Новини для українців всього свту

Thursday, Jul. 7, 2022

Андреас фон Бекерату: «Угода з ЄС корисна й для України, і для Росії»

Автор:

|

Листопад 14, 2013

|

Рубрика:

Андреас фон Бекерату: «Угода з ЄС корисна й для України, і для Росії»

Андреас фон Бекерату вступив на посаду посла Швеції в Україні у вересні ц. р. Але тут він — не вперше. Майже 20 років тому п. Бекерату працював у Києві, у компанії Tetra Рak. А торік, під час чемпіонату світу з футболу, він і його брат зі cім’єю разом із 25 тис. шведських уболівальників приїжджали до Києва як футбольні фани.

Інвестиційний клімат потребує поліпшення
— Пане посол, як змінився Київ за 20 років вашої відсутності?
— Київ став яскравішим, з’явилося більше ресторанів і кафе. У місті тепер є багато представництв іноземних підприємств. 20 років тому в українській столиці був присутній у всьому якийсь шарм. Він і зараз є. Я поки що нічого не можу сказати про інші міста, позаяк відвідав тільки Ялту та Сімферополь. Але, звісно, дуже хочу поїздити Україною найближчим часом.
— Сподіваюся, інші міста викличуть у вас подібні почуття. На вигляд наших міст так чи інакше впливають вкладення в їхній розвиток, інфраструктуру. До речі, яким був обсяг шведських інвестицій в українську економіку 2012 року?
— Ми перебуваємо на дев’ятому місці за обсягом інвестицій в Україну. За підсумками 2012-го, шведські інвестиції склали 1,7 млрд USD. Інвестиційна активність у першій половині цього року є дещо нижча, ніж у відповідний період минулого року. Гадаю, що це, у числі інших факторів, зумовлено бізнес- та інвестиційним кліматом в Україні, який потребує поліпшення.
— Чи збільшився оборот торгівлі між Швецією й Україною торік?
— Експорт Швеції в Україну торік знизився, порівняно з позаминулим роком. Цьогоріч, на жаль, тенденція збережеться. Так, за шість перших місяців 2013-го експорт Швеції в Україну склав 172,5 млн USD, торік за такий же період ця цифра була 250,5 млн USD. А от експорт України до Швеції зріс: 30,5 млн USD за І півріччя цього року, порівняно з 26 млн USD за той же період минулого року. Сподіваюся, до кінця року в нас буде позитивна динаміка.

В Україні чудові родючі землі, і це — одна з її переваг
— Які галузі на українському ринку є найцікавіші для шведів?
— Шведів в Україні цікавить багато галузей, наприклад, високотехнологічне обладнання та машинобудування. Є шведські компанії, що давно діють на українському ринку та мають своє виробництво. Наприклад, у Луцьку функціонує завод компанії SKF із виробництва підшипників і інших компонентів для машинобудування. Там працює 12 тис. осіб і 95 % продукції йде на експорт, в тому числі в США та Росію. Ще одна компанія, Теtra Рak, що виробляє упаковку, працює на українському ринку із часів незалежності. Ще одне успішне виробництво — завод «Електролюкс» у Івано-Франківську, що виробляє побутову техніку.
— А що можете сказати про українсько-шведське підприємство Grain Alliance, що вже 15 років займається вирощуванням сільгоспкультур на 50 тис. га української землі?
— В Україні чудові родючі землі, і це — одна з її переваг. До того ж, є низка інших сприятливих факторів для ведення бізнесу в агросекторі: м’який клімат, кваліфіковані працівники, близькість європейського ринку, гарна логістика. Шведські підприємства застосовують новітні технології, мають високотехнологічне обладнання й працюють на засадах сталого розвитку. Цей досвід вони передають українським партнерам. І Grain Alliance – якраз добрий приклад такого ведення бізнесу.
— Завдяки чому Tetra Рak і Grain Alliance тривалий час протрималися на українському ринку?
— Ця тенденція спостерігається у багатьох великих шведських компаній. Вони роблять довготермінові інвестиції, тому що вірять в український ринок і бачать його величезний потенціал. Поліпшення бізнес- і інвестиційного клімату залучить більше шведських компаній на ваш ринок.

Проблемою залишається корупція
— А що потрібно змінити для ширшого залучення інвесторів?
— Інвесторів приваблюють прозорі та передбачувані правила ведення бізнесу. У цьому контексті надзвичайно важливим є верховенство права, яке передбачає, що підприємець знає правила провадження бізнесу, працює за цими правилами, а якісь негаразди вирішує за законом. Проблемою в Україні залишається корупція. Вважаю, що необхідно докласти серйозних зусиль для усунення цього чинника, що відлякує інвесторів.
— Одразу після Помаранчевої революції на український ринок намагалася вийти компанія IKEA, але так і не змогла. Що завадило цьому?
— IKEA розглядає Україну як перспективний ринок у майбутньому. Однак планів відкривати крамниці в Україні зараз не має.
— Як виглядає питання з постачанням продуктів харчування в Україні?
— У Швеції виникли нові швидкозростаючі сектори, і сфера продуктів харчування належить до них. Шведські компанії виробляють екологічно чисту, корисну та смачну їжу. Ця продукція є затребувана, і ми сподіваємося, що зможемо її запропонувати українським споживачам. Мені здається, що українцям сподобаються шведські продукти, бо я помітив, що наші смаки – дуже схожі. На жаль, експорт продуктів харчування наштовхується на проблему необхідності оформлення численних дозволів і ліцензій, а це призводить до того, що шведські екcпортери продуктів переорієнтуються на інші ринки.

Швеція готова ділитися
— Чи буде Швеція вкладати кошти в будівництво підприємств в Україні з виробництва біогазу?
— Гадаю, що в України є великий потенціал щодо використання біогазу. Швеція має сучасні технології в цій галузі й готова ними поділитися. Шведський уряд вирішив до 2020 року зменшити викид двоокису вуглецю на 40 % у межах домовленості з ЄС. Також ми поставили собі за мету зменшити до 2020-го споживання електроенергії на 50 % за рахунок поновлюваних джерел енергії.
Якщо Україна досягне середньоєвропейського рівня в енергоефективності, то їй не потрібно буде імпортувати газ. Тому Швеція допомагає Україні налагоджувати співпрацю в біогазовій галузі. Як приклад можна навести шведську фірму Eco Energy, яка планує побудувати сміттєпереробний завод у Донецьку. Це крім іншого дасть змогу отримувати біогаз із твердих побутових відходів.
— Але Швеція виділяє ще й кошти на демократичні реформи в Україні, чи не так?
— Так, у нас є велика державна програма зі сприяння в здійсненні реформ в Україні. Шведська міжнародна агенція з розвитку Sida щороку виділяє 25 млн USD на проекти за двома основними напрямками: природні ресурси, навколишнє середовище та демократичне управління, права людини.
— Швеція була визнана найбільш високотехнологічною країною 2009-го. Але ось уже кілька років вона не входить до десятка лідерів. Із чим це пов’язано?
— Рейтинґи залежать від того, хто проводив дослідження. Згідно з деякими дослідженнями, ми, як і раніше, займаємо топ-позиції. Я пишаюся тим, що Швеція — одна з найбільш високотехнологічних країн світу. Наприклад, за рейтинґом Міжнародної спілки з телекомунікацій, вона посідає друге місце за рівнем доступу населення до Інтернету, поступаючись лише Південній Кореї. Жодна інша країна не вкладає такої кількості грошей у наукові розробки, як ми й Ізраїль. Швеція, зокрема, виділяє на це 4 % валового внутрішнього продукту (ВВП). Шведи люблять усе найсучасніше. Якщо в галузі комунікацій з’являється щось нове, наші громадяни вже за місяць користуються новинками. До речі, «скайп» — теж наш винахід.

Найбільш всеосяжна угода з тих, що ЄС підписував із третьою країною
— Наскільки важливим є для Швеції підписання угоди про Асоціацію України з ЄС?
— Для Швеції дуже важливо, щоб Угода про асоціацію та Угода про розширену зону вільної торгівлі (ЗВТ) із Європейським Союзом була підписана. Це – найбільш всеосяжна угода з тих, що ЄС коли-небудь підписував із третьою країною. Припускається не тільки поліпшення умов торгівлі й інвестицій, але також доступ на внутрішній ринок ЄС із 500 млн споживачів. Я переконаний, що підписання Угоди про асоціацію сприятиме економічному зростанню та модернізації України, а також політичним реформам. Три головних напрямки, за якими ми очікуємо прогресу, — це реформа судової системи, прийняття законів про вибори й усунення вибіркового правосуддя.
— Чи може звільнення опозиціонера Юлії Тимошенко бути обов’язковою умовою підписання Угоди про асоціацію з ЄС?
— Це найважливіша частина третього напряму — усунення виборчого правосуддя. ЄС дуже чітко сказав, що ми очікуємо прогресу за всіма трьома напрямками для підписання угод про асоціацію та ЗВТ.
— Подейкують, що Україна може бути й членом Митного Союзу (МС), й асоційованим членом ЄС. А ви як гадаєте: це можливо?
— Неможливо одночасно підписати Угоду про асоціацію з ЄС і бути членом МС. Для виконання умов Угоди про асоціацію нашим партнерам необхідно мати повну суверенність торговельної політики, а цього немає в членів МС. Але Україна може мати угоди про вільну торгівлю з Росією й іншими країнами, не маючи членства в МС. На наш погляд, угода, яка, сподіваємося, буде підписана у Вільнюсі, буде корисною не лише для України та ЄС, але й для Росії. Покращений бізнес-клімат і економічне зростання України відкриють нові перспективи для російського бізнесу.
Розмовляла Жанна Біленко, «Оглядач»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply