Новини для українців всього свту

Sunday, Jul. 3, 2022

Девід Петреус: «Російські сили показали всі військові недоліки, які лише можна уявити»

Автор:

|

Червень 17, 2022

|

Рубрика:

Девід Петреус: «Російські сили показали всі військові недоліки, які лише можна уявити»
Девід Петреус

Україна вже виграла бої на півночі, зруйнувавши плани Кремля щодо встановлення промосковської влади в Києві. Інтервентам довелося відступати з величезними втратами з північної частини України, але тепер вони намагаються досягти успіху на сході та півдні. Водночас Київ отримує безпрецедентну допомогу від західних країн і продовжує захищатися від масштабної російської аґресії. Про це розповів Девід Петреус, який командував американськими та міжнародними силами в Афганістані й Іраку, а також очолював Центральне розвідувальне управління.
— Чи могли б ви окреслити ситуацію, ґрунтуючись на вашому нинішньому баченні війни?
— Зараз ми стали свідками поворотного моменту у війні в Україні. Українці виграли перші битви — під Києвом, Черніговом і Сумами, звідки росіяни вивели свої війська після того, як не змогли взяти столицю, повалити уряд і привести до влади проросійського президента замість Зеленського. Потім росіяни зосередили свої зусилля у східній і південно-східній частинах країни, де так само не спромоглися подолати й половини шляху до Одеси. Вони хотіли пройти через Миколаїв, але не змогли навіть наблизитися до двох мостів через річку в місті, щоб просуватися далі. Ця мета також опинилася поза межами їхньої досяжності. Зараз їхня увага знову сфокусована на захопленні якомога більше нових територій на південному сході України, на південь від Харкова, в частинах Донецької й Луганської областей, які впродовж останніх кількох років контролювала Москва. А потім створити наступ з району Маріуполя. Росіянам вдалося досягти окремих, однак дуже важких успіхів, які далися їм величезною ціною. Вони зазнали суттєвих втрат з точки зору особового складу, основних систем озброєння, транспортних засобів тощо. Але очевидно, що вони досі здатні завдавати дуже руйнівних ударів ракетами та бомбами буквально по всій території Україні. Крім того, вони також застосовують величезну кількість реактивних систем залпового вогню й артилерії по районах, розташованих ближче до лінії фронту. Україна намагається якнайшвидше ввести в дію величезну кількість озброєння, обладнання, боєприпасів тощо, які надають Сполучені Штати, Велика Британія й інші країни НАТО та Заходу. Вони виводять ці вогневі можливості на передову. Гадаю, що впродовж найближчих тижнів ми побачимо, як українці нарощують темпи своїх контратак на сході й на південному сході.
— Із майже всіх звільнених міст, які перебували під тимчасовою окупацією, надходили повідомлення про факти нелюдського поводження з місцевим населенням — масові вбивства, страти, зґвалтування, катування. Як можуть протидіяти такій тактиці росіян українські некомбатанти?
— Коректно буде сказати, що існує культ воєнних злочинів, який пронизує всі російські підрозділи. Це не відхилення і не винятки. Для росіян такі злочини є культом. Єдине, що можна зробити, — задокументувати все настільки ретельно, наскільки можливо, щоби це могло спрацювати з часом. Існують соціальні мережі, на які можна завантажувати подібну діяльність. Водночас українці потребують підтримки власних сил на фронті, і це некомбатанти в Україні роблять просто вражаюче. Вони дбають про те, щоби солдати мали гарячу їжу, можливість відновитися, коли виходять із боїв на лініях фронту, й усіляко їх підтримують. Крім того, це може передбачати певну діяльність, яка насправді є дуже й дуже важливою, наприклад, для підриву командно-адміністративної системи російських сил. Система зв’язку росіян не захищена складними алгоритмами зі стрибковою зміною частоти, якою користуються наші військові. Здебільшого у них усе працює у відкритому доступі на високочастотних або короткохвильових радіоканалах без шифрування. Тож будь-який українець із поліційним сканером або ж радіоаматор може знайти ці канали, прослухати й записати. Якщо цікаво, можна записувати, як російські солдати сваряться на своїх командирів, що відбувається доволі часто, а потім глушити їхні канали. Це лише один із багатьох способів, як можуть діяти звичайні українці, що насправді може стати величезною допомогою військам на передовій. Бо в такій ситуації відсутність зв’язку між командним складом і нижчою ланкою вимагає, щоби генерали, командири бригад, полків і батальйонів особисто з’являлися на передовій, виходили зі своїх машин, а в цей час вправні українські снайпери просто прибирають їх. Наразі вбили щонайменше 13 російських генералів. Це приголомшливе число, особливо якщо врахувати, що вся армія США втратила одного генерала за десятиліття бойових дій у Іраку й Афганістані. Отже, це потужний удар по системі управління російських сил. А чисельність ліквідованих командирів батальйонів і бригад у рази перевищує чисельність жертв серед генералів. Відомі також приклади, коли звичайні українці просто повідомляють про те, чим росіяни займаються у їхньому полі зору. Можна також допомагати своїм військам шляхом забезпечення різної матеріально-технічної підтримки на передовій. Цей список чималий, і що вражає в українських людях — це те, що всі вони долучилися до боротьби, всі намагаються допомогти військовим, які зараз перебувають на передовій, а також тим, хто на різних посадах докладає зусиль за лінією фронту. Отже, ви справді маєте націю у війні. І це надихає не лише людей в Україні, а й є важливим чинником для натхнення багатьох, хто проживає за кордоном, підтримувати тих, хто воює.
— Дезінформація і психологічні операції окупантів розгортаються швидкими темпами. Чи є приклади ефективних контрзаходів, тактик і прийомів із боку українців, які можна застосувати в майбутніх операціях?
— Що є унікальним у цій конкретній війні — це дуже велика кількість смартфонів, які дозволяють будь-кому, хто їх має, бути, по суті, репортером новин. Існує також легкий доступ до соціальних медіа, на які можна завантажувати й ділитися відео, фотографіями та повідомленнями, і навіть до агрегаторів, які об’єднують все це разом, осмислюють і перевіряють. Є платформа Oryx, що має особливий механізм, який перевіряє, підтверджує та повідомляє про російські транспортні засоби, зброю, системи тощо, які були знищені, захоплені, покинуті. Вже знищили стільки танків, скільки російський військово-промисловий комплекс виготовляє за три роки. Їх не можна відновити, особливо з урахуванням санкцій щодо постачання до Російської Федерації (РФ) мікрочипів, створених на основі інтелектуальної власності США, яка, безперечно, визнана найкращою у світі. Крім того, існують такі групи, як Інститут вивчення війни, де я працюю в керівному складі, що збирає воєдино всю наявну інформацію та має чудову команду, яка відстежує дії РФ та України. Діяльність таких груп дуже важлива, позаяк вони не піддаються впливу російської дезінформації, а намагаються встановити основну істину, щоб повідомити потім про неї без впливу стороннього джерела.
— Що б ви порадили українцям, як би підбадьорили їх?
— Ще Наполеон казав, що моральний дух проти фізичного — це як троє проти одного. Іншими словами, найважливіше те, що в серці. Це втричі вагоміше, ніж кількість зброї або які системи озброєнь ви маєте іще жодна війна не підтвердила цього більше, ніж ця. Дуже багато спостерігачів не розуміли, наскільки міцним буде український опір. А я казав, що українці будуть битися дуже потужно, бо бачив їх у дії. Мені вдалося з’їздити до Україну перед пандемією коронавірусу. Незабаром після обрання президентом Зеленського я побував на Донбасі, був там на передовій і відчув, наскільки міцними, рішучими та боєздатними були українські сили вже тоді. З того часу вони лише покращилися. Вони дуже швидко отримали надзвичайну кількість західних, а також деяких східних систем зброї, транспортних засобів тощо. Тепер вони мають силу, наповнену абсолютно рішучою, незламною волею, й озброєні одними з найкращих військових технологій у світі. Гадаю, росіяни втратять багато територій України, які вони захопили, і не тому, що відмовляться самі, а тому, що українці заберуть своє назад.
Хотів би висловити всім, хто мене почує, величезне захоплення тим, що робить Україна як держава. І це, як на мене, відчувають у всьому світі. Йдеться не лише про одного лідера, один підрозділ чи ланку, а про масштабну командну роботу, «команду команд». І ця конкретна «команда команд» була абсолютно блискучою й такою, що насправді надихає.
Цього не можна сказати про російську сторону. Вона вкотре продемонструвала культ воєнних злочинів, відсутність ініціативи на передовій, тактичних стандартів і підготовки, брак планування кампанії, неналежне матеріально-технічне забезпечення та погане технічне обслуговування. Насправді росіяни продемонстрували всі недоліки у військовій справі, які тільки можна собі уявити, за кількома винятками. Одними з них є виражена здатність спричиняти шкоду та руйнування, а також убивати невинних цивільних. Та ми бачимо, як надзвичайно чудовий український народ унікальним чином об’єднався через дії Путіна. На мою думку кремлівський лідер справив більший вплив на почуття українського націоналізму, ніж будь-яка інша сила в історії країни. Й я впевнений, що так сталося на противагу тій меті, якої Путін прагнув досягти. Так само, як добився того, що знову зробив великим альянс НАТО, а не РФ. Те, що зробили люди в Україні, викликало не просто співчуття, не просто вдячність, а дуже, дуже значну підтримку, яка, за моїм відчуттям, триватиме й надалі. Опитування громадської думки в США свідчать, що близько 75 % американців підтримують те, що робить наша країна, це чудово. Ми поважаємо українців. Ми захоплюємося ними. І стоятимемо разом із ними, поки це все триватиме.
Розмовляв Майк Робінсон, Radio Free Ukraine

Як повідомляв «Міст», раніше Девід Петреус заявляв, що настає час Javeline.

About Author

Meest-Online