Новини для українців всього свту

Tuesday, Nov. 29, 2022

Андрій Сибіга: «Оновлена резолюція ГА ООН міститиме положення про Кримську платформу»

Автор:

|

Листопад 13, 2021

|

Рубрика:

Андрій Сибіга: «Оновлена резолюція ГА ООН міститиме положення про Кримську платформу»
Андрій Сибіга

Штаб-квартиру Організації Об’єднаних Націй (ООН) у Нью-Йорку відвідав Андрій Сибіга, заступник керівника Офісу президента України, і провів перемовини з посадовцями організації.
— Про що говорили в штаб-квартирі ООН?
— Я мав зустрічі, під час яких обговорював, зокрема, дві резолюції щодо Автономної Республіки Крим (АРК), внесені на розгляд Генеральної Асамблеї (ГА). Ідеться передусім про оновлену та посилену резолюцію щодо ситуації з правами людини на окупованому півострові. Розмовляли також і про сприяння у звільненні незаконно утримуваних Російською Федерацією (РФ) громадян України, список яких раніше передали генеральному секретареві. Порушували питання останніх арештів окупантами, зокрема, Нарімана Джеляла, заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу, якого після участі в Кримській платформі та повернення додому заарештувала окупаційна влада. Обговорювали й можливість здійснення візиту генерального секретаря ООН до України.
— Коли?
— Коли настане час і буде предметне наповнення такого візиту — над цим працюють і наше Постійне представництво при ООН, і Міністерство закордонних справ України. Я також ознайомив співбесідників із розвитком ситуації на сході України, розповів про ті виклики, що постають перед нашою державою у зв’язку з добудовою російського газогону «Північний потік-2» (ПП2). Зустрів повне розуміння того, що це справді безпековий виклик — і не лише для України, а й для всього реґіону.
— Чи буде тема Кримської платформи в резолюції щодо ситуації з правами людини в окупованій АРК?
— Безумовно. У цій посиленій резолюції, яку внесли на розгляд ГА, міститься положення про Кримську платформу.
— То можна сказати, що в разі її ухвалення це буде перший документ ООН, який офіційно спиратиметься на Кримську платформу?
— В офіційних документах — так. Крім цього, резолюція міститиме додаткові положення щодо кримських татар як корінного народу України.
— Відповідно до закону про корінні народи?
— Атож. Ще в ній засуджуватимуть перепис населення російською владою, залучення молоді до військових навчань на окупованій території. Ми також говорили про результати саміту перших леді, що відбувся в серпні ц. р. в Києві. Одним із документів, ухвалених за результатами цього саміту, була заява щодо захисту прав жінок і дівчат у зонах конфлікту. Вона засвідчила, як швидко відреагувала українська сторона на виклики, що постали у зв’язку з евакуацією з Афганістану. Наша країна вивезла звідти понад 700 осіб, і серед урятованих була й родина Сахри Карімі, відомої афганської кінорежисерки, яка була запрошена на саміт, що відбувався тоді в Києві, де жінка виступила з промовою. Якраз ухвалення відповідної заяви стало негайною реакцією на це.
— Крім ООН, які ще зустрічі ви мали?
— Я мав честь відвідати головні осередки української громади у Нью-Йорку. Це дало мені змогу ще раз пересвідчитися у величезному потенціалі та можливостях цих надзвичайно організованих об’єднань українців. Зокрема, у Нью-Йорку я побував в Українському інституті Америки, Українському музеї, у Нью-Джерзі відвідав пантеон видатних постатей української історії.
— Як відомо, невдовзі після тривалої перерви збереться Комісія стратегічного партнерства України та США, де ухвалять оновлену Хартію стратегічного партнерства. Уточніть, коли саме збереться ця комісія й які істотні зміни передбачатиме документ?
— Комісія збереться в листопаді. Ми зараз перебуваємо в активній стадії напрацювання змістовного наповнення цього засідання, де ключовим, безумовно, буде ухвалення оновленої Хартії стратегічного партнерства. Зараз триває процес узгодження позицій між сторонами. Про це, як відомо, домовилися президенти України та США під час нещодавнього візиту Володимира Зеленського до Вашинґтона. Вважаю цей візит етапним, адже він справді започаткував нові можливості в нашому двосторонньому порядку денному, з фокусом на оборонно-безпекову сферу. Продовженням цього став візит до Києва Ллойда Остіна, міністра оборони США. Ми зараз також активно працюємо з наповнення тієї стратегічної оборонної угоди, яка була підписана в рамках візиту президента України до США. Нагадаю, що під час цього візиту започаткували стратегічний енергетичний діалог. У спільній заяві зафіксували позицію сторін щодо лібералізації торгівлі. На практиці це означає нові можливості щодо доступу до ринків США та розширення на них номенклатури українських товарів. Також ішлося про співпрацю в ядерній енергетиці, протидію ПП2, співпрацю в космічній сфері. До речі, Володимир Зеленський був першим президентом України, який відвідав штаб-квартиру аерокосмічної аґенції NASA, де відбулися важливі перемовини щодо можливої участі України в космічних проєктах. Одним словом, усе йде за планом, і комісія невдовзі збереться на своє засідання.
— Білий дім заявляв, що ПП2 не повинен стати новою зброєю Кремля, але ми бачимо, що він нею став. Яких кроків очікуємо від наших американських партнерів для протидії енергетичному шантажу з боку Москви?
— Авжеж, ми вже бачимо практичне використання «Північного потоку-2» як геополітичної зброї. Тож перебуваємо в постійному контакті і з американською, і з німецькою сторонами. Ці країни призначили відповідних спецпредставників. Україна ініціювала консультації з Європейським Союзом щодо загроз і ризиків, пов’язаних із ПП2, для енергетичної безпеки Європейського континенту. Указом президента України створили відповідну групу, що напрацьовує інструментарій — від юридичного до політичного — для протидії цьому проєктові.
— Кремль уникає зустрічей у «нормандському форматі», зокрема, й на рівні міністрів закордонних справ. Як можна вплинути на цю позицію? Чи можливо залучити американських партнерів до перемовного процесу, про що не раз заявляв президент Зеленський?
— Ми не та сторона, яка блокує мирний процес. У нас спільна позиція з Німеччиною і Францією щодо так званого кластерного підходу. Тобто йдеться про поєднання різних підходів, різних форматів для врегулювання ситуації.
— Як ви вже згадували, Володимир Зеленський передав списки близько 450 полонених і президентові США Джо Байдену, і генсеку ООН Антоніу Гутеррешу. На яку підтримку ми розраховуємо?
— Ми сподіваємося на підтримку всіх наших партнерів щодо тиску на Росію, аби на Батьківщину повернулися всі незаконно утримувані громадяни. Це питання порушується на всіх зустрічах і на всіх рівнях. На сьогодні поки що зрушень у цьому питанні немає. Тож ми далі активно працюємо з нашими партнерами для досягнення бажаного результату.
Розмовляв Володимир Ільченко, «Укрінформ»

Як повідомляв «Міст», Україна створила міжнародну платформу з деокупації Криму.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply