Новини для українців всього свту

Sunday, Jul. 3, 2022

Андріана Патер: «Менше ґаджетів — більше вулиці та казок»

Автор:

|

Жовтень 24, 2018

|

Рубрика:

Андріана Патер: «Менше ґаджетів — більше вулиці та казок»

Сучасні діти ледь не з пелюшок знайомляться з різноманітними ґаджетами, відвідують усі можливі розвиваючі заняття та гуртки. Батьки форсують їхній ранній розвиток, не задумуючись, що це може вплинути, зокрема, на зір. Лікарі ж застерігають: інтенсивне зорове навантаження, особливо на близькій відстані, перевантажує ще не сформований зоровий апарат малюка і може спровокувати короткозорість — найпоширенішу зараз очну недугу у дітей. Дитячий лікар офтальмологічного відділення Львівської обласної дитячої клінічної лікарні «ОХМАТДИТ» Андріана Патер погоджується, що від ґаджетів зараз не втекти, але рекомендує не знайомити дітей із ними до чотирьох років.

Якщо дитині виписують окуляри, їх не потрібно боятися
— Як оцінюєте теперішній стан здоров’я дитячих очей? Наскільки змінилася ситуація за роки вашої роботи?
— Не можу сказати, що стан здоров’я очей дитячого населення значно погіршився чи є якимось критичним. Щороку кількість тих чи інших офтальмологічних захворювань росте у нас на 2-5 %, але це пояснюється їхнім частішим виявленням, ніж реальним прогресуванням. Хоча, звісно, маємо тенденцію до збільшення кількості дітей із короткозорістю (міопією). За статистикою, цю патологію діагностують у 25-30 % дітей. Із віком вона наростає. Якщо на тисячу необстежених дітей припадає близько 40 першокласників, у яких виявляють короткозорість, то випускників із цією патологією — вже понад 60. Крім цього, раніше ми говорили про міопію, яка виникала в шкільному віці, а зараз вже йдеться про 4-6-річних дітей. І сучасні технології, різноманітні ґаджети зробили в це свій внесок. За останні роки почастішали й випадки запальних захворювань очей у дітей — кон’юктивіти, хронічні блеферити, увеїти. Маємо багато випадків непрохідності слізно-носових каналів у немовлят.
— У батьківських групах у соціальних мережах все частіше натрапляю на розповіді мам про те, що в два-три роки дітям вже виписують окуляри, хоча батьки і не підозрювали, що дитина може погано бачити…
— Йдеться переважно про вроджені аномалії рефракції, які можуть протікати непомітно для батьків і виявлятися випадково. Дитина, яка погано бачить з народження, ніколи не поскаржиться на це, адже не знає, що означає бачити добре. Поки малюк не розмовляє, офтальмолог не зможе чітко визначити гостроту його зору за таблицею. Але він може дослідити рефракцію ока, перевіривши, чи немає вроджених короткозорості, далекозорості (гіперметропії), чи астигматизму. Якщо дитині виписують окуляри, їх не потрібно боятись. Існує міф, що вони є милицями для очей, що якщо їх одягнеш — то це на все життя. Неправда. Окуляри важливі не лише для корекції зору, але й для правильного розвитку очей дитини.
— В якому віці треба вперше показати дитину офтальмологу?
— Уперше офтальмолог, аби виключити вроджені вади зору, мав би оглянути дитину у віці три-шість місяців. Особливо важливим є огляд очного дна на предмет виявлення патології, яка потребує термінового лікування. Йдеться про пухлини ока — ретинобластоми. Вони загрожують не лише зору малюка, а й його життю. Також у цей період можуть виявлятися підвивихи кришталика, глаукоми. Також бувають вроджені катаракти, за наявності яких дитину важливо скерувати на хірургічне лікування, щоб дати окові можливість знову бачити.

Чим менший екран, тим більша шкода
— Під час навчання у школі навантаження на очі особливо збільшується. Як можна захистити дитячий зір?
— Навантаження на очі збільшується через постійне фокусування зору на близьких об’єктах — не лише зошитах і книжках, а й на комп’ютерах, планшетах і ноутбуках. Від них тепер нікуди не подінешся, ґаджети допомагають школярам у навчанні. Діти шукають інформацію в Інтернеті, читають її з екрану, виконують завдання на комп’ютерах. Навчальний процес дуже інтенсивний. Тому потрібно робити невеликі перерви, для зорової гімнастики, наприклад. Все полягає в тому, щоб переводити погляд на далекі об’єкти за вікном. На склі можна намалювати або наклеїти невелику мітку та періодично дивитися то на неї, то через вікно в далечінь. Це сприяє відпочинку організму загалом і очей зокрема. А перебування під розсіяним ультрафіолетовим світлом позитивно впливає на очі (це не означає, що треба дивитися на сонце), тому дітям треба щодня гуляти. Якщо ж дитина відпочиває у приміщенні, то є обмеженість для погляду у далечінь. Також дуже часто свій вільний від навчання час вона проводить знову в ґаджетах. Це виглядає так: попрацювала, посидівши над книжкою, а відпочила — подивившись мультик. І знову до уроків. Очі при цьому постійно втомлені.
— Які ґаджетів найбільш шкідливі для очей дитини?
— Чим менший екран, тим більша шкода. Тобто найшкідливішими є телефони. Відстань до екрану смартфону — 20-30 см, іноді діти ще ближче нахиляються над ними, відповідно, посилюється зорова напруга. Щодо часу користування ґаджетами, то тут немає якихось чітких, розписаних рекомендацій. Але мають бути розумні межі. Особливо, це стосується дітей, які вже мають знижений зір або схильні до того. Мені подобається формула, яку почула від психологів: вік дитини множимо на три й отримуємо час, який вона може провести за ґаджетом. Для шестирічної дитини, наприклад, це 18 хвилин. Та дітям до чотирьох років я б узагалі не рекомендувала жодних ґаджетів. Нехай батьки читають їм книги, нехай дитина, слухаючи казку, розвиває свою уяву, мислення, фантазію.
— Як можна запідозрити проблеми зі зором у дитини? Які симптоми мали б насторожити батьків?
— У ранньому віці це — байдужість до іграшок, плаваючий погляд, специфічні пошукові рухи очних яблук, які можуть свідчити про те, що малюк дуже погано бачить. Дитина може не стежити за предметами на різних відстанях, не оглядатися, коли хтось заходить до кімнати, реагувати лише на звуки. Діти зі зниженим рефракційним зором будуть підходити ближче до телевізора, ближче підноситимуть книжку до очей. У старшому віці можуть бути скарги на те, що дитина низько нахиляється над зошитом (інколи це свідчить про порушення постави, а не зору), мружиться. Запідозрити, що щось не так, можна й придивившись до фотографій, зроблених зі спалахом. Колір засвічення у ділянці зіниці має бути рожевим. Сірий, зеленкуватий відтінок має насторожити батьків — це свідчить про якісь порушення всередині ока.

Занять боксом і важкою атлетикою краще уникати
— Чи правда, що зизоокість може виникнути після певного стресу для організму, наприклад, високої температури, удару головою?
— Авжеж, бувають випадки гострої косоокості після температури, якогось стресу. Чи мине така зозоокість самостійно, чи зможе організм дитини повернутися, так би мовити, до попередніх налаштувань, невідомо, все залежить від його можливостей.
— Коли доводиться оперувати дитину з зизоокістю?
— Коли зизоокість не виправляється окулярами, вправами, апаратним лікуванням. В офтальмологічному відділенні львівського «ОХМАТДИТу» щотижня маємо три-шість операцій із виправлення зизоокості у дітей.
— А як щодо лікування ретинопатій у передчасно народжених малюків? Чи можуть лікарі діагностувати й усувати цю патологію самостійно?
— Своєчасна діагностика ретинопатії недоношених (пов’язана з порушенням розвитку судинної системи сітківки і загрожує повною втратою зору, — Ред.), є надзвичайно важливим процесом. Щоб зупинити її прогресування, проводять лазерну коагуляцію сітківки.
— Чи існують протипокази до занять спортом у дітей із поганим зором?
— Усе залежить від виду патології та виду спорту. При рефракційних порушеннях (міопії, гіперметропії) заняття спортом переважно не протипоказані, навіть корисні. Йдеться, про плавання, настільний і великий теніс, бадмінтон, коли погляд доводиться постійно переводити з далекої на близьку відстань. Не заборонена легка атлетика, стрільба з лука. Натомість занять боксом і важкою атлетикою краще уникати.

Корисними є продукти червоного кольору
— А які травми очей зустрічаються в дітей найчастіше?
— Це тупі травми ока, проникаючі поранення очей. Травми внаслідок ударів та кидання різними предметами. Взимку, наприклад, це травми через сніжки. Також діти зараз часто бавляться лазерними іграшками, зазвичай несертифікованими, і при потраплянні променя лазера в очі можуть виникати опіки. Вони подібні до опіків, що виникають при незахищеному спостереженні за затемненням сонця.
— Чи обов’язково потрібні дітям сонцезахисні окуляри?
— Прямий вплив сонячних променів некорисний як для шкіри, так і для очей. Тому при тривалому перебуванні на відкритому сонці, на пляжі очі треба захищати. У цьому допоможуть головні убори з довгими козирками, ті ж сонцезахисні окуляри. Водночас, є діти, яким треба обов’язково користуватися сонцезахисними окулярами. Така необхідність виникає, наприклад, за відсутності райдужної оболонки ока, коли зіниця достатньо широка та потрапляння сонячних променів на сітківку збільшується в рази.
— На які продукти краще звернути особливу увагу, щоб було корисно для очей?
— Морква, у якій багато вітаміну А, чорниця, в якій є лютеїн. Корисними є продукти червоного кольору — перець, помідори, червона риба. Навіть в оселедці є лютеїн-комплекс. Також у харчуванні дітей мають обов’язково бути продукти з кальцієм — його багато в домашньому сирі.
Розмовляла Юлія Щеглова, ZIK

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply