Новини для українців всього свту

Tuesday, Nov. 29, 2022

Девід Дебатто: «Потрібно зняти всі обмеження на постачання зброї Україні»

Автор:

|

Листопад 11, 2022

|

Рубрика:

Девід Дебатто: «Потрібно зняти всі обмеження на постачання зброї Україні»
Девід Дебатто

Девід Дебатто — спеціальний аґент військової контррозвідки США у відставці. Служив в Іраку керівником групи тактичної аґентурної розвідки, а згодом був інструктором курсів спецаґентів контррозвідки армійського резерву США.
— Федеральна служба безпеки (ФСБ) Російської Федерації (РФ) оприлюднила свою версію причин вибуху на Кримському мосту. Вони наполягають, що це зробила Служба безпеки України (СБУ). А що думаєте ви?
— Коли читаю новини, що йдуть із Кремля, то дуже добре їх відфільтровую. Не можу сказати, що українські спецслужби тут ні до чого. Я б здивувався, якби вони не були причетними. І ще більше здивувався б, якби СБУ відкрито заявила що це вони зробили. Ну, а ці восьмеро осіб, яких вони заарештували через підрив на мості, мають стосунок до вибуху в Москві, коли загинула донька відомого пропаґандиста.
— Маєте на увазі Дарію Дугіну?
— Її. Можливо, це ці так звані вбивці-привиди. Бо я не маю жодної інсайдерської інформації про причетність українців до удару по Кримському мосту. Це була дуже видовищна і потужна операція, що мала величезний психологічний вплив на Кремль. І не важливо швидко його відремонтують, чи ні. Це надпотужний удар в саме серце Путіну. Операція була прекрасна, й я впевнений, що українці до неї долучилися, з чим я їх і вітаю.
— Як би ви цінили рівень професіоналізму українських спецслужб за ці дев’ять місяців повномасштабної війни проти Росії?
— Я один із багатьох американських ветеранів спецслужб, яких абсолютно не дивує дуже високий рівень підготовки українських спецслужб та армії. Ми знали, що вони не лише професійні, а й надзвичайно вмотивовані, патріотичні, а також те, що вони ніколи не здадуться. Починаючи з 2014 року, коли й почалося вторгнення РФ на українську територію, США та країни Європейського Союзу (ЄС) тренували українські розвідувальні служби. І ті ці знання всотували, як губка. Вони дуже здібні учні. Рівень підготовки українських розвідників, контррозвідників просто неймовірний. На кілька рівнів вищий за російських.
— Москва звинувачує у вибухах на газогонах «Північний потік» і «Північний потік-2» у Балтійському морі західні країни. Хто насправді за цим стоїть і хто отримав від цього користь?
— Звісно що Росія. Не називаю якусь партію чи уряд, тому скажу прямо: винна Росія, її спецслужби. Підірвавши газогони, росіяни хотіли, щоб Європа до них знову повернулася і попросила миру, так само, як і Україна, бо ніхто не хоче замерзнути цієї зими.
— Як далеко може зайти Путін у своїх намірах підірвати європейську єдність?
— За винятком ядерної бомби, про яку всі постійно торочать, у нього є ще багато варіантів. Він може повністю перекрити постачання нафти та газу до Європи й України. Може і буде атакувати енергетичну інфраструктуру України. Може спробувати повністю заблокувати усе Чорне море, але йому це не вдасться, бо його Чорноморський флот зараз не дуже дієздатний, а атака дронів на Севастопольську бухту взагалі його знівелювала. Може повністю заблокувати постачання зерна на Близький схід та в Африку.
— На якому етапі цієї війни американський уряд повірив у те, що українська армія зможе виграти цю війну?
— Все стало мінятися, коли ви втримали Київ. Адже на заході всі були твердо переконані, що Київ впаде за тиждень. Я в це не вірив, і ті, хто зі мною працювали, також, але наші лідери, вірили. А успішна оборона Києва змусила думати, що, можливо, російська армія не така вже і сильна, і зовсім не друга в світі, можливо, українці справді вистоять, можливо, треба переглянути наші підходи. Але точкою неповернення стали контрнаступи на Харківщині. Тоді Захід вирішив поставити на карту все. І навіть найбільші скептики тепер кажуть: Україна переможе, а Росія програє, і лише питання часу, як швидко це станеться.
— Після поразки РФ у ній можуть початися багато непередбачуваних і неконтрольованих процесів — колапс уряду і держави, парад суверенітетів. І тоді постає питання — чи американський уряд зацікавлений у перемозі України у цій війні і що американці після цієї війни будуть робити з новою Росією?
— Я б поділив свою відповідь на дві частини. Перша — коли Росія програє, а Україна виграє, буде сучасний план Маршалла. Захід на чолі зі США відбудують Україну. І вона стане ще кращою, ніж була раніше. А щодо Росії, то все залежить від того, хто стане при владі після Путіна, адже він не виживе. Ніхто з російських лідерів не пережив російської військової поразки. І він не стане винятком. Але якщо буде хтось ще гірший за нього, це буде проблема не лише для Росії, а й для Заходу. В РФ почнеться новий парад суверенітетів, коли меншості, які були гноблені століттями, повстануть, бо відчувають слабкість Кремля, а слабкість обов’язково буде, коли РФ програє цю війну. Що з цим робитиме Захід, буде залежати від того, наскільки потужними будуть ці повстання.
— Чи добре адміністрація президента Байдена проінформованою про те, що насправді відбувається в Кремлі?
— Розвідка працює дуже добре, але не так добре, як колись. Останніми роками США вирішили надати перевагу електронним засобам стеження на противагу аґентам. Але у нас ще є багато аґентів у Москві. Зараз за спиною Путіна починають ділити владу, і ті, хто усвідомлюють, що Путін не вічний, починають задумуватися про власне майбутнє, тобто дані йдуть і від цих людей, чого б ніколи не сталося два-три роки тому. Тобто ми отримуємо доволі гарні дані від інсайдерів, і те, що часом потрапляє в пресу, це дрібниці, порівняно з тим, що ми знаємо.
— А Китайська Народна Республіка (КНР) зараз на російському боці, чи намагається дистанціюватися і поглянути, що буде?
— КНР завжди на своєму власному боці. Китайці приятелюють із РФ тоді, коли їм вигідно, тоді вони союзники, а коли не вигідно — прощавай, дружбо. Китайці завжди посередині, вони спостерігають. Що станеться з РФ, для КНР важливо, але набагато важливіше те, що станеться зі США й Європою. Росія не є великим торговим партнером КНР, а Західна Європа є. Те саме і зі США. США, як і РФ, мають стратегічну ядерну зброю, але китайцям важлива не ядерна зброя, а економіка. Вони думають про те, що станеться з КНР, якщо РФ вдасться перемогти. І для Пекін тут нічого доброго не світить. Й якщо в Москві вистачить дурості використати тактичну ядерну зброю в Україні, то наслідки для РФ будуть жахливими. Але жахливими будуть і наслідки для китайської економіки. Тоді КНР приєднається до США та Заходу проти РФ. Китайці не дурні, і росіяни ризикують залишитися на самоті.
— А як щодо Ірану, наприклад, чи ще Корейської Народно-Демократичної Республіки (КНДР)?
— Звісно, Кремль звернеться до Ірану та КНДР. Ви вже зараз збиваєте іранські дрони, і Боже вам у цьому допоможи. А якщо хтось звернеться за допомогою до КНДР, то це означає, що він стоїть на колінах. Для Росії є один лише вихід — або здатися, або програти.
— Зараз РФ масовано б’є ракетами по українських містах, по об’єктах критичної інфраструктури. Скільки часу вони зможуть підтримувати такий рівень тиску на Україну?
— Західна розвідка не має точного числа конвенційної зброї, яку РФ має по своїх арсеналах. Але якщо вони продовжуватимуть так і надалі, запасів вистачить на два-три місяці. На мою думку вони майже повністю вичерпали запаси ракет, зараз будуть використовувати все, що в них залишилося ще з радянського періоду, усіляке дрантя. Для російської армії це буде дуже важка зима, для української армії теж, але для росіян це все буде в рази гірше. Російська армія масово повстане, до цього, на мою думку, залишилося вже не так багато часу. Від Путіна не очікували наказу про мобілізацію, він сам упродовж чотирьох чи п’яти місяців заперечував можливість її проведення, наполягав, що мобілізації не потрібно, додаткові сили не знадобляться, що російська армія впорається, вона сильна і добре воює, але раптово він змінив думку. Чому так сталося і яка була причина? Адже ескалація для нього це єдиний шлях, і інших ресурсів у нього для цього немає.
— Що змінилося в Росії з часів Сталіна?
— Головна різниця — це ланцюжок постачань, логістика. У радянські часи армія була готова до війни зі Заходом, під час холодної війни, заводи, війська, призов — все було на це налаштоване. Але якщо хочете поговорити про Другу світову війну, то без ленд-лізу зараз би в Москві балакали німецькою. Без ленд-лізу СРСР програв би з тріском, росіяни про це не люблять згадувати. Що ж до періоду між Другою світовою і 1990-ми, то вони були на низькому старті стосовно війни, і були готові забезпечувати свою армію всім необхідним — зброєю, боєприпасами, обладнанням, танками, літаками. А зараз цього всього нема, вони деградували в плані забезпечення, в них немає логістики, пунктів постачання, заводів, кадрова підготовка командування — на рівні СРСР, за ніч ніхто не зможе змінити армію мирного часу на армію війни і перевести всю економіку на військові рейки, потрібно місяці або й роки. Ще перед початком вторгнення російська економіка була в жахливому стані, не думаю, що вони можуть хоч щось зробити, доки їх не розіб’ють.
— Що Америка ще може зробити для України до кінця цього року?
— Америка повинна робити те, що мала б зробити ще з самого початку — надати усю ту зброю, амуніцію та тренування, про які просила Україна, і якщо б це сталося, ця війна вже б закінчилася. Тому потрібно зняти всі обмеження та заборони на постачання Україні усієї тієї зброї, що їй потрібна для перемоги над РФ. І робити це потрібно вже зараз, а не наступного року чи наступної весни.
Zaxid.net

Як повідомляв «Міст», США продовжують постачати Україні зброю і тиснути на РФ санкціями.

About Author

Meest-Online