Новини для українців всього свту

Friday, Dec. 2, 2022

Дерева, з олії яких роблять миро, — на межі зникнення

Автор:

|

Лютий 05, 2021

|

Рубрика:

Дерева, з олії яких роблять миро, — на межі зникнення
Босвелія

Саме ладан і миро, разом із золотом, за Біблією, волхви принесли у подарунок новонародженому Спасителю. Тож дерева босвелія та коміфора, зі смол яких виробляють ладан і миро, мають особливу цінність. Однак учені б’ють на сполох — скоро ці дерева можуть зникнути назавжди.
Про те, що над цими біблійними рослинами нависла загроза, заявила науковиця Анджанет Де Карло з американського Дослідного центру ароматичних рослин і викладачка коледжу Святого Майкла в Колчестері (штат Вермонт). Найбільше не «поталанило» босвелії, яка росте у конфліктних реґіонах Ефіопії та Судану. Ця рослина вже через 50 літ може залишитися тільки у наших спогадах.
Століттями ароматичні смоли босвелії та коміфори були затребуваними у релігійних обрядах, їх цінували медики, косметологи, фармацевти. У чому ж полягає головний секрет і цінність ладану й мира? І чому світ ризикує їх втратити?
— Босвелія священна і коміфора абісинська — рослини з родини бурзерових. Саме з їхніх «сліз» (у спеціальний спосіб зібраної смоли. — Ред.) виготовляють ладан і миро, — пояснює Віра Нікітіна, завідувачка відділу Навчально-наукового центру Інституту біології та медицини України. — Ці дерева здавна ростуть у суворому сухому кліматі Ємену, Оману, Ефіопії та Судану. Надзвичайно цінною є ефірна олія бурзерових. У смолі босвелії її лише 2-4 %, але саме вона надає «сльозам» священного дерева характерного аромату.
Те саме стосується коміфори. Ці ароматичні олії мають протимікробну, протизапальну, заспокійливу дії, здавен їх використовували не лише у релігійних практиках, а й у медицині (для лікування ангіни, цинги, стоматологічних хвороб), для виготовлення парфумів. У стародавні часи антисептичні, заспокійливі властивості ладану і мира робили їх незамінним атрибутом «аптечки новонародженого». Але дозволити їх собі могли лише дуже заможні люди. Саме тому волхви з біблійного тексту вважали ладан і миро подарунком, що ціною не поступається золоту. Ладан здавна використовували на Близькому Сході для обкурювання під час релігійних обрядів. Згодом, із поширенням християнства, ця традиція перейшла і в Європу. Як і інші цінні продукти, купці вивозили ладан і миро з півдня Аравійського півострова і через численних посередників доправляли в сусідні країни.
— Чому згадані дерева опинилися під загрозою зникнення?
— Це пов’язано з кліматичними змінами, посухами, збіднінням ґрунтів, та найбільше — з антропологічним впливом: території, де традиційно росли бурзерові, активно розорюють чи використовують для тваринництва, — зазначає Василь Олексюк, еколог і кандидат біологічних наук. — Крім цього, ці чудові дерева стали жертвами нераціональної, хижацької експлуатації саме для торгівлі ароматичними смолами. Зараз усі бурзерові — у Червоній книзі Африки, тобто у списку рослин, що перебувають під загрозою зникнення.
— Чи є шанс зберегти ці рослини, хоча б вирощуючи їх у теплицях?
В. Н.: — На жаль, ні. Вирощувати бурзерові у закритому ґрунті, у теплицях, неможливо. Як і чимало інших тропічних рослин (до речі, третина з них перебуває на межі зникнення). Вони потребують рідної землі, звичних для себе природних умов й ощадливого використання.

Розмовляла Ірина Конторських, «Експрес»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply