Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 28, 2023

Анджей Ґайовнічек: «Без працівників із України в Польщі буде катастрофа»

Автор:

|

Червень 14, 2020

|

Рубрика:

Анджей Ґайовнічек: «Без працівників із України в Польщі буде катастрофа»
Анджей Ґайовнічек

Пандемія коронавірусу та закриття кордонів завдали відчутного удару по сільськогосподарському сектору в Європі, багато в чому — через проблеми з наймом сезонних трудових міґрантів. Уже багато років поспіль Україна для Європи є постачальником сезонної робочої сили. У Польщі зараз перебуває близько мільйона українців, ще тисячі інших щороку приїздять на тимчасові роботи. Аграрний сектор і переробна промисловість першими відчули загрозу та забили на сполох, аби уряд зробив усе можливе для затримання відтоку українців із Польщі й створення умов для їхнього приїзду до країни. Про це розповів Анджей Ґайовнічек, голова Асоціації переробників фруктів та овочів і власником Real SA, однієї з найбільших переробних компаній у Польщі.

Польський ринок дуже залежний від українців
— Ваша асоціація звернулася до голови польського уряду з проханням про сприяння трудовим міґрантам із України. Задоволені діями влади?
— Деякі питання вдалося вирішити, але не всі. Насамперед ми просили про автоматичне продовження віз для працівників, переважно з України, які вже перебували в Польщі. Тобто, щоб не виїжджали ті, у кого завершувався термін віз. Це питання вдалося вирішити доволі швидко, уряд погодився. Нам це вельми допомогло. Польський ринок праці зараз дуже залежний від працівників із України. За останні кілька років польська економіка значно зросла, а людей у нас не побільшало. У країні розвиваються ті сфери економіки, які потребують ручної праці: сільське господарство, будівельна сфера. Тому останнім часом до Польщі приїжджало багато українців. Працедавці були задоволені, трудові міґранти також. У моїй компанії українці опанували багато професій, ставали бригадирами, операторами, адміністративними працівниками. Але зараз ситуація в компанії дуже складна: я не маю навчених людей, оскільки вони всі виїхали додому й зараз не можуть повернутися до Польщі. Це — величезна проблема.
— У чому саме уряд Польщі пішов вам назустріч?
— На наше прохання українським працівникам дозволили в’їжджати до Польщі. Проте для них запровадили двотижневий карантин, що викликає багато клопотів, адже весь цей час людина має перебувати в ізоляції. Утім, з цим іще можна якось змиритися. Ці люди вже мали проблему з в’їздом до Польщі. Спершу польські прикордонники не впускали осіб, котрі не мають оригіналів запрошень і дозволів на працю. Зараз нібито цю проблему розв’язали: є вказівка впускати українців із видрукуваними копіями запрошень. Але є ще одна проблема. Раніше кордон був відкритий, і люди могли перетинати його пішки. Тепер це неможливою. А водій, котрий везе людей автотранспортом, не може одразу повернутися назад. Раніше водії, громадяни України, перевозили сім-десять осіб мікроавтобусом до місця праці в Польщі та поверталися додому по наступних працівників. Зараз це заборонили. Така людина після перетину кордону має пройти карантин. Поки водіям не дозволять їздити в обидва боки без карантину, матимемо великий клопіт. Від цього нібито звільняють водіїв автобусів із відповідними ліцензіями, але вони працівників із України до Польщі не возять. Без українців неможливо успішно пройти сезон збирання полуниці. Я собі цього просто не уявляю.
— Не плануєте звернутися до уряду Польщі, аби працівників із України звільнили від двотижневого карантину?
— Ми зверталися, але нам сказали, що такої можливості немає. А зараз розпочався сезон збирання полуниці, на заході Польщі збирають шпарагівку, це також нікому робити. З другої половини травня на сезонні роботи для збирання м’яких фруктів до Польщі завжди приїжджали сотні тисяч українців. А тепер ті, хто приїхали сюди ще перед пандемією, повертаються додому. Вони сумують за своїми сім’ями, дітьми, дехто не був удома вже по п’ять-шість місяців. Навіть знаючи, що їм складно буде повернутися до Польщі, вони їдуть до України, очікуючи, що за два-три місяці ситуація зміниться і вони таки зможуть повернутися.
— Скільки трудових міґрантів із України зараз потрібно Польщі для сезонних робіт?
— Складно сказати точно, але це сотні тисяч. Розповім на прикладі моєї компанії, яка переробляє близько 8 % польських яблук, полуниці, вишень, порічок тощо. Ми працевлаштовуємо близько 1 тис. осіб, зокрема, у розпал сезону — до 200 українців. Зараз маємо 20 працівників із України, а це 10-15 % від наших потреб. Ми вже надіслали людям запрошення електронною поштою, але головна проблема, про яку я вже згадував, перевезення до місця праці.

Поляки не зможуть замінити українців
— Економічна криза, зумовлена пандемією, може призвести до того, що на місцевому ринку праці з’явиться багато безробітних поляків. Чи можуть вони замінити українців?
— Це ілюзія, очевидно, що ні. Моя компанія зараз обмежує виробництво, бо не має можливості функціонувати, позаяк бракує працівників. Я постійно виставляю оголошення про працевлаштування. Мені зараз потрібні 30-40 робітників, але охочих немає. Можливо, вони з’являться за два-три місяці, але зараз немає. Не кожен погодиться працювати в полі, у холодильних приміщеннях, адже це — важка праця. Зрозуміло, що всі хотіли б сидіти в офісах. До виконання тяжкої фізичної роботи охочих небагато.
— Цього року з’явилася ще й проблема посухи. Чи може вона реально вплинути на ринок праці?
— В останні дні бачимо достатньо інтенсивні опади. Тож ситуація в полях змінюється на краще. Посуха є, це факт, але чи буде вона значною проблемою, складно сказати. Польща є величезним виробником продуктів харчування, одним із найбільших у Європі. Скажімо, ми вирощуємо печериць найбільше в Європейському Союзі. Тож якщо працівники з України не приїдуть, буде катастрофа. Те, що виростять на полях, пропаде, бо не буде кому збирати. Уже за три тижні спостерігатимуться значні втрати, відтак виникнуть протести польських аграріїв. Ми вже звикли до українських працівників, вони до нас також. Українці приїжджають до Польщі вже кільканадцять років і почуваються тут добре. Частина з них оселилися в Польщі, частина живуть на дві країни, а дехто перебрали польський досвід і вже будують власний бізнес в Україні. Переробна промисловість в Україні також розвивається дуже добре.
— Нещодавно президенти України та Польщі розмовляли на тему трудової міґрації. Україна закликає інші країни, аби вони гарантували українцям, котрі виїжджатимуть на роботу, гідні умови праці, проживання, соцзабезпечення. Як із цими питаннями, на вашу думку, виглядає ситуація в Польщі?
— У моїй компанії українці працюють на тих самих умовах, що й поляки. Вони всі офіційно працевлаштовані, застраховані, їм гарантують медичне забезпечення, пенсійні відрахування. Але, звісно, у різних працедавців буває по-різному. Складно відповідати за всіх. З іншого боку, українські працівники самі мають подбати про себе: не найматися на роботу нелегально.
— На вашу думку, який мінімум українці мають заробляти в Польщі?
— У середньому 12-14 PLN на годину «чистими». Але це залежить від сфери працевлаштування, оскільки, до прикладу, на будівництві заробляють трохи більше. Доволі часто українці намагаються працювати більше годин, щоб більше заробити.
— На яку допомогу польські працедавці очікують від польського уряду?
— По-перше, було б добре, якби для українців скоротили термін обов’язкового карантину. Приміром, просто перевіряти, чи вони мають якісь ознаки зараження — якщо ні, одразу ж приступати до праці. По-друге, щоб українські водії мікроавтобусів, котрі привозять трудових міґрантів, могли в’їжджати й виїжджати з Польщі без обов’язкового перебування на карантині. Таких перевізників багато, але вони не можуть здійснювати регулярні перевезення. Інакше українці до Польщі не приїдуть: автобуси та потяги ще не курсують.
Розмовляв Юрій Банахевич, «Укрінформ»

До теми
Відновлення економіки Польщі відродило попит на робітників із України. Їхній потік у сусідню країну в травні ц. р. збільшився майже втричі. Про це пише варшавська газета Rzeczpospolita з посиланням на дані штабу прикордонної служби Польщі. «В той час, як у квітні до нас прибуло менше 34 тис. українців, у травні ця кількість майже потроїлася — до 94 тис.», — йдеться в публікації.
Анджей Коркус, президент аґенції з працевлаштування EWL, у коментарі виданню зазначив, що у сфері логістики й сільськогосподарської галузі попит на працівників з-за кордону більш ніж на 20 % вищий, ніж торі. При цьому ресторанна та готельна індустрія в умовах пандемії скоротилися до мінімуму.
Своєю чергою, Кшиштоф Інґлот, президент аґенції з працевлаштування Personnel Service, повідомив, що зараз у Польщі на 300-400 тис. українців менше, ніж рік тому. Це є результатом їхнього масового повернення до України в перші тижні пандемії, а також утрудненого припливу сезонних робітників. Крім цього, за словами п. Інґлота, вартість приїзду працівників з України зараз утричі вища, ніж 2019-го. Він заявив, що його аґенція залучає 150-300 українців на тиждень для роботи в харчовій промисловості, логістики та виробництві побутової техніки, покриваючи витрати на прибуття й обов’язковий 14-денний карантин.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply