Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 3, 2022

Дитячий стрес спричинюють проблеми батьків

Автор:

|

Березень 12, 2015

|

Рубрика:

Дитячий стрес спричинюють проблеми батьків

Дитячий стрес

Нині від стресу не є захищеним ніхто, особливо діти. Вони відчувають його із різних причин: одні — у зв’язку з подіями в державі, віковими періодами, інші — через взаємини в сім’ї. Першочергова роль батьків — навчити дитину подолати стрес. Дорослі не повинні залишати дітей наодинці з їхніми проблемами. Але що ж це таке – дитячий стрес? Як конкретно батьки можуть допомогти своїм дітям?
— На жаль, дитячий стрес — досить поширене явище, — розповідає практикуючий сімейний психолог Ігор Василькевич. — Від зачаття і до трьох років для дитини любов батьків — нагальна потреба. Якщо батьки не проявляють своїх почуттів, дитина почувається небажаною, і це — найбільший стрес для неї.
І навпаки — якщо батьки самі вміють долати свої труднощі, люблять дитину, приділяють їй увагу, то малюк легко вчиться давати раду з будь-якими ситуаціями. Якщо батьки — неспокійні, самі відчувають стрес або є недостатньо зрілі, то вони не зможуть уберегти свою дитину від стресу.
— Тобто, якщо батьки помітили, що з їхньою дитиною — не все гаразд, то їм варто звернутися до психолога разом із малюком?
— Звісно. Діти часто відображають те, що є проблемою батьків, що в сім’ї щось не так, і демонструють це своєю поведінкою. Буває, що сім’я приходить до психолога нібито з проблемами малюка — так батькам буває простіше визнати, що потрібна допомога, — а виявляється, що допомогти слід саме їм.
Дитина може також транслювати те, що батьки не вирішують своїх особистих проблем чи проблем взаємин у сім’ї, а малюк відчуває це на підсвідомому рівні. Проблеми дитини — це «лакмусовий папірець», який показує батькам, що треба взяти на себе відповідальність за атмосферу в сім’ї та своє благополуччя.
— Часта зміна настрою малюка — чи нормально це, і як із цим упоратися?
— Дитині властиві зміни настрою, оскільки її психіка — пластичніша. Дитина, котра навчилася долати труднощі, — спокійна, перебуває у доброму гуморі. Якщо коливання настрою виходять за межі прийнятного, виснажують дитину, необхідно звернутися до фахівця. Консультація в психолога буде корисною, якщо ви готові допомогти малюку.
— А як боротися з дитячими страхами? Чи треба звертатися до фахівця?
— Обов’язково, тому що це — також прояв дитячих травм і сімейних труднощів. Це — показник того, що є проблема, і вирішувати її треба неодмінно. Багато батьків залякувало своїх дітей: «Якщо ти зараз не заснеш, то прийде Баба Яга і забере тебе!» Це є свідченням їхньої безпорадності, їхньої невпевненості в собі і порушенням дитячо-батьківських кордонів.
— Чи часто у практиці зіштовхуєтеся з випадками безмірної батьківської любові?
— Доволі часто. Але це — не любов, це — теж безпорадність батьків. Адже їхнє призначення — не лише задовольняти всі потреби свого малюка. Батьки повинні навчити дитину, що не тільки її потреби мають виконуватися, але й почуття і потреби батьків також гідні поваги.
Дорослі встановлюють правила, поважають почуття й індивідуальність малюка, вчать його, що можна, а що — ні, що небезпечно, а що — корисно. Інакше дитина думатиме: «Я — король світу», а це — занадто велика відповідальність для неї, спотворюється картина світу, він стає надто великим, незрозумілим і розмитим. Це загрожує перенапруженням, зривами, істериками та постійними потрясіннями, коли дитина щоразу буде дізнаватися, що світ має свої правила.
Підтримуйте дитину, якомога частіше говоріть їй про свою любов, і стрес обмине вашого малюка. Пам’ятайте: якщо ви були мудрими та зрілими батьками, завжди були поруч, готові дарувати любов, і вчасно відпустили, то ви залишитеся для дитини авторитетом і другом назавжди. Батьківське побажання: «Будь собою і будь щасливий» — найрозумніше.
Розмовляла Оксана Нагірна

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply