Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 9, 2022

Джон Мак-Кейн: «Якщо влада України практикуватиме репресії, мають бути санкції»

Автор:

|

Січень 09, 2014

|

Рубрика:

Джон Мак-Кейн: «Якщо влада України практикуватиме репресії, мають бути санкції»

Американський сенатор Джон Мак-Кейн ліфтом піднявся на сьомий поверх Будинку профспілок у Києві, що перетворився нині на центр спротиву. Переступаючи через людей, що спали прямо на підлозі, він прямує до кімнати, де має відбутися інтерв’ю. Однак понад півгодини ми не починаємо розмови. Приголомшений 77-річний Мак-Кейн дивиться у вікно на Євромайдан, де 200 тис. осіб спочатку співали гімн України, потім скандували: «Банду — геть!», а згодом улаштували справжні світлове шоу, увімкнувши тисячі підсвіток на своїх мобільних телефонах й вигукуючи в один голос: «Слава Україні! Героям слава!»
Посол США Джеффрі Пайєтт звертає увагу п. Мак-Кейна на міст над вулицею Інститутською: «Тут було основне протистояння в ніч розгону». Американський гість не може відірвати погляду від площі, фотографуючи її на мобільний телефон.
Джон Мак-Кейн — один із найповажніших американських політиків. Учасник В’єтнамської війни, він провів п’ять із половиною років у полоні. Починаючи з 1987-го п. Мак-Кейн обирається сенатором від штату Аризона. Має репутацію «яструба», котрий не любить російського керівництва. Був кандидатом у президенти від Республіканської партії на виборах 2008 року, але програв — через втомленість американського суспільства від восьмирічного керівництва його однопартійця Буша-молодшого та високі очікування від Барака Обами.
Окрім перебування на посаді сенатора Джон Мак-Кейн очолює раду Міжнародного республіканського інституту, що активно працює й в Україні й одним із пріоритетів діяльності якого є знаходження порозуміння серед опозиції з метою висунення єдиного кандидата на виборах президента.
У середині грудня п. Мак-Кейн спеціально прилетів до Києва, аби на власні очі побачити Євромайдан. Одночасно він підписався під проектом резолюції сенату США, де міститься пункт про запровадження санкцій проти українських чиновників, якщо ті надалі застосовуватимуть силу щодо мирних демонстрантів. Аби продемонструвати солідарність із борцями за європейський вибір, 15 грудня сенатор виступив зі сцени Євромайдану, привітавшись із присутніми українською та цитуючи Шевченка. «Америка з вами!» — завершив він свою промову. «Thank you, USA», — скандував Майдан.
«Подивіться, як змінилося українське суспільство, — розмірковував під сценою, дивлячись на все це, Олег Медведєв, політтехнолог Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина». — Дев’ять років тому, під час Помаранчевої революції, ми остерігалися, щоби на Майдан ніхто не приніс американський прапор. А тепер у нас сенатори виступають із трибуни».

Ентузіазм і дисципліна сотень тисяч людей — неймовірні
— Яке у вас враження від побаченого в Києві?
— Я бачив чимало цікавих речей у своєму житті. Але мені здається, що навряд чи щось може зрівнятися з тим явищем, яке спостерігаю зараз. Ентузіазм і дисципліна сотень тисяч людей — неймовірні. Це вражає! За три останніх тижні не було жодного серйозного інциденту, окрім того часу, коли урядові сили атакували демонстрантів.
— Ви прибули спеціально на Майдан чи летіли до Європи з іншої нагоди?
— Я прилетів сюди зумисне. Я бував в Україні багато разів і досить добре поінформований про те, що тут відбувається. Я хотів спеціально бути тут у цей час, аби отримати власне враження. А крім того хотів продемонструвати підтримку нашого Конґресу демонстрантам, котрі борються за демократію та свободу.
— Нам відомо, що у зв’язку зі спробами придушення Євромайдану було внесено резолюцію до сенату США. Яке ваше ставлення до цього документа?
— Я є одним зі співавторів цієї резолюції. Вона закликає поважати право людей у ненасильницький спосіб висловлювати свої погляди. Ми підтримуємо їхні зусилля в напрямку демократії. І якщо влада України практикуватиме репресії, мають бути розглянуті санкції.
— Які саме?
— Санкції проти осіб і організацій, котрі будуть винні в злочинах проти людяності, котрі порушують права людини.

Потрібно надати допомогу українцям
— Які шанси в цієї резолюції бути схваленою?
— Вона буде схвалена швидко й одноголосно.
— Ви говорили з лідерами опозиції після прибуття до Києва. Що відчуваєте після цієї зустрічі?
— Я маю сильне враження від їхньої відданості справі, від їхньої готовності відігравати лідерську роль, їхнього патріотизму та їхньої вірності ідеї зробити Україну європейською нацією.
— З іншого боку, існує людина, яку ви називаєте «Влад Путін», котрий має інші плани стосовно України. Що робити українським політикам у ситуації, коли країна стала об’єктом геополітичного протистояння?
— По-перше, справді немає жодного сумніву в тому, що Путін застосовує неймовірний тиск на уряд і на народ України. Але я не вірю, що йому вдасться змусити вашу країну приєднатися до його так званого Митного Союзу. Та й нам буде потрібно надати допомогу Україні з боку Міжнародного валютного фонду, щоби вона впоралася із серйозними фінансовими труднощами.

Ситуація вирішиться найближчим часом
— У світі є багато важких проблем, які Росія та США вирішують разом, наприклад, Сирія. Чи вірогідна така ситуація, що заради миру на Близькому Сході, заради Сирії чи Ірану Вашингтон може піти на поступки перед Москвою щодо України?
— США та Росія співпрацюють у питаннях хімічної зброї. Але Росія продовжує постачати зброю Башару Асаду, котрий убиває невинних дітей, жінок і чоловіків у Сирії. І це — обурливо. Там, де ми можемо співпрацювати з Росією, нам варто співпрацювати. Але це жодним чином не повинно змінити нашу підтримку України й того, щоб Україна стала європейською державою.
— Як гадаєте, чи після Олімпіади в Сочі Росія посилить тиск на Україну, якщо ситуація не буде вирішена зараз?
— Переконаний, що ситуація в Україні вирішиться найближчим часом.
— Зараз лунає чимало звинувачень у тому, що адміністрація Обами набагато пасивніша в питанні України, ніж адміністрація республіканців. На який ступінь підтримки може розраховувати Україна зараз?
— У мене є деякі розбіжності в поглядах із президентом Обамою. Але заяви, які зробив державний секретар Джон Керрі, які зробила заступник державного секретаря Вікторія Нуланд, гадаю, є цілком відповідні до цього моменту. З цього питання республіканці та демократи в Конґресі тісно об’єднані.

Україна — велике, багатокультурне, розмаїте суспільство
— Ви дуже добре знаєте ситуацію на території колишнього СРСР і свого часу багато підтримували білорусів у їхній боротьбі за свободу та демократію. У Білорусі зовсім нічого не вийшло, а в Україні — зовсім інша ситуація. У чому причина таких відмінностей у ситуаціях в Україні та Білорусі?
— Лукашенко є найбрутальнішим диктатором Європи, і раніше чи пізніше люди в Білорусі звільняться від його керівництва. Україна ж — велике, багатокультурне, дуже розмаїте суспільство з високоосвіченим населенням, це – справді велика країна. Гадаю, що Путіну хотілося би втримати Україну в російській орбіті більше, ніж будь-яку іншу країну світу. Часто кажуть, що з Україною Росія — це велика західна держава, а без України — східна.
— Яка ваша порада Вікторові Януковичу в ситуації, що склалася, із висоти вашого багаторічного досвіду в політиці?
— Я би порадив президентові Януковичу, по-перше, відмовитися від будь-якого застосування сили, продовжити обговорення за «круглим столом» і обов’язково відгукуватися на запити, на волю народу.
— Навіть якщо це — заклик до відставки самого президента?
— Дозвольте мені утриматися від припущень…
Розмовляли Сергій Лещенко, Павло Шеремет, УП

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply