Новини для українців всього свту

Saturday, Jun. 19, 2021

Андрій Парубій: «Загострення в Сирії могло не бути, якби Путіна притисли в Україні»

Автор:

|

Жовтень 22, 2015

|

Рубрика:

Андрій Парубій: «Загострення в Сирії могло не бути, якби Путіна притисли в Україні»

Андрій Парубій

Попри те, що Білий дім досі відмовляє Україні в наданні летальної зброї, є тверда надія, що ситуація зміниться вже скоро. Тим часом, Україна та США опрацьовують рішення щодо розширення нелетальної допомоги українським військовим. Про це, а також про те, чому зустріч Барака Обами та Путіна може мати негативні наслідки, які реформи будуть наступними в Україні, розповів Андрій Парубій, перший заступник голови Верховної Ради України (ВРУ).

По Javelin рішення немає
— Андрію Володимировичу, нещодавно ви побували з робочим візитом у США. Які важливі зустрічі провели у Вашинґтоні, чи можете розповісти, які теми порушувалися?
— Я зустрічався з членами Конґресу, представниками Білого дому, провідними політиками. Одна з цілей мого візиту було обговорення позицій щодо України з кандидатами в президенти США на виборах 2016 року, щоб наше питання не втрачало актуальності й залишалося в топ-темах. Крім того, відбулися зустрічі з низкою впливових радників та експертів на українському напрямку. Це — й Ян Бжезінський, і колишній посол США в Україні Джон Гербст, і ціле коло радників кандидатів у президенти від Республіканської партії. Що стосується тем, то ключовою стала допомога Україні. У ній не зникає з порядку денного летальне озброєння. Ми продовжуємо наполегливо його обговорювати з Міністерством оборони США, Конґресом, політичними діячами на всіх рівнях. Крім того, йшлося про економічну допомогу. Звісно, під час розмов виникало також питання щодо зустрічі президентів Обами та Путіна. Мене запитували, якою є наша позиція? Я дуже чітко й категорично відповів: ця зустріч для Путіна може означати заохочення його аґресії. Тобто, чим більше він уб’є людей, чим більше надішле танків в інші країни, тим більше з ним розмовлятимуть. Гадаю, що це нестиме негативний знак для світу загалом і для України зокрема.
— На початку року, коли ви були у Вашинґтоні, то розмовляли з владою США про зброю для України. Що вдалося реалізувати з того часу, і чи відчули зміни в баченні американців у цьому питанні?
— Тоді я мав список, який складався з двох частин: нелетального й летального оборонного озброєння. Ми детально обговорювали всі пункти щодо нелетальної допомоги і, фактично, за всіма позиціями, які були узгоджені, Україна цю допомогу вже отримала. Буквально за деякими пунктами постачання ще продовжується. Ідеться про радари, безпілотні літальні апарати, захищений зв’язок, панцерні автомобілі, які вкрай важливв на величезних замінованих територіях. Зараз обговорюються можливості розширення певних позицій нелетальної допомоги. Деякі речі були винесені на зустріч Президента України з віце-президентом США у Нью-Йорку. Вони, очевидно, будуть озвучені вже незабаром. Утім, робота щодо розширення цього списку відбувається. Щодо летальної оборонної зброї, а це, передусім, протитанкові комплекси Javelin — рішення поки що немає. Однак, на моє переконання, його не можна знімати з порядку денного. Воно є політичним і залежить від Білого дому, це — не таємниця. Натомість і Пентаґон без цього рішення технічно не може вирішувати передачу летального озброєння за кордон. Воно лишається актуальним, ми продовжуємо переконувати наших партнерів, і гадаю, що є надії на успіх. Адже поведінка Путіна та його військові дії в Сирії демонструють необхідність жорсткішого стримування аґресора, й тепер уже — не тільки в Україні.

Реформи не є дуже швидким процесом
— Ви згадали, що спілкувалися з членами Конґресу щодо ситуації в Сирії. Як вони сприймають роль Російської Федерації (РФ) у загостренні ситуації у реґіоні, а також чи пов’язують вони проблему біженців із такою активністю РФ?
— Так, вони допускають, що це пов’язано з бажанням Путіна глобально впливати на процеси. Те, що відбувається в Сирії, є очевидним і неприхованим. За результатами зустрічей у столиці США можу лише сказати, що не всі були готові до такого розвитку подій, що Путін настільки активно в мілітарному плані почне діяти в Сирії. Я весь час нагадував, що Сирії могло б і не бути, якби ми виступили рішучіше та зупинили Путіна в Україні. Те, що бачимо зараз у Сирії, є наслідком недостатніх зусиль цивілізованого світу з угамування аґресора. Гадаю, що це дає нам додаткові аргументи та сподівання на те, що політичне рішення щодо летальної зброї для України буде прийнято.
— Зараз і в Україні, і на Заході багато говорять про необхідність фінансової підтримки України. Чи були під час ваших зустрічей у Вашинґтоні окреслені нові перспективи на цьому напрямку?
— Ми розмовляли про фінансову підтримку, хоча це — прерогатива міністра фінансів Наталії Яресько, котра також побувала у Сполучених Штатах. Ми з нею дуже тісно комунікуємо з цього питання. Я опікуюсь, здебільшого, напрямками, які охоплюють повноваження парламентських комітетів. Це — питання безпеки, розвідки, боротьби з корупцією, яке є найважливішим зараз на порядку денному. Власне, з цього приводу доводилося розповідати багато про те, що зроблено в Україні, передусім, на законодавчому рівні. Я повідомив, що ці реформи не є дуже швидким процесом, як, наприклад, створення антикорупційного бюро, але вони є дуже грунтовними і почнуть діяти найближчим часом. Ця тема була особливо цікавою для Білого дому. Наші партнери звертають увагу: якщо влада України не буде здатна здолати це явище, то може не увінчатися успіхом і боротьба на сході України. А плани Путіна з дестабілізації України можуть мати більший успіх, якщо люди не побачать рішучої та чесної боротьби з корупцією.

Головне — викорінення корупції
— Яких наступних кроків від України очікують на Заході щодо проведення реформ?
— Зараз ми проговорюємо деякі специфічні речі. Наприклад, реформи в розвідувальних службах, Збройних силах, а також допомогу в проведенні цих реформ. Тобто це — обмежені секторальні речі. Дуже багато реформ ми проводимо спільно з нашими зарубіжними партнерами. Коли я був секретарем Ради з національної безпеки й оборони, ми робили огляд сектора безпеки. Разом із радниками зі США й Європи ми були залучені до робочої групи, де спільно готували багато реформ, особливо в згаданому секторі. Тому можна сказати, що на Заході добре знають наш порядок денний, але головне питання, на якому вони наголошують — викорінення корупції.
— Як би ви оцінили результати ваших домовленостей на зустрічах у Вашинґтоні?
— Результати зустрічей, коли йдеться про реформи, не є одномоментним ноу-хау, їх часто доводиться довго чекати. Це — планомірна робота, результат якої буде видно набагато пізніше. Втім, як і під час попередньої поїздки до Штатів у лютому, я знайшов глибоке розуміння українського питання, правильних орієнтирів у нашій співпраці, а також спільне бачення розвитку України.
Розмовляв Ярослав Довгопол, Укрінформ

До слова
Андрій Парубій у Вашинґтоні закликав владу США надати Україні летальне озброєння і нагадав про Будапештський меморандум. На зустрічі з конґресменами Марсі Каптур і Сандором Левіном він подякував за величезну підтримку, наголошував на необхідності надання Україні летального озброєння і нагадував про зобов’язання США за Будапештським меморандумом. Посадовець також додав, що Катріна Светт, одна з доповідачів і голова Американської комісії з питань релігійної свободи, зазначила: «Невиконання Будапештських домовленостей і наших обіцянок перед Україною — це так само, як виписати непідтверджений грошима чек людині, котра і так перебуває в дуже скрутному становищі».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply