Новини для українців всього свту

Monday, Jul. 26, 2021

Девід Крамер: «США мають забрати лідерство в Європи в українському питанні»

Автор:

|

Липень 02, 2015

|

Рубрика:

Девід Крамер: «США мають забрати лідерство в Європи в українському питанні»

Девід Крамер

Українське питання у Сполучених Штатах не завжди отримує однозначну підтримку — трапляються й протилежні течії, які заважають ухваленню ключових рішень у Білому домі. Аби посилити власні позиції, Україна потребує, передусім, офіційного призначення нового посла у Вашинґтоні, залучення професійних лобістів, а також переконливого лідерства США в міжнародних зусиллях з урегулювання кризи. Про це розповів Девід Крамер, колишній президент правозахисної організації Freedom House, а зараз — старший директор у питаннях прав людини американського Інституту Мак-Кейна.

Київ має більше лобіювати свої інтереси
— Як експертне співтовариство США оцінює теперішню ситуацію в Україні та вірогідність її ескалації?
— Якщо поглянути на роботу аналітичних центрів Вашинґтона, то величезний її обсяг щодо України виконала Атлантична рада, так само як і експерти в Інституті Брукінгса, а також інших установ. Разом із Куртом Волкером, моїм колегою та виконавчим директором Інституту Мак-Кейна, ми говоримо про Україну на багатьох конференціях і панелях.
Не хотів би коментувати погляди експертного співтовариства у Вашинґтоні загалом, оскільки мені не подобається, коли хтось так робить за мене. Водночас, на мою думку, стурбованість щодо подальшої ескалації конфлікту існує серед багатьох фахівців, і гадаю, що дехто з нас відчуває її збільшення через небажання США надавати військову допомогу Україні. Атлантична рада, Інститут Брукінгса, Рада з глобальних питань у Чикаґо (останні випустили свою доповідь, здається, ще в лютому ц. р.) закликають США надати військову підтримку Україні. Отже, є три експертних центри: два у Вашинґтоні і один — у Чикаго, які наводять аргументи на користь цього. Гадаю, що це — потужна підтримка України, але, водночас, існує занепокоєння з приводу того, що ситуація може погіршитися.
— Нещодавно сенат прийняв законопроект щодо фінансування держбюджету на оборону, який передбачає, в т. ч., озброєння України. Чи, на вашу думку, мають шанс поправки щодо зброї для України залишитися в остаточному тексті закону?
— Важко сказати, що станеться з цим законодавством, оскільки є ймовірність того, що президент матиме заперечення.
— Що ви можете сказати про українське лобі в США? Чи можна назвати його потужним?
— Ні. Насправді я не знаю про те, щоб тут хтось був офіційно зареєстрованим як лобіст українського уряду. До того ж, зараз Україна не має тут офіційно призначеного посла. Є дуже ефективний тимчасово повірений у справах у Вашинґтоні Ярослав Брисюк, він чудово працює, і я його дуже шаную.
Але Валерій Чалий — чи хто там має буде призначений — повинен приїхати сюди дуже скоро. Залишати цю посаду вакантною зараз — не надто розумно. Крім того, є люди, котрі виступають проти надання допомоги Україні. Зокрема, конґресмени Джон Коньєрс і Тед Йохо внесли поправку щодо ненадання військової підтримки батальйону «Азов», яку потім було затверджено. Очевидно, їх хтось пролобіював, щоби зробити це можливим.
Отже, Україна має посилити свою роботу на цьому напрямі. Це потребує грошей, і, мабуть, мені не варто бути тут таким критичним, але дуже важливо намагатися доносити до американців погляди української влади, народу України та чітко висловлювати їх.

Продовження замість посилення санкцій — помилка
— Як би ви оцінили вплив західного тиску на Російську Федерацію (РФ)? Чи він є ефективним?
— Він не є достатньо ефективним, аби примусити Путіна переосмислити свою політику, наступ та аґресію проти України. Санкції впливають на російську економіку, і не думаю, що хтось має в цьому є сумніви. Путін, якщо пам’ятаєте, у грудні 2014-го невідомо-звідки узяв якісь показники й сказав, що впливом санкцій пояснюється 25-30 % проблем російської економіки. Прем’єр Медведєв теж заявляв, що санкції спричинили великі збитки. Але вони не мають того ефекту, для якого призначалися, — змінити ситуацію в Україні.
Гадаю, зараз буде помилкою говорити про збереження діючих санкцій, а не нарощувати і посилювати їх. Санкції є психологічним інструментом, вони мають каральний характер, і їх призначення — переконувати Путіна, що вони вдарятимуть по ньому з новою силою, допоки він не змінить своєї поведінки.
Натомість, поведінка РФ, поведінка Путіна тільки погіршується, а не покращується. «Мінські угоди» — не дуже обтяжливі, до того ж їх регулярно порушують. Отже, ми повинні домогтися кращих результатів тиску на Путіна, його режим та оточення. Зі свого боку, я підтримую від’єднання РФ від міжнародної банківської системи SWIFT. Знаю, що багато людей виступає проти цього, оскільки вони називають такий крок надто радикальним. Однак я вважаю надзвичайно радикальним те, що Росія вторглася у європейську державу.
— Більшість політичних експертів стверджує, що головною перешкодою для США в посиленні санкцій проти РФ є позиція Європейського Союзу (ЄС). Чи згодні ви з такою думкою?
— Ми самі призвели до того, що це стало перешкодою, і, на мій погляд, це — помилка. Гадаю, Білий дім переплутав свої наміри та завдання. Там продовжують стверджувати, що мета — це єдність із ЄС. Як на мене, це — не мета, а засіб досягнення мети — вигнати Росію з України та надати підтримку Україні.
Натомість ми підносимо єдність із ЄС над іншими завданнями, будемо зводити все до найменшого спільного знаменника. Ми (США. — Ред.) не виконуватимемо роль лідера. Ми дозволили канцлеру Меркель і президенту Олланду вести перемовини з Путіним щодо угоди про припинення вогню. Де в цей момент були Сполучені Штати? Відмовилися від лідируючих позицій, і це мене дуже засмучує.
Звісно, ми не повинні перебирати на себе всі повноваження і маємо це робити разом із ЄС. І я не виступаю проти єдності з ЄС, у кожного тут є свої інтереси. Однак у певний момент Сполучені Штати повинні довести своє лідерство, зрештою, США мають визнати, що вживати заходів зусиллями одного уряду є набагато простіше, ніж отримати згоду на це у 28 країн.

Фірташ має постати перед судом
— Наостанок хочу спитати про українських олігархів та їхнього руйнівного впливу на національну економіку. У який спосіб можна розв’язати цю проблему в Україні?
— Для цього немає необхідності в магічних рішеннях. По-перше, вам потрібні офіційні особи, котрих обирають виборці та які будуть підзвітні виборцям. Україна має впровадити практику виборів голів обласних державних адміністрацій. Призначати губернаторів із Києва — погана ідея, позаяк такі губернатори підтримуватимуть інтереси не електорату, місцевих мешканців чи виборців у своєму реґіоні, а президента.
По-друге, потрібна незалежна судова влада, яка розбиратиметься зі зловживаннями олігархів. Це забезпечить гарантію того, що ніхто не може бути вищим за закон — від керівництва уряду аж до найвищого рівня в бізнесі. А це означає, що такі люди, як Дмитро Фірташ, мають постати перед судом — якщо не в Україні, то в Сполучених Штатах. Отже, це є величезною проблемою, але її необхідно розв’язувати.
Розмовляв Ярослав Довгопол, «Укрінформ»

До слова
Аґресія Росії проти України стала для Сполучених Штатів несподіванкою. Про це заявив Ештон Картер, голова Пентаґону, виступаючи 24 червня перед військовослужбовцями США, котрі брали участь у військових навчаннях BALTOPS. «Ми не хотіли цих нових викликів, тому що впродовж 15 останніх років ми були зайняті — у нас був Ірак й Афганістан, у нас було багато чого у світі. Але потім раптово ми побачили таку поведінку з боку Росії», — сказав він. Зазначимо, що НАТО назвало проведені навчання BALTOPS у Балтійському морі відповіддю на російську аґресію в Україні.
Однак міністр оборони США запевнив Степана Полторака, міністра оборони України у подальшій підтримці України щодо стабілізації ситуації на Донбасі. У меах візиту до штаб-квартири НАТО в Брюсселі 25 червня генерал Полторак провів зустріч із Ештоном Картером. У ході зустрічі було обговорено практичні питання з врегулювання кризи в Україні, поглиблення двосторонньої співпраці, а також визначено практичні напрями співпраці на найближчу перспективу.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply