Новини для українців всього свту

Thursday, Jul. 7, 2022

Анатолій Матіос: «Добровольчі батальйони не є відповідальними за скоєння військових злочинів»

Автор:

|

Лютий 19, 2015

|

Рубрика:

Анатолій Матіос: «Добровольчі батальйони не є відповідальними за скоєння військових злочинів»

Анатолій Матіос

Головний військовий прокурор України Анатолій Матіос — справжній патріот України з Чернівців, але він не хизується своєю українськістю і не виголошує перед журналістами гасла, що уже набили всім оскому. Він — великий шанувальник Григорія Сковороди: в кабінеті п. Матіоса висить портрет філософа і плакат із його віршем. Тут же, поруч, — портрет і вірші Василя Стуса. Він — дуже віруюча людина. Спеціально їздив кілька разів на Афон і відвідав майже всі з розташованих на горі монастирів. Однак набожність прокурора ненав’язлива, і не кидається у вічі.

Довелося «з коліс» входити в реалії війни
— Військова прокуратура працює менш як шість місяців, але це вже достатній термін, тим більше в умовах війни. Де результати, де резонансні справи?
— Iнститут військових прокуратур був скасований Радою ще 2012 року. Залишилися цивільні прокуратури з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері. Тому після призначення на посаду мені довелося «з коліс» входити в реалії війни, які вже склалися на той час в Україні.
— Поясніть, будь ласка: ви контролюєте тільки ситуацію в армії?
— До нашої компетенції належить тільки те, що стосується військових формувань. Це — Національна гвардія, Служба безпеки України (СБУ), за винятком її оперативно-розшукової діяльності, проведення досудового слідства та роботи спецпідрозділів, а також Міністерство оборони (МО) та Збройні сили (ЗСУ), Державна прикордонна служба, Служба зовнішньої розвідки, тобто всі ті відомства, де проходять військову службу. Крім того, до сфери нашої діяльності належать підприємства оборонно-промислового комплексу. Ми не впливаємо на міліцію, лише на Національну гвардію (НГУ).
— А добровольчі батальйони підпадають під такий контроль?
— Якщо ви маєте на увазі добровольчі батальйони з назвами схожими на футбольні клуби, як-от «Азов», «Шахтарськ», чи «Донбас», то це — батальйони патрульно-постової служби спеціального призначення. Вони створені й обліковуються в системі Міністерства внутрішніх справ (МВС) і, відповідно, підпадають виключно під дію Закону «Про міліцію», а у разі скоєння злочинів — під загальні норми Кримінального кодексу.
— У вашому голосі вчувається якийсь скепсис щодо добровольчих батальйонів…
— Це — ваше суб’єктивне враження. Просто є дилема: добровольчі батальйони не підпадають під дію військових статутів, а отже, не є відповідальними за вчинення тих чи інших дій, що можуть кваліфікуватися як військові злочини.

Війна — страшна річ
— А як щодо «Правого сектору»? Такого батальйону немає ні в НГУ, ні у МВС, ні в МО, ні в прикордонних військах. Він підпадає під розслідування військової прокуратури?
— Той, хто не пройшов військово-лікарської комісії, не визнаний придатним чи обмежено придатним до несення військової служби, не зарахований до військової служби, – не є військовослужбовцем. Відповідно, його протиправні дії, якщо вони є, не належать до компетенції військової прокуратури. Це стосується і «Правого сектору», й інших батальйонів, які не оформлені належним чином. Єдиним батальйоном, який був від самого початку інтегрований в систему МО, є «Айдар».
— Там також, до речі, були випадки мародерства та жорстокого поводження з людьми. Як навести порядок із добровольчими батальйонами, які діють навіть у рамках МО?
— Нема у ЗСУ добровольчих батальйонів, які підпорядковуються Міністерству оборони. Є військова частина з номером і з польовою поштою, яка має назву «Айдар», тому що вони організувалися і були призвані військовим комісаріатом у місті Щасті. Потім, до тих, хто був призваний в установленому порядку, приєдналося ще багато людей на засадах патріотизму. Вони просто акумулювалися навколо батальйону «Айдар». Сам батальйон є справді боєздатним підрозділом.
Але війна — страшна річ, і все, що відбувається на війні, було спровоковано війною та є наслідком війни. Що ж до скоєння злочинів його військовослужбовцями, то військова прокуратура реагує на такі факти згідно зі законом — розпочинає провадження і спрямовує їх до суду.
Матеріали стосовно осіб, котрі не є військовослужбовцями цього підрозділу або не ідентифіковані як такі, передаються до органів міліції. Зараз у зоні АТО будь-хто може одягти камуфльовану форму і почепити на неї будь-який шеврон, у т. ч. з написом «Айдар», тому довести, що правопорушення скоєно саме військовослужбовцем того чи іншого батальйону, — дуже важко.
— Тепер — щодо тих військовослужбовців української армії, СБУ й інших підрозділів, які перебувають на Донбасі, але воюють на боці сепаратистів, зокрема колишній керівник «Альфи», а тепер — командир батальйону «Восток». Скільки таких зрадників встановлено?
— Державна зрада та створення терористичної групи чи терористичної організації — це компетенція суто СБУ, яка і розслідує ці злочини.

Пияцтво після бойових дій загрожує неадекватними вчинками
— Ми пам’ятаємо військові патрулі, комендатури. Чому зараз цього немає?
— Тільки зараз у зоні АТО почали створювати військові комендатури. На всю Україну є лише одна гауптвахта, де можна розмістити 36 військовослужбовців. Військові гауптвахти знищено, а дисциплінарні батальйони — ліквідовано. Усе це було зроблено у 2011-2012 рр. В процесі війни ми все це поновлюємо, але це є достатньо тривала законодавча рутина.
— На території «Донецької народної республіки» діє військова поліція сепаратистів. Там, де з’являється військова поліція, навіть усі бандити ховаються. А чи в українській армії треба відновити військову поліцію?
— В українській армії є поліція, вона називається військовою службою правопорядку. Але в останні роки, що передували революції, було внесено більш як 600 поправок до законодавства, які нібито адаптували й оптимізували щось до чогось, і як результат — усі найважливіші інструменти примусу для дотримання військової дисципліни були знищені.
Військова служба правопорядку має обмежену кількість людей. Мало того, що скоротили її в чотири рази, то на неї покладено ще як боротьбу з диверсантами, так і з військовими правопорушниками. У них немає зараз жодного реального засобу впливу, хоча масове пияцтво після бойових дій, яким би стресом воно не спричинювалося, загрожує неадекватними вчинками.
— Що ви маєте на увазі під «неадекватними вчинками»?
— Стріляють, роблять багато чого такого, чого не хочу деталізувати. І військова служба правопорядку не має реальної можливості все це припинити. Єдине, що може командир підрозділу, — це позбавити порушника дисципліни премії або відпустки.
— Як ви ставитесь до ідеї відновити військові суди?
— Це — вимога часу, обґрунтована й озвучена. Більшість суддів зараз — жінки. Коли вона дивиться на призваного 22-річного хлопчину, чи 30-річного чоловіка з неповнолітніми дітьми, чи дядька, котрому — 40 років, котрий сказав, що утік, бо у нього щось трапилося… Напевно, тут є суб’єктивне жалісливе сприйняття, але у статті немає такого поняття, як жалість, а тому часто немає жорсткості покарання згідно зі санкцією.

Були хабарі на суму від 300 USD до 3 тис. EUR
— Чи ви розібралися з військкоматами, коли ті активно призивали 40-50-річних чоловіків, у котрих нібито є гроші, і призивали тільки з однією метою — щоби вони відкупилися та не йшли в армію?
— Факти хабарів були, причому на суму від 300 USD до 3 тис. EUR. За минулі хвилі мобілізації, починаючи з серпня 2014-го, розпочато понад 30 карних проваджень, у т. ч. щодо вісьмох військових комісарів. Після нового року на хабарах узяли двох військових комісарів різного рівня, вони були затримані й арештовані.
— Як вам вдається не бути корупційним островом у цьому корупційному морі?
— Прийшла людина до лікаря, їй вирвали зуб, сільський житель принесе за це лоток яєць. Дезертир мені може принести лише гранату або кулю, генерал — проклинати до третього коліна.
— Генерал може принести вам гроші, щоб ви закрили карне провадження…
— Не принесе, бо ми ці гроші в них конфіскуємо за законом. Можу додати, що провадження стосовно начальника департаменту тендерних закупівель МО ми закінчили й спрямовуємо до суду, при цьому вилучили 420 тис. USD.
— А підприємства, які займаються оборонним замовленням?
— Директор Київського бронетанкового заводу: прокурори переконали суд доказами й добилися, щоби йому призначили 12 млн грн застави. Начальнику департаменту оборонного відомства, про якого вже йшла мова, — 16 млн. грн. застави. Обидва цих сум не внесли, тому були заарештовані. Начальника тилу НГУ затримали на хабарі, подали до суду клопотання про арешт, але розмір застави визначила суддя. Ми це рішення оскаржили. За всіма цими випадками обвинувальні акти або вже у суді, або будуть там найближчим часом.
Розмовляли Марія Жартовська та Павло Шеремет, УП

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply