Новини для українців всього свту

Friday, May. 7, 2021

Борис Вжесневський: «Етноцид кримських татар був політикою Кремля, так само, як і українців»

Автор:

|

Червень 05, 2019

|

Рубрика:

Борис Вжесневський: «Етноцид кримських татар був політикою Кремля, так само, як і українців»
Андрій Шевченко, Мустафа Джемілєв, Джастін Трюдо і Борис Вжесневський

Як писав тижневик «Міст» у минулому числі, у парламенті Канади так і не ухвалили резолюцію про визнання депортації кримських татар актом геноциду. Більше того, парламентарі не дали навіть зачитати текст резолюції, який подав на голосування добре відомий українській громаді депутат Борис Вжесневський. Редакція зателефонувала п. Вжесневському, котрий минулого тижня перебував на засіданні НАТО, і попросила розповісти докладно, чому, на його думку, текст резолюції викликав таке гучне обурення депутатів.
— Пане Борисе, коли і за яких обставин ви зацікавилися питанням депортації кримських татар?
— Вперше я почув про історію депортації кримських татар від уже покійного В’ячеслава Чорновола. А пізніше ми з родиною стали їздити до Криму, тому що сім’я моєї дружини з маминого боку живе там. Ми вирішили таким чином дати можливість нашим дітям познайомитися з унікальною культурою кримських татар, із чудовою природою і, звісно, поспілкуватися з бабусею та прабабусею. Й ось тоді, щороку приїжджаючи до Криму, розмовляючи з корінними мешканцями, я почав дізнаватися все більше про жахливі факти ганебного злочину, коли 1944 року 423 тис. кримських татар вислали з рідної землі.
2010-го у мене була розмова з президентом України про долю кримських татар. Він сказав, що планують створити невелику групу, яка займеться визнанням депортації геноцидом. Жодного прізвища членів тої групи я не знав, тому вирішив поїхати до Сімферополя, аби зустрітися з цими активістами. Тоді я працював у парламенті і вирішив запросити Мустафу Джемілєва до Канади. Це стало його першим візитом до нас.
Коли ж я був у Криму, мені з кожним приїздом ставало все ясніше (можу крок за кроком розповісти), які кардинальні зміни там відбувалися, стало очевидним, що Росія серйозно готується до військової операції. А ще було очевидним, що на Заході ніхто не знає про проблему татар у Криму і не розуміє, що у майбутньому Крим відіграє важливу геополітичну роль. Тоді я вирішив профінансувати книгу про Крим і кримських татар англійською, пізніше вона вийшла українською та російською мовами. Презентація книжки мала відбутися у Криму, у травні 2015 року, але через зрозумілі обставини її презентували в Київському оперному театрі. На презентації був присутній Віктор Ющенко, моя сестра Руслана Вжесневська й інші відомі діячі.
Пана Мустафу знаю не так давно, як українських дисидентів, із якими активно спілкувався з 1980-х рр. Проте, вважаю, за дев’ять років нашої дружби було зроблено чимало важливої роботи. Є різні частину Криму. Відпочивальники, в основному, бачать узбережжя, ми ж їздили по усьому півострову, мене знайомили з культурною спадщиною — від палаців до стародавніх цвинтарів. Історію нищення кримських татар я пізнавав через призму людських доль. Впродовж століття етноцид кримських татар був політикою Кремля, так само, до речі, як і українців.
— До слова, які саме злочини можна кваліфікувати як геноцид?
— Цей термін запровадив Рафал Лемкін, виходець із єврейської родини у східній Галичині (тепер це — Білорусь). Сім’я була незвичайна: батько — селянин, мати — освічена жінка, володіла кількома мовами. Лемкін навчався на філологічному факультеті Львівського університету. Цей термін він створив 1944-го від двох слів: «генос» — рід, родина, народ і «цид» — «бити, вбивати». Тобто йдеться про цілеспрямовані дії з метою знищення цілком або частково окремих груп населення чи цілих народів за національними, етнічними, расовими або релігійними мотивами. Чому досі виселення кримських татар не визнане геноцидом? Та сама історія, що й із геноцидом в Україні. Довший час пропаґанда Кремля не давала жодних шансів історичній правді. Кримські татари, мабуть, найбільш знищений народ, який проживає на території України, й, якщо ми братимемо до уваги, що цей народ сповідує мусульманську релігію, найбільш знищений навіть у Європі. Спершу це була етнічна чистка за царських часів, пізніше — геноцид, влаштований 1944 року Сталіним, і те, що зараз відбувається, є продовженням поступового етноциду кримсько-татарського народу, корінного народу Криму. Після сумної події, що відбулася в парламенті, який показав себе в найгіршому світлі, я вийшов із приміщення парламенту і подався шукати п. Джемілєва, а коли побачив його, то просто не знав, з чого й почати. Обійнявши приятеля, я сказав: «Ми — народи-побратими. І ваш, і мій народ Росія завжди нищила, але ми живі і мусимо все робити для того, аби історична правда була визнана».
Прес-служба Бориса Вжесневського

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply