Новини для українців всього свту

Sunday, May. 9, 2021

Ельмар Брок: «Подальший економічний розвиток Росії — неможливий»

Автор:

|

Серпень 14, 2014

|

Рубрика:

Ельмар Брок: «Подальший економічний розвиток Росії — неможливий»

Ельмар Брок

Німеччина зараз грає у нападі команди Заходу в спробах домовитися з Путіним і вирішити «українську кризу», як там називають війну на сході України. Канцлер Анґела Меркель у цих спробах — на передовій. Чому Європа так зволікала зі запровадженням серйозних санкцій щодо Росії, чому Німеччина проти вступу України до НАТО, чи зупинять Путіна санкції. Про це та багато розповів Ельмар Брок, депутат Європарламенту (ЄП) з майже 35-річним стажем, голова Комітету закордонних справ ЄП та соратник п. Меркель.

Німеччина готова до серйозних економічних наслідків
— Пане Брок, українці доволі скептично поставилися до реакції Європи на анексію Криму Росією й на розпалювання нею сепаратистських настроїв, а згодом – і війни на сході України. Не тільки українці, а й навіть німці називали санкції перших двох ступенів проти Росії «санкційками». Чи, якби Європа відразу зреагувала рішучіше, можна було б уникнути жертв?
— Ми намагалися діяти ступенями, і це називається відповідальною політикою. Ми зробили все можливе, щоби досягти політичного та дипломатичного вирішення проблеми. Тому ми поступово йшли до економічних санкцій. І вже бачимо їхню дію — відтік капіталу, відсутність нових інвестицій. Росія перебуває в глибокій економічній кризі. І зараз у РФ точиться дискусія про те, чи може політика Путіна тривати далі. Дехто з його радників стурбований таким розвитком подій, і це доводить, що політика санкцій діє.
— Дехто з російських експертів вважає, що Росія здатна пережити й третій ступінь санкцій: мовляв, вона просто більше покладатиметься на власні сили. Чи, на вашу думку, третя хвиля санкцій матиме дієвий ефект?
— Ситуація вже зараз — драматична. Такі запевнення в Росії робляться для внутрішнього споживача, щоби заспокоїти громадян. Ми знаємо з розмов із відповідальними людьми в Росії, що санкції боляче б’ють по країні, і подальший економічний розвиток Росії — неможливий. Наприклад, у деяких випадках у РФ більше не зможуть добувати нафту, бо в них не буде потрібного технічного оснащення. Бо з банків іде відтік капіталу. Це – драматичні наслідки для російської економіки.
— Що означають санкції для Німеччини й для німецької економіки? Наскільки складно вам було погодитися на санкції?
— Німеччина готова до серйозних економічних наслідків для промисловості. Ідеться про 25-100 тис. робочих місць, які зараз потрапили в зону ризику. Великій Британії буде теж непросто. Для багатьох країн санкції обернуться бумерангом. Але ми є одностайні в тому, що міжнародне право повинно діяти. І потрібно розуміти, що негативні економічні наслідки для Європи — куди серйозніші, ніж для США. Там вони майже не мають негативних наслідків від санкцій проти Росії.

Путіну треба довести, що його політика дорого йому коштуватиме
— Чи реагують невдоволено ваші виборці, коли відчувають якісь наслідки санкцій? Чи означає це, що підтримка України німецькими політиками може обернутися зниженням їхніх рейтинґів удома?
— Нам постійно треба говорити людям, що на першому місці повинно залишатися дотримання права. Коли я розмовляю з інженером у моєму виборчому окрузі, котрий утратив через санкції чимало замовлень, то, звісно, він — не в захваті. Але дедалі більше люди розуміють, що нам треба миритися з наслідками. Навіть Східний комітет німецької економіки, який був проти санкцій, змінив свою позицію. А збитий малайзійський «Боїнг» став великим емоційним переломним моментом. Люди збагнули, що ця політика Путіна, яка зневажає людей, — неприйнятна.
— Як ви гадаєте, санкції зупинять Путіна?
— Йому треба довести, що його політика дорого йому коштуватиме. І це — мета санкцій. Якщо він припинить підтримувати сепаратистів і Київ зможе встановити центральну владу по всій українській території, ми готові швидко скасувати санкції частково або повністю.
— Анґела Меркель сказала, що український уряд повинен вести перемовини із сепаратистами про майбутнє країни. Чому вона так каже? Який сенс у перемовинах із маріонетками Кремля?
— Ми критикуємо Росію й Путіна, застосовуємо проти них санкції, однак продовжуємо з ним розмовляти. Коли ми говоримо про перемовини, то маємо на увазі все українське суспільство. Ми не кажемо про російських генералів, котрі зараз є ватажками сепаратистів на сході України. Вони не можуть бути перемовниками, це – очевидно.
Розмовляти треба з українцями, із російськомовними українцями про те, якою має бути Конституція держави. Україна повинна пройти об’єднавчий процес і відновити єдність. Ми свого часу вели перемовини з лідерами Німецької Демократичної Республіки, котрі також перебували під впливом Москви.

Говорити про розширення НАТО означає лити олію у вогонь
— Чи може Україна сподіватися на військову підтримку з Європи?
— Не думаю, що правильно було би зараз говорити на цю тему. Мета Європи й Америки — досягти політичного та дипломатичного вирішення конфлікту. Військове протистояння закрило би шлях до перемовин. Однак ми вважаємо, й Анґела Меркель сама на цьому наполягає, що Україні варто допомогти з технікою, аби вона мала змогу ефективно контролювати кордон із Росією та припинити постачання нею зброї й бойовиків. Німецький канцлер активно долучається до питань, щоби допомогти Україні технічним оснащенням, аби збільшити кількість міжнародних спостерігачів Організації з безпеки та співробітництва в Європі.
Але ми в жодному разі не хочемо, щоби цей конфлікт став міжнародним і призвів до таких наслідків, як, наприклад, у Придністров’ї. Україна такого не хоче, український уряд такого не хоче. Авторитет і контроль над усією українською територією, включно з контролем кордонів, повинен залишатися в руках українського уряду.
— Чому Німеччина рішуче відсікає питання членства України в НАТО?
— Зараз говорити про розширення НАТО – те саме, що лити олію у вогонь. Ми хочемо досягти дипломатичного рішення. Бо, за статтею п’ятою Вашинґтонського договору, це (прийняття України до НАТО. — Ред.) означало би, що НАТО вступило у війну з Росією. А цього ніхто у світі не може хотіти. Бо це може призвести до конфронтації за участю ядерної зброї. Тому зараз це питання — не на часі. Й український уряд теж оголосив, що вступ України до НАТО поки що не розглядається.
— Як ви спостерігаєте й коментуєте внутрішньополітичний процес в Україні?
— Гадаю, що Арсеній Яценюк чудово справляється зі своїми завданнями, що він — першокласний прем’єр-міністр. Зараз було би правильно обрати парламент, здатний здійснити реформи. Європейський Союз (ЄС) і Міжнародний валютний фонд виділили для України 20 млрд EUR. І ці гроші треба видавати під певні умови. Країнам ЄС зараз доводиться відмовлятися від великих грошей через порушені торговельні відносини з Росією. Євросоюз виділяє гроші, тож ми очікуємо на проведення структурних реформ в Україні, щоб економіка зростала й мала майбутнє. Тож парламент повинен бути в змозі провести відповідні програми, як це, приміром, зробила Польща в 1990-х рр. Я переконаний, що й прем’єр Яценюк, і президент Порошенко бачать ситуацію так само. Але це також свідчить про те, що Європейський Союз і з огляду санкцій, і з огляду фінансової підтримки набагато більше допомагає Україні, ніж Сполучені Штати.
Розмовляла Наталя Фібріг, ТСН

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply