яке у багатьох минає в дуже легкій формі. Проте у декотрих людей може стати надзвичайно серйозною проблемою та навіть загрозою для життя. Чому так? Відповідь неочікувана: проблема в імунній відповіді. Адже сам по собі Covid-19 не виявився страшним вірусом-вбивцею. Людину може вбити неконтрольована, надзвичайно аґресивна відповідь власного імунітету.
— Чи можна підхопити Covid-19 через поверхні, приміром, придбавши харчі у супермаркеті?
— Теоретично, якщо хвора людина начхає на якісь продукти, а інший почне їх облизувати чи одразу їсти, то так можна заразитись. Але ж ніхто так не робить. Тому цей шлях не є важливим в епідеміологічному контексті. Зазвичай, усі заражаються при доволі тісному та тривалому контакті. Переважно це відбувається у сім’ї, закритих колективах, гуртожитках. Або на роботі, яка пов’язана з близьким спілкуванням.
— Через скільки днів після зараження коронавірусом з’являються симптоми?
— Зазвичай вельми швидко — через чотири-п’ять днів. Але інкубаційний період достатньо розтягнутий, до 14 діб. Тому після контакту з хворим самому можна відчути недугу і за два тижні.
— Скільки часу хворіють на коронавірус?
— На саму коронавірусну хворобу людина хворіє до 14 діб. Після цього рубежу вірус уже не виділяється, тобто людина не є заразною. Проте за наявності ускладнень, таких, як, приміром, важка бактеріальна пневмонія — лікування може тривати і до місяця.
— Як перебігає коронавірус?
— Коронавірусна хвороба може минати по-різному. І в надзвичайно легкій формі, без виражених симптомів. І в стані середньої важкості, коли є всі прояви інтоксикації та запалення легенів як ускладнення. Але може протікати й злоякісно — коли розвивається небезпечне ускладнення — гострий респіраторний дистрес-синдром. Це відбувається у пацієнтів, котрі мають порушений, незбалансований імунітет. Насамперед, це хворі з букетами хронічних захворювань, особливо серцево-судинних і метаболічних. Але трапляються й молодь. Це пов’язано з тим, що стан їхньої імунної системи не відповідає нормі.
— Коли хворий на Covid-19 безпечний для оточення?
— Приблизно на 10-14 добу від початку захворювання.
— Як беруть тест на коронавірус, це боляче?
— Звісно, ні. Це просто мазок із горла чи носа ватним тампоном або зондом. Процедура надзвичайно проста та швидка.
— Чи може бути коронавірус без температури?
— Може. Так звані безсимптомні форми, які не дуже зрозумілі та поки що не вписуються в загальні поняття інфектології. Але такі хворі є й їх багато.
— Чи міг я перехворіти на Covid-19 і не помітити цього?
— Звісно. Деякі симптоми, такі, як біль у горлі, незначна слабкість, закладеність носа, людина може навіть не помітити. А це й був коронавірус. Щоб дізнатися, чи хворів, чи ні, достатньо здати антитіла класу G. Вони з’являються вже приблизно на 20-25 день після хвороби.
— Як лікувати коронавірус удома?
— Спокійно та без паніки. Треба звернутися до свого сімейного лікаря й отримати від нього поради та рекомендації. Ми не будемо тут обговорювати лікування хвороби та ліки, але хочеться зауважити одну просту річ. Covid-19 — респіраторне вірусне захворювання. Лікується, як і інші ГРВІ, силами нашого власного імунітету. Головне — не заважати та не чіпати імунну систему. Тому перші чотири-п’ять днів лікування суто симптоматичне. Зараз заборонено вживати будь-які противірусні препарати амбулаторно. Це пов’язано з ризиком отримати неконтролювану імунну реакцію і появу так званого цитокінового шторму. І в жодному випадку не можна застосовувати безконтрольно та без показань антибіотики. Ніяка профілактика антибіотиками не працює. Це довели сотні хворих, які поступають у шпиталі, а до цього пили не один курс антибіотиків, та все одно надходять у стаціонар. Виснажені, налякані та збентежені. Якщо після перших чотирьох-п’яти днів симптоматичного лікування стан не покращується, треба зробити певний курс обстежень та попередити можливі ускладнення. Для цього необхідно звернутися до лікаря.
— Як зараз працювати медикам?
— Дуже важко. По-перше, медики хворіють на Covid-19 так само, як і всі громадяни. Ця напруга та навантаження вже тримається більш ніж пів року і підточує захисні сили організму. Всі втомилися, періодично трапляються чергування, які просто на межі людських можливостей. Усі ж розуміють, що з таким збільшенням кількості хворих, медичних працівників більше не стало. Це серйозна проблема. Адже для розгортання додаткових ліжок завжди можна щось вигадати, але де взяти персонал? Ба більше, де взяти навчений і підготовлений персонал?
— Як ми переживемо зиму?
— Ця зима однозначно буде нелегкою. Крім Covid-19 на нас чекають й інші хвороби, пов’язані з переохолодженням і зниженням імунітету загалом. Але ми її переживемо. Більшість одужає без особливих проблем. Але щоб не було страшного колапсу, паніки та безладу, потрібно вже зараз вирішувати важливі питання та швидко надолужувати те, що не зробили за пів року. Особливо це стосується збільшення медичних кадрів і реорганізації амбулаторної допомоги.
— Коли закінчиться пандемія коронавірусу?
— Цього не знає ніхто. Є припущення, що епідемія закінчиться, коли з’явиться колективний імунітет. Тобто перехворіє більшість населення. Але це — тривалий процес. На це може піти і рік, і два. Є сподівання, що вірус мутує й ослабне. Також цілком імовірно й очікувано. Але це все — лише припущення.
— Що ж робити зараз?
— Не панікувати, а покращувати якість і доступність медичної допомоги з одного боку, а з іншого — берегти та загартовувати свій імунітет. Шкідливі звички, неліковані серцево-судинні й онкологічні хвороби, нездоровий спосіб життя, ожиріння — все це не сприяє легкому перебігу як коронавірусу, так і інших недуг. Тому починаймо вже зараз думати та працювати над своїм здоров’ям. А медики очікують повноцінної допомоги та підтримки, щоб якісно й належно виконувати свій обов’язок.
Розмовляла Світлана Несчетна, ТСН

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply