Новини для українців всього свту

Tuesday, Jan. 25, 2022

Борис Вжесневський: «Канада придивляється до безвізу з Україною»

Автор:

|

Липень 26, 2018

|

Рубрика:

Борис Вжесневський: «Канада придивляється до безвізу з Україною»

Депутат трьох скликань парламенту Канади від правлячої Ліберальної партії Борис Вжесневський очолює групу дружби з Україною — найчисленніше об’єднання депутатів у чинному парламенту.
— Як оцінюєте сучасний стан відносин між Канадою й Україною?
— Ми перебуваємо на їхньому піку. Відносини між нашими державами ще ніколи не були кращими з огляду на масштаб і глибину співпраці. За межами G7 Канада має найміцніші відносини саме з Україною. Навіть серед членів «Великої сімки» далеко не всі можуть похвалитися тим рівнем відносин, що існують між Києвом та Оттавою.
— Нам вдалося досягти суттєвого прогресу у багатьох питаннях, крім візового. Чи досі підтримуєте ідею надання громадянам України права безвізового в’їзду до Канади?
— Ще б пак. Жоден попередній уряд Канади не мав бажання скасовувати візові вимоги для України. Я багато разів розмовляв на цю тему з нашим міністром імміґрації. Необхідні процеси оцінювання відповідності України вимогам щодо безвізу проводяться, однак показники були не найкращими для вашої держави. Оцінювання займає близько 18 місяців. На жаль, упродовж цього часу в Канаді проходитимуть вибори. Був би радий, якби це відбувалося трохи швидше, але ми бодай можемо запустити процес, аби після виборів більшість попередньої роботи реалізувати. Ми також сподіваємося, що у жовтні нарешті відновимо дію угоди про мобільність молоді. Дуже важливо, щоб не лише українські студенти приїздили до Канади, а й навпаки.
— Чому б Канаді не запропонувати Україні «дорожню карту» для набуття безвізового режиму, як свого часу зробив Європейський Союз (ЄС)?
— Таке не є звичною практикою для Канади, але це не означає, що не можна робити інакше. Як на мене, найкращим аґгументом на користь цього служить успіх безвізового режиму з ЄС.
— Чи підтримуєте вступ України до НАТО?
— Таке рішення має ухвалити народ України, але всім очевидно, що він підтримує це. Канада допоможе Україні на шляху до північноатлантичної інтеграції і ніколи не погодиться, щоб одна країна диктувала умови іншій, особливо погрожуючи їй.
— А чи є підтримка прийняття України всередині Альянсу?
— Безперечно! Вона помітна як на виконавчому, так і на законодавчому рівнях НАТО. Коли міністри оборони країн-членів Альянсу збиралися востаннє, то висловили повну підтримку. А наш міністр оборони рішуче налаштований підтримати у цьому Україну.
— У рамках тренувальної місії UNIFIER в Україні перебуває близько 200 канадських військових інструкторів. Однак, їхній мандат спливає у березні 2019 року. Чи його продовжать?
— Зазвичай подібні оголошення не роблять завчасно. Та якщо подивитися на все, що робить наш уряд, то чи хоча б хтось вірить, що він припинить свою участь у цьому? Йдеться винятково про правильно обраний час.
— Чи треба Канаді надавати Україні летальну зброю?
— Якщо Україні потрібне певне обладнання, то двері для його отримання відчинені, юридичних бар’єрів на цьому шляху немає. Військовим обох країн треба сісти за один стіл і з’ясувати, які прогалини може заповнити Канада, аби Україна мала все необхідне для стримування російської аґресії.
— Під час саміту «Великої сімки» у Квебеку Дональд Трамп чітко дав зрозуміти, що прагне активізувати контакти з Російською Федерацією (РФ). Чи дотримується цих поглядів Канада?
— І прем’єр-міністр, і міністр закордонних справ відверто сказали, що РФ не дотримується цінностей G7 і продовжує підривати міжнародний правовий порядок, встановлений після Другої світової війни. Поки РФ не припинить окупацію Криму та східного Донбасу, місця їй за столом «Великої сімки» не буде.
— То, може, Канаді варто розширити санкції проти РФ?
— Аякже. Мені особливо подобаються санкції відповідно до «акту Магнітського», адже вони не шкодять пересічним росіянам, а спрямовані на статки привілейованого класу, діють проти тих, хто порушує права.
— Росія утримує більше 70 політичних в’язнів. Чи може Канада допомогти звільнити цих людей?
— Не думаю, що ми можемо гарантувати їхнє звільнення, однак необхідно підвищувати поінформованість, згадувати про це на громадських форумах. Одним зі способів цього є накладення санкцій на тюремників, слідчих, суддів і всіх інших, залучених до показових судових розглядів.
— Наскільки впливова в Канаді російська пропаганда?
— Не надто. Подекуди вона має вплив на канадців, адже часто діє ледь не на рівні підсвідомості, однак менший, ніж на європейців, оскільки у нашій країні немає аґентів, котрих можна використати. У нас немає ультраправих чи ультралівих політичних груп, якими Москва послуговується для досягнення своїх цілей у Європі. Між Путіним й ультраправими є ідеологічна близькість: вони всі дотримуються подібних ідей, часто — фашистських. Головна відмінність полягає у тому, що більшість ультраправих партій стоять на позиціях ізоляціонізму, у той час, як у РФ побутує імперіалістична політична культура.
— Сергій Лавров, міністр закордонних справ РФ, якось назвав українську діаспору в Канаді «скаженою»…
— Треба розуміти, що всі хвилі українських міґрантів — політичних чи економічних — приїздили до Канади у пошуках свободи. Тієї само свободи, до якої покоління українців прагнули в Україні. Українці допомогли зберегти географічну єдність Канади, заселивши західні провінції. Вони також показали, ким ми є, запропонувавши концепцію мультикультуралізму, яку вперше озвучив сенатор Павло Юзик. Тепер українці — частина канадської ідентичності. Пересічний громадянин не завжди усвідомлює це, але до українсько-канадської громади є величезна повага.
Розмовляв Максим Наливайко, Укрінформ

До слова
Одна канадська компанія з виробництва зброї уклала контракт на поставку в Україну сучасних снайперських гвинтівок. Про це повідомив Джеймс Безан, депутат від опозиційної Консервативної партії Канади. «Ми лише очікуємо на підписанням урядом Канади дозволу на експорт зброї, що суттєво підвищить можливості Збройних сил України у стримуванні російської аґресії», — сказав він і наголосив, що ці поставки матимуть комерційний характер, не уточнивши, хто виступить продавцем, а хто — покупцем. На його переконання, Христя Фріланд має «автоматично підписати експортний дозвіл, оскільки законодавчих перепон на поставки до України зброї не існує. Політик додав, що між завершенням усіх формальних процедур і початком поставок зброї до України мине небагато часу. Крім цього, можливість виходу на ринок України вивчають кілька канадських компаній, що займаються виготовленням спецобладнання. «Є й інші виробники, які створюють кулемети, легкий панцерний транспорт тощо, готові краще забезпечити українських військових», — зауважив п. Безан.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply