Новини для українців всього свту

Sunday, Apr. 11, 2021

Дмитро Сторожук: «У справі збиття Boeing МН17 фігурують 120 осіб»

Автор:

|

Квітень 27, 2017

|

Рубрика:

Дмитро Сторожук: «У справі збиття Boeing МН17 фігурують 120 осіб»

Дмитро Сторожук працює першим заступником генерального прокурора України з червня минулого року. Він відповідає за нагляд за додержанням законів із боку Служби безпеки (СБУ), Державної фіскальної служби, митниці та Національної поліції України. А ще правник курирує роботу українських слідчих, котрі працюють над справою збитого російським «Буком» у липні 2014-го Boeingа рейсу MH17.

У ГПУ отримують по 20-30 тис.
— Чи вдається вам втілювати завдання, з якими прийшли на посаду?
— У Генеральній прокуратурі (ГПУ) кожен місяць як рік. Цілі, які ставив перед собою, не досягаються так швидко, як хотілося б. Тривалий час я був адвокатом, і тоді справи рухалися в одному ритмі, а з точки зору обвинувачувача час спливає інакше. Раніше я використовував прогалини в законодавстві, щоб дошкулити слідчому. Тепер це роблять адвокати фігурантів наших розслідувань. Але ми бачимо, що майже по кожному напрямку збільшилося розкриття злочинів. Мої завдання — змінити саму систему роботи прокуратури. Маємо подолати залишки радянського минулого. Треба швидко перебудовуватися під виклики часу, щоб не наздоганяти креативних злочинців, а випереджати їх. Інформаційні технології розвиваються дуже швидко, і складно реагувати на кіберзлочини, якщо система неповоротка.
— Ви прийшли зі своєю командою?
— Та де там! Зробив ротацію в самому Департаменті нагляду та додержання законів у карному провадженні та координації правоохоронної діяльності. Якщо хочемо швидких результатів, то маємо покладатися на професіоналів. Новим людям потрібно десь півроку-рік, щоб вони запрацювали.
— То ви залишили всіх на посадах?
— Ні, бо нас би відразу звинуватили у тому, що корумпована машина далі працює. Ми вчинили інакше —замінили керівний склад. Тих працівників, котрі були на своїх посадах по кілька років, переорієнтували на інші напрямки. Я сказав, що вони мусять показати результат, інакше втратять посади.
— Яка кількість прокурорів у вашому підпорядкуванні?
— У департаменті працює близько 200 людей.
— Вони достатньо мотивовані?
— На початку минулого року мінімальна заробітна плата в системі прокуратури була на рівні 4,5 тис. грн. Наприкінці прокурори отримували на руки вже мінімум 6,9 тис. грн. цього році мінімальна зарплата, яку матиме наш працівник, сягатиме 10 тис. грн.
— А які зарплати в центральному апараті?
— Найнижча — 15 тисяч, загалом отримують десь по 20-30 тис. грн. Свої гроші ми відпрацьовуємо, торік нам вдалося повернути до державного бюджету близько 10 млрд грн. Це при фінансуванні всієї системи прокуратури країни в 3,3 млрд.

На Донбас їздив «чоловік» чоловіка, котрий там загинув
— Чи має Міжнародна слідча група нові напрацювання у справі збиття літака рейсу МН17?
— У ГПУ працює польовий офіс Міжнародної спільної слідчої групи, де наші працівники спільно зі слідчими СБУ та правоохоронних органів Австралії й Нідерландів займаються розслідуванням цього карного провадження. Наша спільна робота має результат. Ми готові вручати підозри і передавати матеріали до суду. Чому ми цього досі не зробили? Визначається судова юрисдикція у цій справі. Концептуально це може бути суд Нідерландів. Але існують правові колізії як у нашому законодавстві, так і в законодавстві Нідерландів стосовно видачі підозрюваних для засудження. Для України було б краще, щоб слухання відбувалися у рамках міжнародного трибуналу або в національному суді Нідерландів. Це знівелює можливість Російської Федерації (РФ) звинувачувати нас в ангажованості суду в цій справі.
— Яка кількість причетних до збиття літака?
— За результатами слідства ми встановили 120 осіб, котрі фігурують у справі збиття Boeing. Під час винесення підозр плануємо цікаві операції. Вони неймовірно складні, до їхнього виконання будуть залучатися всі правоохоронні органи п’яти країн — учасників Міжнародної спільної слідчої групи. Хочемо, щоб реальні люди понесли реальне покарання і були представлені в суді.
— Як ви плануєте доправляти підозрюваних до суду?
— Це таємниця.
— Чи співпрацює зі слідством РФ?
— Генеральний прокурор Нідерландів Фред Вестербек заявляв, що вже двічі звертався за міжнародно-правовою допомогою до РФ і не отримав жодної відповіді. Вони все заперечують. Їхня позиція: що ні російських військ, ні службовців, ні техніки на території Донецької та Луганської областей немає.
— Чи пішов хтось із учасників незаконних збройних формувань на співпрацю зі слідством?
— Не можу про це говорити.
— У січні ц. р. один нідерландський журналіст знайшов на Донбасі фрагмент кістки однієї з жертв трагедії. У зв`язку з цим міністр юстиції цієї країни Стеф Блок заявив, що від України чекають нових пошукових робіт на місці падіння літака. Вони будуть проведені?
— За неофіційними даними, це був «чоловік» чоловіка, котрий там загинув. І, щоб потрапити на цю територію, він домовлявся з бойовиками, можливо, навіть платив їм за це гроші. У нас немає змоги проводити огляд місця падіння літака, оскільки вказана територія є зоною бойових дій і контролюється терористами та російськими окупантами. Й усі члени Міжнародної спільної слідчої групи це розуміють.
— Представники РФ закидають, що відповідальність за збитий Boeing лежить на Україні, бо ми не закрили повітряний простір…
— Немає правил, які змушували б країну закривати повітряний простір. Над Сирією не закритий простір, над Афганістаном також. В таких випадках авіакомпанії планують маршрут в обхід небезпечних зон. Україна підняла для польотів лінію мінімальної висоти до 9750 м. Ніхто не міг уявити, що на цій території з’явиться зброя, яка може збити літак на такій висоті.

Боротьба з «чорним лісом» інколи схожа на кіно
— Чи можете похвалитися роботою правоохоронців у боротьбі з незаконною вирубкою та збутом «чорного» лісу?
— Влітку минулого року Юрій Луценко дав доручення всім прокурорам областей перевірити карні провадження, що стосуються незаконних рубок, транспортування та збуту лісу. Можемо звітувати про певні результати. Правоохоронці спрямували до суду 160 обвинувальних актів за фактами незаконної вирубки та реалізації «чорного» лісу. Лише за приблизними підрахунками, торік від незаконної вирубки лісу встановлено збитків на 67 млн грн. У провадженнях, в яких іще триває слідство, повідомлено про підозру 54 особам. Проблема притягнення до відповідальності ускладнюється великими прогалинами у законодавстві стосовно таких злочинів. З 1 січня ц. р. введено заборону на експорт лісу-кругляка. Що зробили недобросовісні підприємці? Дуже швидко переорієнтувалися на вивезення пиломатеріалів і продовжують нищити ліс. За порушення правил рубки — дуже слабке покарання. Тому ГПУ запропонувала депутатам внести відповідні зміни. Законопроекти вже зареєстровані в парламенті.
— Наскільки мені відомо, проблемою незаконно видобутку та вивезення за кордон «чорного» лісу займається СБУ. Чи є у них зараз цікаві напрацювання?
— Є. Вони приходять, розказують, і це — державна таємниця (сміється).
— Тоді розкажіть хоча б щось…
— Працівники СБУ приносять конкретний матеріал, показують доказову базу. Це дуже гарно виглядає і побачити таке, мабуть, мрія кожного журналіста. Це такий ватман на півстола, на якому вказаний організатор із прізвищем, іменем і номером телефону. Від нього ідуть стрілочки до виконавця, заступника. Там розписано, хто відповідає за вирішення питань із органами місцевої влади тощо. Вони мені все це показують, а я кажу: «Супер, хлопці! Побігли!». Потім формуємо операцію з 30-40 одночасними обшуками, або відправляємо оперативників, котрі працюють під прикриттям. Це дуже довгий і монотонний процес. Інколи він схожий на голівудське кіно.
— Декотрі співробітники СБУ заявляють про існування прихованого конфлікту між СБУ і ГПУ через те, що оперативники не можуть і кроку ступити без узгодження своїх дій із прокурором. І, як стверджують працівники СБУ, це може ставити під загрозу оперативну розробку, оскільки часто відбувається злив інформації. Чи помічали ви такий конфлікт?
— Питання зливу інформації — одвічна проблема, і на те є розроблена відповідна методика, є постанова уряду для опрацювання таємної інформації. Коло поінформованих про деталі карної справи — обмежене. Я долучаюся, коли сфера злочину належить до моєї компетентності. А загалом я зацікавлений у тому, щоб не знати інформації. Безпосередньо між собою спілкуються оперативний працівник СБУ і прокурор. Якщо хтось зі співробітників відомств помічає конфліктні ситуації чи недобросовісну поведінку — мої двері завжди відчинені. Кожен працівник, і не лише СБУ, може прийти і розповісти про конфлікт із прокурором. Обіцяю розібратися.
Розмовляла Алла Шершень, Укрінформ

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply