Новини для українців всього свту

Friday, Oct. 22, 2021

Джеррі Скіннер: «РФ навмисне збила пасажирський літак на Донбасі»

Автор:

|

Жовтень 15, 2020

|

Рубрика:

Джеррі Скіннер: «РФ навмисне збила пасажирський літак на Донбасі»
Джеррі Скіннер

Американський адвокат Джеррі Скіннер представляє інтереси родичів загиблих рейсу МН17 в Європейському суді з прав людини (ЄСПЛ). Позов проти Російської Федерації (РФ) вони подали 2016-го. Уже майже 40 років Джеррі Скіннер спеціалізується на авіакатастрофах. Серед його численних справ і страшна траґедія над шотландським Локербі 21 грудня 1988-го, коли вибухнув літак Boeing 747 авіакомпанії Pan American, що виконував рейс із Лондона до Нью-Йорка. Тоді загинуло 259 людей на облавку та 11 жителів Локербі, адже палаючі уламки літака впали просто на місто.

Вибух літака над Локербі та МН17
— Розкажіть, будь ласка, чому ви вирішили спеціалізуватися саме на авіатрощах?
— Мій батько воював у Другій світовій війні. Брав участь у звільненні Дахау. Це надихнуло мене працювати у сфері, де людям потрібна допомога, хоча часом вона приходила запізно. Це значною мірою стосується й судових процесів про авіакатастрофи. А ще 1983 року, одразу після того, як я розпочав юридичну практику, літак авіакомпанії Air Canda приземлився в моєму рідному летовищі з пожежею на облавку. Два фактори просто збіглися.
— Вас добре знають після траґедії над Локербі. Слідство тривало три роки, згодом висунули звинувачення двом аґентам лівійської розвідки. Спершу Лівія відмовлялася видавати підозрюваних, однак після того, як проти цієї країни запровадила міжнародні санкції Рада Безпеки Організації Об’єднаних Націй (ООН), Тріполі погодилися видати їх для судового засідання в Нідерландах за законами Шотландії. Ви представляли родичів загиблих. В обмін на зняття санкцій виплатили компенсації. Про які суми йдеться?
— Щодо Pan Am 103 було дві справи. Я не працював над внутрішньою справою, порушеною в Окружному суді Східного округу Нью-Йорка проти Pan American та Служби безпеки оповіщення. Літак вибухнув через бомбу з детонатором тиску, чутливим до висоти, замасковану під магнітофон, який поклали в багаж аґенти служби безпеки лівійського уряду. Компенсація збитків становила 2,7 млрд USD.
— У яких іще справах ви брали участь?
— Катастрофа MD-82 у Детройті, підірваний Boeing-747 над Локербі, катастрофа Boeing-747 під Нью-Йорком, катастрофа MD-11 під Галіфаксом, катастрофа Boeing-767 під Нантакетом, десятки авіаційних інцидентів приміських авіаліній, авіації загального призначення та гвинтокрилів, судові справи Cessna Caravan 208B у кількох округах і численні випадки аварій при стрибках із парашутом.
— Після збиття MH17 родичі загиблих звернулися до ЄСПЛ, звинувативши РФ у порушенні прав людини. Це позовні заяви «Айлей проти Росії» (2016) та «Анґлін проти Росії» (2018). За першим із згаданих позовів ви представляєте інтереси родичів загиблих. Яка їхня позиція?
— Позиція родичів загиблих полягає в тому, що РФ відповідальна за умисне вбивство, її мають притягнути до відповідальності та відшкодувати збитки щонайменше задля демонстрації справедливості.
— Якою була реакція РФ на цей позов?
— Ми звернулися до ЄСПЛ 2016-го. Знадобилося багато зусиль, аби зібрати необхідний пакет документів, більша частина з яких була в електронному вигляді, створити достатню базу звинувачень проти РФ. Після цього мало що відбувалося, аж до вересня, коли РФ попросили надати відповідь і вона її надала. Усе ті ж конспірологічні теорії, про які вони вже говорили раніше, все ті ж звинувачення на адресу України. На мою думку, докази причетності РФ дуже переконливі: їх бачили, їх записали, їх сфотографували і зняли, зафіксували розмови. Це була російська зброя, її знайшли на місці злочину: уламки, які зібрали на місці катастрофи й які вилучили з тіл загиблих, відповідають елементам боєголовки, тієї самої моделі «Бука», яка є на озброєнні РФ. Справу порушили задля стягнення з РФ справедливого відшкодування за використання військової зброї проти цивільного авіалайнера. Ідеться про втрату права на життя. Збитки фактично не піддаються кількісній оцінці. РФ виступила проти, нашу відповідь треба надіслати до грудня ц. р. Ми ще не знаємо, ухвалить суд рішення на папері, чи проводитиме слухання щодо доказів. Проблема в тому, що у ЄСПЛ величезна кількість справ на розгляді. Ви чекаєте у черзі, зараз у нас є ще й павза, пов’язана з коронавірусом.
— Траґедія MH17 — унікальний випадок. Чи існує ризик того, що ЄСПЛ не розгляне справу по суті?
— MH17 — не унікальний випадок. Росія збивала авіалайнери в Грузії, Чечні, на прикордонних територіях Сходу та в інших місцях. Схоже, РФ використовує авіалайнери як цілі в конфліктах із країнами колишнього «східного блоку». Ми впевнені, що процесуальне зобов’язання щодо використання всіх внутрішніх засобів правового захисту означатиме, що непроведення Росією розслідування, брехня, зловживання доказами та відмова у співпраці звільнять сім’ї від будь-якого зобов’язання позиватися проти РФ у самій Росії. Є процедури а є винятки, якщо поведінка сторони така, що її представники не проводили власне розслідування, приховували свідчення або документи, а вони приховували і те, й інше. Зокрема, «загубили» дані радарів із найближчої станції, яка могла зафіксувати все, що сталося. Буквально з нічого склали «докази» про українські винищувачі — усе це фальсифікація та дезінформація. Ще один момент: ніхто ніколи не подавав до суду на Росію в самій РФ і вигравав справу. До того ж, юристи часто не доживають до ухвалення рішення: когось можуть отруїти або застрелити. Тож, виходячи з їхньої поведінки та фізичної загрози, ми можемо потрапити під виняток.

Метою було звинуватити у збиті літака Україну
— Пасажирський літак рейсу МН17 збили помилково?
— Ні, навмисно з конкретним наміром — збити авіалайнер і вбити невинних. Інакше навіщо Росії долати сотні кілометрів до району, який утримують бойовики, де коридор комерційної авіації надавав їм цілі. Ініціювали вторгнення, якому також передувало повільне проникнення російських військових «у відпустку». Групи контролю над озброєнням впродовж кількох місяців, ще до нападу, спостерігали за важким озброєнням у цій місцевості. Якщо подивитися, яку зброю РФ відправляла в Україну, стає зрозуміло: вони готувалися до того, що сталося. Ідеться про повноцінну воєнну кампанію за участі російської армії. Вони перевозили танки, системи залпового вогню, обладнання та людей. Мені здається, що метою РФ було звинуватити у збиті літака Україну та використати це як привід увести війська. Це була провокація.
— Як оцінюєте роль України в цій траґедії?
— Спираючись на історію російських атак на низько літаючі військові цілі з кінця травня до дати атаки на MH17, Україна закрила свій повітряний простір до ешелону FL 300. Україна зробили все, до чого спонукала російська аґресія. Вона не має стосунку до дій, які вчинила РФ щодо знищення авіалайнера.
— За тиждень до шостої річниці траґедії МН17 Нідерланди також оголосили про позов проти РФ до ЄСПЛ. Як ви оцінюєте такий крок?
— Ми дуже задоволені кроком Нідерландів щодо офіційного подання до ЄСПЛ. Це дає нашим сім’ям міцного союзника в особі держави. Коли над справою працюють люди від уряду, це дає нам більше сил. У нашу справу вірить країна, яка постраждала найбільше. Й якщо в РФ думають, що все спустять на гальмах, що Росія сильна і велика, вони помиляються.
— Скільки адвокатів бере участь у справі MH17?
— Залучили вісьмох нідерландських юристів. Також працюють правники з Австралії, Малайзії, Німеччини, Великої Британії, Канади та США. У ЄСПЛ бере участь 16 юрисконсультів.
— З якими труднощами зіштовхнулися?
— Найбільша складність — перешкоджання з боку РФ, її брехня, дезінформація, обмеження доступу до доказів та взагалі загальне небажання співпрацювати.

Російське вікно у кримінальну справу
— Один із чотирьох обвинувачених, підполковник Олег Пулатов, виявив бажання долучитися до процесу. Чому він погодився?
— Він — російське вікно у справу і можливість для РФ зірвати кримінальний процес. Його захист намагається все затягнути. Він не погоджувався брати участь у справі. Це рішення прийняли за нього. Підполковника Пулатова використовують. Його та двох інших росіян «кидають під автобус», щоб відвернути увагу громадськості від російської держави.
— Хто, на вашу думку, відповідає за перевезення до України «Бука»?
— Путін.
— У якому суді його можна судити?
— Зараз такого суду немає. ООН могла б створити трибунал щодо воєнних злочинів для розгляду справи Криму, Донбасу та МН17. Проте до цього ще далеко.
— На вашу думку, чи здійснюють Нідерланди та міжнародне співтовариство достатній тиск на РФ?
— Недостатній. Ні Нідерланди, ні Австралія, ні Малайзія, яка ніколи цього не зробить, ні США, які не можуть використати докази, які мають.
— Скільки років може тривати процес MH17?
— Справа підірваного Boeing 747 над Локербі тривала 15 років. У ЄСПЛ очікую десяти.
— Що станеться, якщо РФ не визнає судових рішень? Як можна тиснути на неї?
— Росія скрізь має власність. Уряди мають співпрацювати у вилученні та ліквідації майна. Також РФ може втратити право садити літаки у країнах, які постраждали — Нідерландах, Бельгії, Франції, Німеччині, Австралії, Новій Зеландії, Канаді.
— Яку компенсацію вже сплатили родичам і хто це зробив?
— «Малайзійські авіалінії» виплатили компенсації більшості сімей згідно з Монреальською конвенцією 1999 року. Ми не знаємо сум, але вони були невеликі.
— Що для вас означає бути адвокатом для родичів загиблих на облавку MH17?
— Для мене велика честь представляти моїх клієнтів. Це чудові родини. Я хочу справедливості для всіх сімей, найбільше — справедливості для 80 дітей. Хочу закінчити 40-річну авіаційну юридичну практику, зробивши щось хороше для цих людей.
Розмовляла Ірина Драбок, «Укрінформ»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply