Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 30, 2022

Андрій Футей: «У США повертаються до філософії Рейґана»

Автор:

|

Липень 13, 2017

|

Рубрика:

Андрій Футей: «У США повертаються до філософії Рейґана»

Нещодавно у Вашинґтоні відбулися «Українські дні» — захід, організований діаспорою з метою просування України в порядку денному зовнішньої політики США. Під час однієї зі запланованих конференцій вдалося поспілкуватися з Андрієм Футеєм, президентом Українського конґресового комітету Америки (УККА).

Білий дім має тверду позицію щодо України
— Теперішня адміністрація президента Трампа заявляє про необхідність поліпшити взаємини з Російською Федерацією (РФ). Як українська громада оцінює таку позицію, і чи не суперечить вона підтримці України з боку США, враховуючи триваючу аґресію Москви?
— Передусім я не думаю, що така позиція розглядається в Білому домі всупереч інтересам України. Якщо подивитися на заяви самого президента Трампа, віце-президента Пенса, державного секретаря Тіллерсона, а також офіційні заяви Білого дому, то вони всі підкреслюють, що санкції проти РФ зберігатимуться, поки вона не поверне Крим і не виведе свої війська з території України. Це тверда позиція адміністрації. Що стосується закликів країн-партнерів до США про поліпшення відносин з Москвою, про які сказав Рекс Тіллерсон на нещодавніх слуханнях, то тут, вочевидь, світ хоче убезпечитися від розв’язання світової війни. Українська громада в США намагається продовжувати зусилля, щоб ця адміністрація тримала Україну в переліку основних питань порядку денного, підтримувала її суверенітет і територіальну цілісність. У нас є тверда двопартійна підтримка в Конґресі, яка в питанні України не розділяється між республіканцями та демократами. Це також допомагає зберігати українське питання актуальним і для адміністрації.
— Нещодавно Сенат затвердив законопроект про розширення санкцій проти РФ. Його майже повністю підтримала республіканська більшість, на яку покладається адміністрація Дональда Трампа. Натомість держсекретар Тіллерсон на слуханнях дав зрозуміти, що це обмежить «гнучкість» у перемовинах із росіянами. Чому республіканці підтримали такий «незручний» для президента Трампа законопроект стосовно Росії?
— Гадаю, що це відбулося здебільшого завдяки нашій громаді в Сполучених Штатах. По-перше, діаспора абсолютно єдина в цьому питанні, і тут маємо реальний результат, адже українські американці працюють зі своїми представниками в Конґресі. По-друге, Республіканська партія — це партія Рональда Рейґана. Я відверто вірю в те, що кожен сенатор і конґресмен, котрий належить до Республіканської партії, зараз повертається до того визначення, що Росія є найпершим ворогом у світі, ворогом для Сполучених Штатів. Тому для національної безпеки Америки важливо, щоб Україна була сильною та цілісною територіально, а також здатною стримувати російську аґресію на Сході Європи.

Найбільша корупція — в судах
— Ми говоримо зараз про Конґрес, але чи існує зв’язок української діаспори також із адміністрацією президента США, як це мало місце за часів президентства Обами?
— Ми маємо постійні контакти з офісом державного секретаря Тіллерсона, крім цього проводяться зустрічі безпосередньо в Державному департаменті. Але наразі існує проблема перехідного періоду, адже формування керівництва в Держдепі не завершилося, там ще не призначені всі ключові фігури, в т. ч. на українському напрямку. Це суттєво ускладнює процес спілкування. У новому керівництві Білого дому ми також маємо хороші контакти. І наші розмови та зустрічі відбуваються не лише в Конґресі, але і в адміністрації. І можу сказати, що ми бачимо відображення наших інтересів у позиціях таких впливових фігур, як міністр оборони Джеймс Меттіс, директор ЦРУ Майк Помпео і навіть Рекс Тіллерсон. Всі вони стоять на боці України й підтримують нашу позицію в протистоянні з Кремлем.
— Крім питання російської аґресії, у Вашинґтоні неодноразово звертали увагу на важливість реформ в Україні. Як діаспора оцінює їхнє проведення, особливо щодо боротьби з корупцією?
— Либонь, усі мають бажання, щоб процеси реформ відбувалися швидше. Але те, що вже зроблено в Україні, є дуже важливим досягненням. Відзначив би насамперед зміни в Міністерстві внутрішніх справ, зокрема, щодо формування нової поліції. Я не так давно повернувся з України, де мав можливість зустрічатися з молодими хлопцями та дівчатами в різних містах, котрі приєдналися до нової патрульної поліції. Відбулося багато змін, й головне, що самі українці ставляться до цього здебільшого позитивно. Крім цього, українська громада підтримує й хоче допомогти Уляні Супрун, виконувачу обов’язків міністра охорони здоров’я України, з реформою медичної галузі. Дуже важливо, щоб ці реформи відбулися, оскільки вони не тільки забезпечать доступність медичного обслуговування, а також мають знищити «медичну мафію» в Україні, яка контролює цю частину ринку. Ще один важливий напрямок — реформування судової системи. Звідси ми бачимо все так, що найшкідливіші корупційні дії відбуваються саме в судах. Для цього треба замінити кадри, навчити та привести до присяги нових чесних суддів — за прикладом патрульної поліції в Україні. Ми уважно стежимо за ініціативами реформ в Україні та за рішеннями Верховної Ради (ВРУ).

Українці США об’єднуються
— Ви сказали, що недавно повернулися з України, де цілеспрямовано знайомилися з ситуацією на місцях. Що це була за поїздка?
— Я був у складі групи як представник діаспори, УККА. Там були також представлені й інші великі експертні центри, що займаються темою України, у т. ч. Heritage Foundation, Jamestown Foundation, Інститут Гадсона, Американська рада з питань зовнішньої політики. Ми зустрічалися з високопоставленими представниками влади в Україні, в т. ч. у ВРУ, Раді з національної безпеки й оборони, Службі безпеки України, в ряді міністерств. Крім зустрічей у Києві ми також мали змогу побувати і в реґіонах — у Львові, Одесі, а також у зоні проведення антитерористичної операції неподалік від Маріуполя. Спілкувалися з місцевою владою, з військовими, котрі забезпечують оборону. Кожен із нашої експертної групи мав можливість спілкуватися за своїм фахом, аби скласти загальну картину про реальну ситуацію в Україні, а також щоб визначити, яку допомогу може забезпечити американська сторона. Експерти з американського боку, котрі взяли участь у цьому проекті, мають вплив на рішення адміністрації США. Вони представляють, так би мовити, консервативніші організації, які тісно співпрацюють та надають поради з питань зовнішньої політики американській владі. Тому для них було дуже важливо побачити все на власні очі. Висновок був таким, що попри війну з РФ, Україна просувається в правильному напрямку реформ. Я впевнений, що ці експертні організації надалі відстоюватимуть проукраїнську позицію та викладуть її новій адміністрації.
— Тобто, за результатами поїздки будуть складені рекомендації для американського уряду?
— Атож, це буде велика доповідь, підписана п’ятьма організаціями, які брали участь у проекті. Документ буде переданий не лише адміністрації президента, але й Конґресу США. Доповідь буде публічною.
— Що змінилося з того часу, як ви очолили УККА, на чому зосереджуєте свою роботу й які нові проекти хочете реалізувати?
— На цей рік ми запланували деякі поновлення в роботі нашої центральної установи, але вважаємо також за потрібне покращити координацію з осередками українців по всій території США. Передусім це стосується таких штатів, як Вашинґтон, Ореґон, Каліфорнія, Північна та Південна Кароліна, Джорджия й інших. Там є великі громади, люди працюють дуже активно, але хотілося б об’єднати наші зусилля. Крім цього, ми намагаємося приєднати українські діаспорні організації, які ще не були членами УККА, або вийшли з Комітету свого часу. Можу сказати, що ми вже долучили Українських американських ветеранів, Українське лікарське товариство, ведемо перемовини з іншими організаціями. Все йде на позитив. Ще один напрямок нашої роботи — в Вашинґтоні. Цього року ми чотири рази проводитимемо «Українські дні» в столиці, на які збираються люди з усієї Америки. Ми спілкуємося з конґресменами, сенаторами та представниками адміністрації президента про українське питання та просуваємо інтереси України. Роботи багато, і сподіваюся, від неї будемо й надалі отримувати практичну користь.
Розмовляв Ярослав Довгопол, Укрінформ

До слова
Український конґресовий комітет Америки (УККА) привітав жорстку позицію, озвучену президентом США під час візиту до Польщі, у якій він закликав Російську Федерацію (РФ) припинити свою дестабілізуючу діяльність в Україні й інших країнах, а також підтвердив прихильність США ст. 5 Північноатлантичного договору. Про це йдеться в офіційній заяві діаспорної організації.
При цьому УККА також позитивно оцінив досягнуту домовленість між Вашинґтоном і Варшавою розмістити в Польщі вісім комплексів протиракетної оборони Patriot до кінця цього року. «Вітаючи рішення надіслати оборонне озброєння Польщі, ми знову закликаємо Сполучені Штати й Україні надати оборонне озброєння, обладнання та забезпечити підготовку відповідно до вже давно ухваленого рішення Конґресу з метою протистояння російському наступу та відновлення суверенітету й територіальної цілісності України», — наголосили в діаспорі. Демократично налаштовані країн Східної Європи, в т. ч. країни Україна, Польща, Грузія, Литва, Естонія та Латвія заслуговують на допомогу в модернізації їхніх збройних сил, підкреслюється в документі.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply