Новини для українців всього свту

Sunday, May. 9, 2021

Андреас Умланд: «Майбутнє людства залежить від Криму та Донбасу»

Автор:

|

Квітень 06, 2017

|

Рубрика:

Андреас Умланд: «Майбутнє людства залежить від Криму та Донбасу»

Німецький політолог Андреас Умланд бідкається, що як трапиться щось подібне до катастрофи в Чорнобилі 1986 року, то наслідків аварії не зупинити на кордоні між Європейським Союзом (ЄС) та Україною.
— Чому Росія намагається показати Україну як недієздатну державу?
— Щоб вижити самій, система, створена Путіним, представляє росіянам Україну як державу, яка хотіла демократизуватися, європеїзуватися, а стала недієздатною. Це мав би бути інструмент, який його (путінізм) виправдовує й узаконює.
— Ми знаємо, що російську пропаганду у світі представляє телебачення Russia Today і портал Sputnik. Ви ж стверджуєте, наче існує ще потужна російська пропаганда, спрямована на самих росіян. Який її сенс?
— Саме ця пропаганда зумовила, що росіяни впали в своєрідну параною. Процвітають теорії змов і мало не маніхейський дуалізм, згідно з яким світ ділиться на друзів і ворогів. Це стабілізує режим, але радикалізація населення Росії становить військову загрозу для всього світу.
— Можна ще зрозуміти, коли під впливом режимної пропаганди опинялися мешканці СРСР, якщо згадати про тодішню ізоляцію. Проте, як вона може бути ефективною сьогодні, в часи Інтернету?
— Тепер пропаганда набагато вигадливіша. Вона послуговується психологічними зразками, дуже ефективними інструментами генерування відчуття безпорадності, страху, а також переслідування і небезпеки. Совєтська пропаганда не була такою рафінованою, хоча й зараз тиражують зразки, які існували вже в Радянському Союзі.
— Чи можна якось протидіяти цій пропаганді?
— Одним із найважливіших інструментів було би поширення інформації серед усіх росіян.
— Ви хочете сказати, що росіяни не конче мусять жити в Росії, щоб перебувати під впливом російської пропаганди?
— Це дивно, але пропаганда діє не лише на росіян у Росії, але й на багатьох осіб у діаспорі. Це можна добре побачити в Німеччині.
— Себто, варто було б переробити «Радіо Свобода» на телебачення?
— Є вже кілька таких проектів, скажімо, телевізійні станції Russian Television International і Russisches TV Deutschland або відеопрограма Deutsche Welle й аналогічні проекти в країнах Балтії. Але цього досі занадто мало, адже то суто інформаційні програми. Занадто мало в них розваг, бо їх занадто скромно фінансують.
— Чи існують ще якісь можливості?
— Іншим інструментом має стати використання російських соціальних мереж «ВКонтакте» й «Однокласники». Бо не на Facebook чи Twitter, а саме там зареєстровані мільйони росіян. Проте західні організації досі використовували їх занадто рідко, щоб представити альтернативні точки зору.
— Тобто, треба наслідувати росіян і практикувати там тролінг?
— Ні, ні, навпаки! Жодної контрпропаганди, жодного тролінгу! Лише правдива інформація. І російською мовою. А також твори мистецтва та документальні фільми, які зображують історичні події.
— А правда не занадто нудна?
— Це питання грошей. Якщо будуть гідні гонорари, то знайдуться також телеведучі, продюсери, драматурги та документалісти, які зможуть показати правду привабливим чином.
— Гадаєте, що західні суспільства справді цього хочуть? Ви бачите якісь ознаки такого мислення в Німеччині?
— Є ті, хто це розуміють. Але досі переважує переконання, що ці події (чи то в Україні, чи в Росії) відбуваються дуже далеко, мало не на іншій планеті. Ми маємо тут справу з когнітивним дисонансом. Географія і такі очевидні факти, як ядерний арсенал Росії, просто ігнорують.
— Ви хочете сказати, що майбутнє ЄС залежить від Криму та Донбасу?
— Можна піти ще далі. Від Криму і Донбасу залежить майбутнє всього людства. 1994 року Україна відмовилася від успадкованої від Радянського Союзу ядерної зброї, а натомість отримала гарантії безпеки за Будапештським меморандумом. Її територіальна цілісність стала додатком до угоди про нерозповсюдження ядерної зброї. Водночас із порушенням її територіальної цілісності була похована й ця угода. Або ще інакше: в Україні, в Запоріжжі, неподалік від зони бойових дій на Донбасі, розташована найбільша атомна електростанція у Європі. В цьому можна переконатися в будь-якому атласі, але ніхто не хоче говорити про це. «Це прикра річ для України, але з нами вона не має нічого спільного». Проте, якби там, де розташована ця електростанція, дійшло до війни, і якби трапилося щось подібне до катастрофи в Чорнобилі 1986 року, то наслідків аварії не зупинити на кордоні між ЄС та Україною. Щось таке мусить насправді цікавити усіх людей на світі. Але оті фундаментальні ризики залишаються без належної уваги! Цей когнітивний дисонанс слід ліквідувати. Тоді в людей з’явиться природне бажання, щоб проекти, про які я казав, фінансувалися з їхніх податків.
Розмовляв Авреліуш Пендзівол, DW

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply