Новини для українців всього свту

Sunday, Oct. 2, 2022

Андрій Баришполець: «Російський вплив поширюється далеко за межі міжнародної федерації»

Автор:

|

Вересень 09, 2022

|

Рубрика:

Андрій Баришполець: «Російський вплив поширюється далеко за межі міжнародної федерації»
Андрій Баришполець

У серпні у місті Ченнайв (Індія) відбулися вибори президента Міжнародної федерації шахів (FIDE). На цю посаду претендували четверо кандидатів, серед яких чинний президент FIDE — росіянин Аркадій Дворкович, який є кремлівським політиком, та Андрій Баришполець, міжнародний гросмейстер із України. Росіянин набрав 157 голосів проти 16 в українця. Новим заступником президента став індійський шахіст Вішванатан Ананд.
— Наскільки активний світ шахів у питанні підтримки України й ізоляції Російської Федерації (РФ) і, зокрема, її шахістів від цивілізованого світу?
— Шаховий світ активний, всі федерації і шахісти шоковані тим, що відбувається, шоковані аґресією РФ. Вони дуже співчувають і підтримують Україну, але водночас не мають безпосереднього впливу на рішення міжнародної федерації. FIDE дещо відокремлена від публічних процесів. Не можу сказати, що це закрита структура, але багато рішень, які приймають, викликають подив. І в шаховому світі до них, на жаль, звикли. Можливо, через те, що федерацією вдруге керуватиме російський політик, а всередині організації немає публічного спротиву цьому і немає жодних демаршів із боку офіційних осіб у FIDE.
— Санкційна політика FIDE полягає в тому, що шахістам із РФ і Республіки Білорусі (РБ) дозволили виступати під нейтральним прапором або під прапором FIDE, але про усунення від змагань не йдеться…
— Варто уточнити, що шахістам дозволили грати під прапорами шахових федерацій, зокрема, РФ і РБ. Це теж, щонайменше, дивно з огляду на те, що у раді шахової федерації РФ є Пєсков, Шойгу та багато інших одіозних осіб. Вважаю абсолютно неадекватним дозвіл представникам країни-аґресорки грати під прапором російської шахової федерації та залишати російську шахову федерацію повноправним членом FIDE.
— Президентом FIDE знову став Дворкович, росіянин з близького оточення Путіна. Це він впливає і гальмує процес санкціонування російських і білоруських спортсменів?
— Безперечно, адже він президент. Якщо сказати простими словами, то FIDE багато років перебуває під впливом російської політики. Попри те, що офіційно FIDE декларує, що в них, крім президента, немає росіян у найвищому менеджменті FIDE, але ж сам менеджмент повністю поставлений Дворковичем. Усередині FIDE немає незалежної дискусії стосовно тих чи інших рішень.
— До Дворковича був Ілюмжинов — ще один росіянин…
— Не просто росіянин, а президент Калмикії. Він так само в російській політиці багато років, нерозривно в ній залишався, перебуваючи на посаді президента FIDE. У Дворковича історія така ж, хоч він і намагається казати, що не політик, а економіст. Це смішно виглядає, бо він працює у Кремлі з початку 2000-х рр., займав найвищі посади, був радником президента Медвєдєва, першим заступником в уряді РФ. Всі заяви, які він робив, мають політичний характер. На посаді президента FIDE нічого не змінилося.
— Навіщо Москві контролювати Міжнародну федерацію шахів?
— По-перше, федерація традиційно перебувала під величезним впливом СРСР, шахи отримали реноме ексклюзивно радянського виду спорту. Цей вплив перекочував до РФ. Свого часу Ілюмжинов подорожував усіма країнами світу і фактично виконував дипломатичні місії для РФ. Не раз зустрічався з Муаммаром Каддафі, Саддамом Гусейном, Башаром Асадом. Ці зустрічі мало стосувалися шахів. Так само РФ використовує шахи для відмивання своєї репутації. За Ілюмжинова більшість шахових турнірів відбувалися в РФ. За Дворковича стало ще гірше.
— Чи достатньо робить Федерація шахів України, щоб протистояти узурпаторським замашкам FIDE та Дворковича?
— Федерація привертає увагу до неадекватності головування Дворковича на посаді президента FIDE. Дуже багато шахових федерацій по світу невдоволені цією ситуацією. Англійська федерація в квітні ц. р. вийшла з офіційним оголошенням, що вважає неприйнятним за такої ситуації подальше перебування Дворковича на посаді президента. З того, що я бачив, багато федерацій теж категорично це не сприймають, але не можуть публічно про це оголосити, адже дуже залежні від FIDE і бояться будь-яких конфліктів, будь-якої конфронтації з менеджментом FIDE. Англійська й українська федерації натомість великі та незалежні, тому для них цей вплив мінімальний. А ті повноваження, які є наразі в президента, не є адекватними, це — автократія.
— А в чому полягає ця автократичність?
— Президент призначає фактично весь менеджмент FIDE, який отримує зарплатню і керує всіма процесами повсякденного життя організації. Так само президент одноосібно призначає голів і від трьох членів для кожної так званої невиборної комісії. У нас їх 16 і всіх призначає президент. Сам принцип, що у нас так усе відбувається, є неправильним, це треба змінювати.
— Чи підкріплюється такий уклад у FIDE російськими грошима?
— Фактично FIDE спонсорують російськими грошима, хоча вони відстоюють думку про те, що залежність від російських грошей починаючи з 2021 року істотно впала. Це кумедна маніпуляція. Коли Дворкович став президентом 2018 року, FIDE одразу почала отримувати великі кошти у вигляді донорських контрактів (за два роки — 3,5 млн EUR). З цих 3,5 млн всього 120 тис EUR — від марокканської шахти, а всі інші — це російські компанії, приватні або державні.
— Якби зараз до вашої оселі чи кімнати зайшов Карякін (шахіст, який мав українське громадянство і підтримує війну РФ в Україні. — Ред.), що ви йому сказали б?
— Ні, я б Карякіна ніколи не запросив би до своєї оселі. Одразу скажу, що в мене немає жодної поваги до Карякіна як до особистості, як до людини, до його висловлювань. У мене як у шахіста є повага до його шахового таланту, але це зовсім не головне. А що йому казати? Висловлювання Карякіна, його публічна позиція, його дії мають бути розглянуті в судах. Безперечно, ми теж маємо це обговорити публічно всередині нашої шахової спільноти, щоб розуміти, що взагалі відбувається.
— Як вважаєте, скільки таких карякіних криється у світі шахів? Він має фінансову підтримку від РФ?
— Він дуже непогано фінансово почувається з огляду на те, яку підтримку він отримує від російського керівництва, від російської шахової федерації, спонсорів. Очевидно, що тут не тільки ідейна мотивація.
— Як вважаєте, чи багато окремих представників у кожній федерації, хто міг би купитися на російські гроші?
— Таке може бути і, найвірогідніше, так воно й є, бо російський вплив поширюється далеко за межі міжнародної федерації.
Розмовляв Віталій Ткачук, «Укрінформ»

Як повідомляв «Міст», в Україні є шахові королеви.

About Author

Meest-Online